בצה"ל יבחנו את משכורות החיילים

מסקנות עבודת המטה יפורסמו בעוד מספר חודשים. בכנסת דנו בהצעה שעשויה לעלות למדינה מיליארדי שקלים בשנה, ואמרו: המשפחה לא צריכה לממן את הצבא

בצל הצעת החוק המבקשת להשוות את שכרם של החיילים לשכר המינימום במשק, בצה"ל פתחו באחרונה בעבודת מטה לבחינת הנושא.

בדיון שנערך השבוע בוועדת המשנה לכוח אדם ומילואים של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, הציג רמ"ט אכ"א, תא"ל משה אלוש, את העבודה הבוחנת כיצד להעלות את שכר החיילים שנשחק עם השנים. לדבריו, מסקנות עבודת המטה, בהובלת ראש אכ"א, אלוף אורנה ברביבאי, יפורסמו תוך חודשים ספורים. "מטרתנו בבחינה זו היא לעודד גיוס, למנוע נשר מצה"ל ולתמוך במשפחות החיילים", הסביר תא"ל אלוש. "צה"ל מספק מעטפת כלכלית לחיילים בעלי בעיות כלכליות. זה מאפיין יותר מכל את צבא העם, ואנחנו רוצים לקלוט כל חייל וחייל".

יו"ר הוועדה ויוזמת ההצעה, ח"כ מירי רגב (ליכוד), ציינה כי יש ליצור הבחנה בין חיילים קרביים לעורפיים. "זהו אינו דיון כלכלי אלא דיון אידיאולוגי עקרוני על חיילים רגילים עם הורים שעובדים ויכולים לממן אותם, אבל לא צריכים לעשות זאת. המשפחה לא צריכה לממן את הצבא".

נציגי מרכז "מאקרו" לכלכלה מדינית הציגו במהלך הדיון נתונים המשווים משכורות חיילים בדרגת טוראי ב- 11 מדינות בעולם, מתוכן חמש מדינות בהן השירות הוא חובה ושש שבהן מתקיים שירות התנדבותי. מהנתונים עולה כי השכר לחיל כשיעור מהתמ"ג (תוצרת מקומית גולמית) לנפש בישראל הוא הנמוך ביותר מלבד שווייץ. עם זאת, ציינו כי השירות בשווייץ הוא משמעותית יותר קצר, קל ופחות מסוכן מזה שבישראל. לפי הערכה ראשונית של מרכז "מאקרו", העלאת שכרם של כל חיילי החובה ל- 3,000 שקלים בחודש, תעלה למדינה מיליארדי שקלים.

 


פורסם לראשונה בעיתון "במחנה", גיליון מספר 29

אולי יעניין אותך גם