בעיות בעננים

סקר גלובלי של סימנטק בנושא מעבר לענן מגלה: גיבוי והתאוששות מורכבים, אחסון בלתי יעיל ועלויות נסתרות.

(shutterstock.com)

חברת סימנטק (Symantec) פרסמה את ממצאי סקר 2013 State of the Cloud שלה, המראים כי ארגונים עוברים באופן נרחב אל הענן כדי לזכות ביתרונות תחרותיים של מהירות, זריזות וגמישות. למעשה, הסקר גילה כי יותר מ- 90 אחוזים מכל הארגונים לפחות דנים בענן, נתון שעמד על 75 אחוזים לפני שנה. ממצאים מרכזיים אחרים בסקר מראים כי ארגונים וגופי SMB חווים עלויות גדלות הקשורות לשימוש בעננים בלתי-נשלטים (Rogue Clouds). אלו עננים שאינם נמצאים בשליטת מחלקת ה-IT של הארגון כמו למשל שירות DropBox או אחרים. 

אנליסטים בתעשייה צופים ב- 2013 מספר בעיות הממוקדות בלחצים כספיים ואתגרי אבטחה של מחשוב ענן. גרטנר ו-IDC רואות המשכיות עסקית כנושא חשוב, עם הגידול בהשבתות ענן המציבות סיכונים גדולים יותר מאשר הפרות אבטחה. במהלך תקופת חגי סוף השנה האזרחית 2012, ספק שירותי ענן מוביל חווה השבתה, שטופלה במהירות. השבתה זאת פגעה בעסקים והעלתה דאגות חמורות בנושאי מניעת אובדן נתונים, גיבוי, זמן מבוזבז על התאוששות נתונים והעלויות הכרוכות בכך. עם זאת, עם הכנה מקדמת יכולים ארגונים לבנות עננים בטוחים, גמישים ויעילים, שיאפשרו להם לעמוד ביעדיהם העסקיים.

"הענן זוכה בתשומת לב רבה הודות ליתרונות העצום בניהול עלויות, השגת גמישות וזמינות גדולות יותר, ושיפור אבטחה ושליטה על נתונים", אומר שמוליק אנג'ל, מנכ"ל סימנטק ישראל. "תכנון והטמעה זהירים יאפשרו לארגונים לממש את מלוא פוטנציאל הענן, תוך מזעור האתגרים הבלתי צפויים ומניעת הסלמת עלויות".

Rogue Clouds חודרים לארגונים

לפי הסקר, פריסות Rogue Clouds – כלומר עננים בלתי נשלטים על ידי ה- IT, שגופים כמו שיווק או מכירות משתמשים בהם באופן עצמאי (כמו מערכת CRM בענן), הן אחד המכשולים. במפתיע, זו בעיה נפוצה שהתגלתה ב- 77 אחוזים מהעסקים בשנה האחרונה. הארגונים שדווחו על בעיות, חוו חשיפה של מידע חשאי, ויותר מרבע מהם ניצבו בפני בעיות השתלטות על חשבונות, שינוי פנים ותכונות של אתרי Web, או מוצרים ושירותים שנגנבו מהם. הסיבות שצוינו כמשפיעות ביותר בקבלת החלטה על פרויקטי Rogue Clouds הן רצון לחסוך זמן וכסף.

בעיות גיבוי והתאוששות בענן

הענן מסבך גיבוי והתאוששות. מרבית הארגונים משתמשים בשלושה או יותר פתרונות לגיבוי נתונים פיזיים, וירטואליים ונתוני ענן – מה שמוביל לעלויות הדרכה גדלות, אי-יעילות IT ולסיכונים. יתר על כן, 43 אחוזים מהארגונים איבדו נתונים בענן (47 אחוז מהארגונים ו- 36 אחוז מ- SMBs), ומרביתם (68 אחוז) חוו כשלי התאוששות נתונים. לבסוף, מרבית המשיבים רואים התאוששות ענן כתהליך איטי ומפרך. רק 32 אחוז מדרגים אותו כמהיר, ו- 22 אחוז מעריכים כי יידרשו שלושה ימים או יותר כדי להתאושש מאובדן קטסטרופלי של נתונים בענן.

אחסון ענן בלתי יעיל

אחד היתרונות המרכזיים של אחסון ענן הוא פשטות הקצאתו. לפעמים פשטות זאת מובילה לאחסן ענן בלתי יעיל. כללית, ארגונים שואפים לשמור שיעור ניצולת אחסון של למעלה מ- 50 אחוז. לפי הסקר, ניצולת אחסון ענן נמוכה באופן מפתיע – 17 אחוז. יש הבדל עצום בתחום זה בין ארגונים. בנוסף, כמחצית מהם מודים כי מעט מאוד מנתוני הענן שלהם, אם בכלל, אינם כפולים (דה-דופליקציה), מה שמגדיל את הבעיה.

דאגות לנושאי ציות ו- eDiscovery

לפי הסקר, 49 אחוז מהארגונים מודאגים מעמידה בדרישות ציות (Compliance) בענן, ומספר גדול קצת יותר (53 אחוז) מודאגים מאי יכולת להוכיח כי עמדו בדרישות ציות-ענן. דאגה זאת למידע בענן הנה מבוססת, מאחר ש- 32 אחוז מהארגונים נקנסו על הפרות פרטיות בענן. eDiscovery יוצר לחץ נוסף על עסקים למצוא במהירות את המידע הנכון. שליש מהעסקים מדווחים על קבלת דרישות eDiscovery לנתוני ענן. מתוכם, שני שלישים לא עמדו בלוחות הזמנים שנדרשו מהם ל- eDiscovery מהענן, מה שמוביל לקנסות ולסיכונים משפטיים.

בעיות נתונים במעבר

לארגונים יש סוגים שונים של נכסים בענן – כמו משאבי Web, עסקים או יישומים – הדורשים הסמכת SSL להגנה על נתונים במעבר, בין אם זה מידע אישי או פיננסי, טרנזאקציות עסקיות ואינטראקציות מקוונות אחרות. הסקר מראה כי חברות מצאו שניהול הסמכות SSL רבות הנו מורכב ביותר: רק 27 אחוז מדרגים ניהול הסמכות SSL ענן כקלות, ו- 8 אחוזים אמרו כי הם אפילו לא מנסים לנהל את הסמכות הענן שלהם.

ניתן למנוע בקלות עלויות סמויות

הסקר מראה כי להתעלמות מעלויות סמויות אלה יש השפעה מזיקה רצינית על עסקים. עם זאת, בעיות אלה יכולות להיות מטופלות עם תכנון נכון בתחומים הבאים: מיקוד מדיניות במידע ואנשים, לא בטכנולוגיות או פלטפורמות. חינוך, ניטור ואכיפת מדיניות. אימוץ כלים שאינם תלויים בפלטפורמה וביטול כפילויות נתונים בענן.

לסקר המלא:

http://www.symantec.com/content/en/us/about/media/pdfs/b-state-of-cloud-global-results-2013.en-us.pdf?om_ext_cid=biz_socmed_twitter_facebook_marketwire_linkedin_2013Jan_worldwide_StateofCloud2013

אולי יעניין אותך גם