במערכת הביטחון חייבים לקצץ

הקיצוץ המוצע בתקציב הביטחון נדיב, אך בצה"ל צריכים להיפרד מהפינוקים אליהם התרגלו. התעשיות הביטחוניות הישראליות מכינות את עצמן לאובדן הבלעדיות בשווקי העולם. מנגד הרוסים פיתחו מערכת טנק חדישה. ומתי יבינו בממשלה שאין יותר יחסים עם טורקיה? פותחים שבוע עם טורו של אריה אגוזי בכל יום ראשון ב-12:00

שר הביטחון אהוד ברק היה חייב לשלוח בשבוע שעבר זר פרחים גדול לפרופסור ראול טרכטנברג העומד בראש הועדה לשינוי בסיס המדיניות החברתית. הוועדה המליצה על קיצוץ של 1-3 מיליארד שקלים בתקציב הביטחון. זו הייתה קביעה נדיבה ,שכן ניתן לקצץ עוד יותר. כל הבכיינות והטחת האשמות של אנשי מערכת הביטחון בוועדה הציבורית , נועדו לטשטש את העובדה הפשוטה שניתן וצריך לקצץ בתקציב הביטחון גם מול האתגרים החדשים- ישנים העומדים בפני ישראל.

אבל ההתקפה של אנשי מערכת הביטחון על כל מי שמציע לקצץ מוכיחה שוב את הרמה, או יותר נכון, את חוסר הרמה של הדיונים המתקיימים בממשלה. פתאום אנשי האוצר וכלכלנים בכירים כמו פרופסור טרכטנברג אינם מבינים בביטחון וגם לא בכלכלה. פתאום כל הידע מצוי במשרד הביטחון באותו בנין רב קומות בקריה בתל אביב.

נכון שצה"ל צריך להצטייד במערכות שחלקן בתהליכי פיתוח כדי לשמור על יתרונו על פני כל צבאות האויב מקרוב ומרחוק, אבל זה לא מצדיק התנגדות מלווה בהשמצות לקיצוץ בתקציב הביטחון.

צה"ל צריך להתרגל להיפרד מהפינוקים אליהם הוא רגיל. תנאי השרות של אנשי הקבע, מספר המשרתים ביחידות עורפיות, הבזבוז של אוכל וציוד אחר, הן תופעות ידועות. צה"ל נכנס בשנים האחרונות לתהליך של חסכון אבל דווקא בדברים בסיסיים לא נגעו עד היום או לא נגעו במידה מספקת.

אם משרד הביטחון הוא מראה של צה"ל, די אם תתהלכו פעם במסדרונות מגדל משרד הביטחון בקריה בתל אביב ובבניינים שמקיפים אותו. הרבה תארים מרשימים על שלטים קטנים ליד הדלתות, הרבה משרדים ריקים, הרבה פקידות חיילות שלכאורה עובדות ללא עלות, הרבה הרגשה של בזבוז.

אבל זה רק סמלי. צה"ל התרגל לתקציבי ענק, וככזה הוא לא נוטה בדיוק לגלות רוח של חסכנות. ניתן לחסוך היום בהרבה תחומים מבלי לפגוע ברמת הביטחון. ניתן כיום לצמצם רכש של מערכות חדשות יקרות כמו המטוסים החמקניים מדגם אפ-35. עד כה נרכשו 20 מטוסים כאלה אבל חיל האוויר רוצה עוד. למה? כי אף אחד לא שואל שאלות קשות. בארה"ב אגב, מדינה עם יותר אמצעים, שואלים והרבה. שם קיצצו בשנים האחרונות בצורה עמוקה בתקציבי רכש.

ניתן גם לצמצם ברכש רב ההיקף של מערכות מתוחכמות הכלולות בתכניות עם שמות מרשימים כמו "צבא יבשה דיגיטלי". נכון - צריך מערכות חדישות, צריך טכנולוגיות - אבל איש לא יכול להבטיח שבתנאי הלחימה בישראל ההשקעה הזו נחוצה בהיקף כזה ועכשיו.

כאשר חבר הכנסת שאול מופז, רמטכ"ל ושר ביטחון לשעבר, אומר כי ניתן לקצץ את תקציב הביטחון צריך להקשיב לו. הזלזול שמפגינים בלשכת שר הביטחון ובמשרד הביטחון כולו, במי שמנסה לא לשחוט את הפרה הקדושה אלא לעשות לה מעט דיאטה מעלה חשד. לו היה זה ויכוח ענייני זה היה בסדר. אבל הביטול המוחלט של כל מי שמנסה לומר שניתן לקצץ בתקציב הביטחון, אמור להיות דגל אדום גדול.

ומחשבה לסיכום הנושא הזה - ישראל היא כבר לא חביבת וושינגטון. הלוקסוס של סיוע ביטחוני אמריקני שנתי לא ימשך לנצח. קיצוץ בתקציב הביטחון ירגיל את ראשי המערכת לחשוב "רזה". אם זה לא יכין אותם להפסקת הסיוע הביטחוני או להפחתתו, דבר לא יכין.

אובדן היתרון הישראלי

יתרון הוא דבר זמני. בעשר השנים האחרונות היה לתעשיות הביטחוניות הישראליות יתרון גדול מאוד בכמה תחומים. זה אפשר להן להגדיל בהתמדה את היצוא הביטחוני לשורה ארוכה של מדינות בעולם. בחודשים האחרונים נראה כי היריבות המסחריות החליטו שלא להותיר כמה שווקים לבלעדיות כמעט מלאה של יצרניות מערכות הנשק הישראליות. לפי כל הסימנים השנים הבאות תהיינה קשות הרבה יותר עבור היצוא הביטחוני הישראלי.

את המצב מסבכות כמה הסתבכויות בשווקים כמו של סין שמונעות כיום אפילו להציע למדינה זו מערכת שמ"מריחה" משימוש צבאי כלשהו. ההסתבכויות הן הביאו לתגובות קשות של ארה"ב וכן חוששים מכל תקלה נוספת ועושים הכול כדי למנוע אותה.

ועכשיו יש את האווירה הבינלאומית נגד ישראל בהקשר של מה שקרוי "תהליך השלום" וזה לדעת מקורות בתעשייה הביטחונית יחמיר עוד יותר את המצב החמור כבר כיום.

בתעש ממשיכים לחכות למשיח

בימים האחרונים שוב הודלפו ידיעות על כוונות של הממשלה להפריט את התעשייה הצבאית (תעש). אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק. כמה דיבורים וכמה מעט או למעשה בכלל לא נעשה. את התעשייה הצבאית היה צריך להפריט או למזג עם תעשייה ביטחונית אחרת כבר לפני שנים.

במקום זאת, וכתבתי על זה לא פעם, הפקירו ממש את התעשייה הזו שבכל חודש נלחמת כדי למצוא כספי משכורות ותשלומים לספקיה. לא לטעות, מדובר בתעשייה חיונית פלוס לביטחון המדינה. אבל לשרים הנוגעים בדבר זה כנראה לא ברור או שפשוט לא איכפת להם.

בעל המניות של התע"ש היא הממשלה. לו היו שני השרים הרלבנטיים, שר הביטחון ושר האוצר, מקדישים לנושא כמה שעות מרוכזות, הם היו יוצאים עם פיתרון.

גם אז דרוש יהיה ליווי צמוד של שני השרים כדי לוודא את ביצוע התכנית. הרבה תכניות שנראו מגובשות נותרו על הנייר. זה מספיק חשוב אגב שגם ראש הממשלה יכנס לתמונה ויסייע לסיים את מסכת ההתעללות בתעשייה הביטחונית החשובה כל כך.

מתעש נמסר בתגובה לדברים אלה: "שרי המשרדי הביטחון והאוצר מסייעם לחברה בכל פעילותה ופועלים במקביל לקידום תהליך ההפרטה".

 

שחקן חדש בשדה הקרב

הרוסים פיתחו טנק מערכה חדיש. העניין של ישראל בטנק הזה הוא בעיקר בגלל הנטייה של רוסיה לייצא את מערכות הנשק שלהם כמעט ללא מגבלות.

הטנק הרוסי טי- 90 אמ. אס., "טאגיל", מזכיר במראהו החיצוני טנקים מערביים. משקל הטנק המוערך, קרוב ל - 50 טון, כולל מיגון ריאקטיבי, קטן מהם משמעותית אך מצויד בכוח אש שאיננו נופל מאלו שבמערב. אורך הטנק – 9.63 מטר, רוחבו: 3.78 מטר, גובה: 2.22 מטר.

לדברי מומחים בישראל הטנק מצויד במערכת בקרת אש מתקדמת מדגם "קאלינה" ויחידת ניווט "גלונאס/ג'י.פי.אס". המשלבת בין שתי מערכות הניווט הלווייניות הפועלות כיום האמריקנית והרוסית . לטנק תותח 125 מ"מ עם מגוון חימושים וטעינה אוטומטית.

 

למי יש יותר כבוד?

 

שוב גמגומים מעוררי גיחוך של ממשלת ישראל מול העוינות של טאיפ ארדואן. ראש ממשלת טורקיה הכריז בסוף השבוע כי ספינות הצי הטורקי ילוו ספינות בדרכן לעזה. במקום להגיב כמו שראוי על הצהרה תוקפנית ומתגרה כזו , ממשיכים הדוברים הרשמיים לדבר על מה שהם מכנים "חשיבות היחסים עם טורקיה" ובכן רבותי הדוברים.

תתעוררו. אין יחסים כאלה. טורקיה בת הברית לשעבר לכאורה וחברה בנאט"ו הפכה למדינה עוינת. ככל שנתרפס יותר, ארדואן ינפח את חזהו עוד יותר. מה עם איזה הצהרה תקיפה? מה עם איזה הפגנה של כבוד ריבוני? מישהו שכח שאנחנו במזרח התיכון.

כאן חייבים להזכיר שוב את התמיהה - איך יתכן שמדינה חברה בנאט"ו , שבה ארה"ב היא החברה הבכירה, פועלת בצורה כזו מול בת ברית אחרת של ארה"ב. אולי זו ההוכחה שממעמדנו בארה"ב נשחק עד דק.

מה שברור הוא שמעמדה של ישראל בקרב אומות העולם מצוי בשפל של כל הזמנים. זאת תודות למדיניות מעוררת גיחוך של הממשלה, שפשוט לא מנהלת את העניינים וכאשר היא מנסה בכל זאת להראות שהיא עושה זאת, הדברים שנעשים הם הבחירה הגרועה מכולן.

 

אולי יעניין אותך גם