במסלול התנגשות

דיווח בבריטניה טוען כי ישראל הודיעה לרמטכ"ל ארה"ב שלא תבקש את אישור הבית הלבן לתקיפה באיראן וכי תודיע על תקיפה שכזו רק 12 שעות מראש

גנץ ודמפסי (צילום: דובר צה"ל)

העיתון הבריטי "הסאנדיי טיימס" מדווח כי ישראל הודיעה לרמטכ"ל האמריקאי מרטין דמפסי בעת ביקורו בארץ בסוף השבוע, כי לא תבקש את אישורה של ארה"ב לתקוף באיראן, וכי תיתן לה התרעה של 12 שעות בלבד לפני היציאה לפעולה.

על פי הכתבה, באחרונה התקשר אובמה לראש הממשלה נתניהו וביקש הבהרות על סוגיית התקיפה. העיתון טוען כי בשיחה הקשה בין השניים הבהיר נתניהו את עמדתו וסירב לשתף את הבית הלבן בפרטי התקיפה, אם אכן יוחלט להוציאה אל הפועל. לפי הדיווח, חילוקי הדעות בין הצדדים אף העמיקו אחרי הפגישה של דמפסי עם שר הביטחון אהוד ברק בסוף השבוע.

כתב העיתון טוען כי על פי גורמים, נתניהו לא סומך על אובמה וחושש שהנשיא האמריקאי יעשה הכל כדי למנוע תקיפה אם יידע עליה מראש. זאת משום שהנשיא נמצא בשנת בחירות וחושש מעלייה אפשרית במחירי הנפט, במקרה של משבר באזור המפרץ הפרסי.

ה"סאנדיי טיימס" טוען כי ישראל וארה"ב נמצאות שוב במסלול התנגשות על רקע סוגיית התקיפה באיראן, וזאת למרות הכחשות המעורבים. לדוגמא מביא העיתון את פרשת דחיית התרגיל המשותף לצה"ל ולצבא ארה"ב.

על פי העיתון, דמפסי טען שישראל וארה"ב הסכימו לדחות את התרגיל המשותף הגדול שתכננו וכי הדחייה תשרת את שני הצדדים. אולם בפועל, גורם ביטחוני אמר לעיתון כי מדובר בשקר. "היינו בשוק", אמר הגורם. "התרגיל (הזה) היה מתוכנן כבר שנתיים".

אולי יעניין אותך גם

The State Correctional Institution Laurel Highlands prison for the elderly and infirm, where a coronavirus disease (COVID-19) outbreak has infected more than half of the inmates in Somerset, Pennsylvania on December 5, 2020. REUTERS/Maranie R. Staab
 

הניו יורק טיימס: מערכת הכליאה בארה"ב הייתה גורם מכריע בהיקפי ההדבקה בקורונה

המחקר מצא כי היו יותר מ -1,400 מקרי הדבקות של אסירים חדשים ושבעה מקרי מוות בממוצע בכל מתקני הכליאה מדי יום. אלפי אסירים ואנשי צוות נדבקו. מאות מתו מסיבוכים של המחלה