בלון ישראלי באפגניסטאן

אירונאוטיקס סיפקה לכוחות ארצות הברית שלושה בלוני תצפית ראשונים מסוג Skystar 180

צילום: חברת RT

חברת אירונאוטיקס, באמצעות חברת הבת שלה RT LTA (Lighter Than Air) Systems, סיפקה לכוחות צבא ארצות הברית הפועלים באפגניסטאן שלושה בלוני תצפית טקטיים מסוג Skystar 180. העסקה עם צבא ארצות הברית בוצעה בשותפות עם חברת  Focus Consulting & Services LLC מוירג'יניה. מדובר ביישום חלק ראשון מאותה עסקה. בסך הכל יסופקו לצבא ארצות הברית שישה בלוני תצפית מעין אלה.

חברת אירונאוטיקס מספקת לצה"ל בלוני תצפית מסוג Skystar 300 מזה כמה שנים. בלונים אלה נמצאים בפעילות מבצעית בעיקר בגזרת רצועת עזה. גם משטרת ישראל נעזרת בבלוני תצפית בפעילותה השוטפת. הבלונים ממולאים בגז הליום, ונושאים מטענים יעודיים, מטע"דים, המאפשרים תצפית ביום ובלילה על פני שטח בן מספר קילומטרים מרובעים מגובה של כאלף רגל. כמו כן ניתן לציין מגובה רב מטרות באמצעות קרני לייזר. הבלונים  מחוברים לחבל וצוות מימון יכול להפריח אותם בתוך כעשרים דקות. לאחר שהייה ממושכת באוויר צריך להוריד אותם אל פני הקרקע פעם ביום-יומיים לצורך תחזוקה ומילוי גז, שאורכים כעשר דקות.

צבא ארצות הברית לא יהיה הראשון שמפעיל בלוני תצפית ישראליים באפגניסטאן: צבא קנדה הקדים אותו.

"אנחנו גאים להיות ספקים של צבא ארצות הברית", אמר ביום רביעי רמי שמואלי, מנכ"ל RT LTA (Lighter Than Air) Systems.

אולי יעניין אותך גם

אריאל חרמוני | משרד הביטחון 

דעה | האם יש כשלים במנגנון הפיקוח על הייצוא של משרד הביטחון?

הגיע הזמן ליצור מנגנון שלא יהסס לאסור על חברה למכור תוכנת מעקב,  מזל"ט או מכ"ם למדינה או לשליט שמשטרו אינו עומד במבחן מינימלי של דמוקרטיה וערכים מערביים מקובלים. דן ארקין מטיל ספק במנגנון הפיקוח על הייצוא של משרד הביטחון