בית אקולוגי לאזורי אסונות

מדובר על בית אקולוגי נייד מונע על מימן שפותח באריאל ויוכל לקיים את תושביו באזורי אסונות באמצעות מערכת התפלת מים וייצור חשמל עצמאיות

הבית האקולוגי שפותח במרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון

האדריכל מתיתיהו אבשלומוב ("אבשלומוב אדריכלים"), המרצה במסגרת לימודי האדריכלות במרכז האוניברסיטאי אריאל, העמיד בפני הסטודנטים שלו אתגר ייחודי - ליצור בית אקולוגי, ירוק, קומפקטי (בגודל 25 מ"ר), נייד ומתאים להקמה מהירה באיזורי אסון, אשר יספק את כל צרכי דייריו ללא צורך במקורות חשמל חיצוניים.

לאחר שאבשלומוב והסטודנטים החלו בעבודת התכנון, העלה אבשלומוב פיתרון מקורי, הנחשב בדרך כלל למסוכן, לנושא אספקת האנרגיה – מימן. "מבחינה תשתיתית הבית יתבסס למעשה על שימוש במים (מתוקים או מלוחים) כאשר חלק מהמים יפורקו למרכיביהם: חמצן ומימן, בתהליך קריסטליזציה ראשון מסוגו. במקביל המימן ישמש כגז לבישול ולחימום המים." מסביר אבשלומוב.

את הבית הנייד, שתוכנן כפיתרון מגורים מהיר וזמני לאיזורי אסון, ניתן יהיה להעביר ממקום למקום ולהובילו. מעבר לשימוש במימן, הבית כולל מערכת פוטוולטאית (קולט סולארי) לחשמל ותאורה, שתתאים לקירור ואוורור ומערכת ביולוגית ייחודית לטיהור המים - הכוללת שימוש בחיידקים יעודיים ופילטרים. אל מערכת טיהור המים ינותבו המים האפורים ואף המים השחורים מהכיורים, המקלחת ואפילו האסלה, שם יסוננו ויטוהרו עד לרמה המתאימה להשקייה בחצר הבית לצורך גינון חקלאי (כגון תבלינים וירק).

הבית האקולוגי החדיש ממלא למעשה את כל צרכי הדיירים כאשר הוא זקוק רק לחיבור למים, ומסוגל לספק מים לשתייה גם כאשר ישנם רק מי ים מלוחים בהישג יד, באמצעות מערכת התפלת מים מובנית. המערכת הייחודית, ראשונה מסוגה בעולם, פועלת באמצעות תהליך המכונה קריסטליזציה – פירוק של המים לחמצן ומימן, כאשר החמצן נפלט החוצה כתוצר לוואי והמימן משמש כגז לבישול וחימום המים. "עד לאחרונה, לא ניתן היה לעשות שימוש בטוח במימן הנוטה להתפוצץ. אך בחמש השנים האחרונות, הטכנולוגיה של אחסון מימן התקדמה מאוד ולכן השימוש הבטוח והאמין במימן הופך לאפשרי", מסביר אבשלומוב, מתכנן הפרוייקט.

הסטודנטים בקורס עמדו מול אתגרים לא פשוטים של עיצוב ותכנון, כיוון שהמבנה תוכנן לגודל של 25 מ"ר, הכולל מטבחון, סלון וחדר שינה. בנוסף, תכנון המבנה היה חייב ליצור אפשרות להובלת המבנה על משאית ובאוניה, כאשר כל החומרים המשמשים ביצירת המבנה והמערכות המתקדמות בו, יהיו אקולוגיים וידידותיים לסביבה. אבשלומוב התיר לסטודנטים שימוש בברזל, עץ, זכוכית וחומרים טבעיים, בהם חומר איטום טבעי ודבקים מחומרים טבעיים, והורה להם גם לתכנן את המבנה מול שיקולי עלות, כך שיהיה פיתרון בר קיימא לדיור זמני באיזורי אסון.

בנוסף, המבנה הירוק אף תוכנן לפי האסטרטגיה החדשנית של בנייה ירוקה המכונה CRADLE TO CRADLE - כלומר, המבנה מתאים לשימוש חוזר וחלקיו השונים ניתנים לפירוק ומיחזור. בנוסף, תפעול המבנה צריך להיות מיידי וללא ידע מוקדם, בסגנון Plug and play, כך שחשיפה לשמש וחיבור למים מפעילים מיידית את כל מערכות המבנה. לאחר סיום התכנון והעיצוב, ביצוע הניסויים על מנת לוודא שהמערכות שיותקנו בבית האקולוגי אכן פועלות ומיישמות את הנדרש מהן באופן תקין ובטוח, שוקדים בימים אלה הסטודנטים על חיבור כל המרכיבים יחדיו ובניית הבית האקולוגי ובסיום הסימסטר ניתן יהיה לצפות בו עומד ופועל בשלמותו בתערוכה במרכז האוניברסיטאי אריאל שבשומרון.

אולי יעניין אותך גם

מערכת סיגה גארד להגנה על תשתיות בהתקנה. צילום: יח״צ, באדיבות החברה

רשות המים הפעילה פיילוט מרכז בקרה הגנתי לתשתיות הקריטיות

המרכז הוקם כמענה לסדרת מתקפות הסייבר על תשתיות המים והביוב הלאומיות בישראל בשנת 2020, שעל פי פרסומים זרים בוצעו על ידי גורמים מחוץ למדינה