בישראל מאוכזבים מארה"ב

לאחר עוד סבב שיחות עם נציגי איראן על עתיד הגרעין שלהם, בישראל מביעים אכזבה מהתנהלות ארה"ב וטוענים "זו התקפלות". צרפת, מנגד, הייתה זו שהתנגדה נמרצות להסכם שהוצע

שר החוץ האמריקאי קרי ועמיתו הרוסי לברוב (צילום:AP)

על אף האופטימיות שהקרין שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ביום שישי, סבב השיחות בין המעצמות לבין איראן, בנוגע לעתיד תוכנית הגרעין האיראנית, הסתיים בז'נבה שבשוויץ בלי הסכם. שרת החוץ האירופית קתרין אשטון אמרה ש"הושגה התקדמות משמעותית ביותר, אבל יש עוד חילוקי דעות". על פי הודעת אשטון השיחות יחודשו לקראת סוף החודש.

בישראל מביעים אכזבה קשה מהתנהלות ארה"ב במהלך השיחות. ראש הממשלה אף אמר ביום שישי כי מדובר ב"עסקה רעה". על פי הדיווחים בסוף השבוע, ההסכם שאמור היה להתגבש, כלל הקלה בסנקציות על איראן בתמורה להקפאה מסויימת של תוכנית הגרעין והגעה להסכם ביניים לחצי שנה במהלכה ידונו בעתיד התוכנית. בירושלים מאוד לא אהבו את התנהלות האמריקאים וגורמים אף טענו כי ארה"ב "התקפלה" אל מול עמדות טהרן.

בעוד האמריקאים היו אלה שלחצו להגיע להסכם, דווקא הצרפתים היו הצד שהתנגד בנמרצות למתווה ההסכם המתגבש. שר החוץ של צרפת, לורן פביוס, שהציג קו נוקשה במהלך המשא ומתן, מסר ש"נותרו עדיין שאלות שדורשות מענה". גם שר החוץ האיראני זריף ציין שיש עדיין חילוקי דעות בין הצדדים, אך ציין שהוא מרוצה מסבב השיחות.

במסיבת עיצונאים בסיום השבב אמר זריף: "אני חושב שידענו שטבעי שכשנתחיל להתעסק בפרטים יהיו חילוקי דעות, ואכן כך היה. אני לא מאוכזב. הפגישה שהתארכה הייתה טובה, קיווינו לנחישות ולרצון טוב מכל הצדדים - וזה מה שקיבלנו. כולנו מכוונים לאותה מטרה וזה נותן לנו אנרגיה לסיבוב הבא. היו לנו שלושה ימים טובים מאוד ופוריים מאוד. כמובן שיש חילוקי דעות, אבל זה מובן, אחרת לא היינו כאן כולנו".

ג'ון קרי אמר כי "השיחות היו תהליך ארוך ומעניין, אבל בהחלט פורה. אני מודה למקביליי מהמדינות השונות ובמיוחד לקתרין אשטון, על המנהיגות שגילתה בתהליך שבו כולנו מוודאים שאיראן לא תשיג נשק גרעיני. הדיונים היו מאוד רציניים, אבל תרבותיים ביותר. הגענו לז'נבה במטרה ברורה, כפי שאובמה הבהיר מיומו הראשון, כדי לוודא שאיראן לא תשיג נשק גרעיני, כי אנחנו מחויבים לאי הפצת נשק גרעיני ומחויבים לבני בריתנו באזור.

"אני חייב להדגיש שחלון ההזדמנויות הדיפלומטי לא ישאר פתוח לנצח. אנחנו מאמינים שדיפלומטיה עוצמתית היא הנשק המשמעותי ביותר לנטרול כלי הנשק להשמדה המונית. זה נושא בעל השלכות כל כך משמעותיות שאסור שהוא ייפול בגלל הפוליטיקה. אנשים צריכים לחשוב על מה קורה בכל יום שבו אין הסכם: איראן ממשיכה לקדם את תוכנית הגרעין שלה ומוסיפה צנטריפוגות", הוסיף קרי.

אולי יעניין אותך גם

משרד החוץ האמריקני אישר רכש מסוקי CH-53K לחיל האוויר הישראלי

By Cpl. Hailey Clay - dvidshub.net, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69246872

משרד החוץ האמריקני אישר רכש מסוקי CH-53K לחיל האוויר הישראלי

עלות כל מסוק כ-95 מליוני דולרים (מחיר מארינס בlot 5). עוד כ-100 מליון דולרים לכל מסוק ילכו על תחזוקה לחמש שנים, מערכות ישראליות, מנועים נוספים במחסן, סימולטורים ושעות עבודה