בישראל דוחים את תכנית ארה"ב להסדרי הביטחון בבקעה

גורמי ביטחון בישראל טוענים כי אין תחליף לנוכחות ישראלית במעברי הגבול, גם לא אמצעים טכנולוגיים מתקדמים

מערכת הביטחון הישראלית דוחה מכל וכל את התכנית האמריקאית לסידורי ביטחון בבקעת הירדן. העמדה נמסרה לגורמים בארה"ב במהלך הימים האחרונים, לקראת ביקור נוסף שעומד לערוך באיזור מזכיר המדינה האמריקאי ג׳ון קרי החל מיום חמישי.

הצעה האמריקאית הייתה מבוססת על נוכחות ישראלית מוגבלת במעברי הגבול על הירדן לתקופה של שנים ספורות, ושימוש מסיבי באמצעים טכנולוגיים כמו לוויינים ומל״טים כתחליף לנוכחות מסיבית בשטח עצמו.

עמדת מערכת הביטחון סוכמה באחרונה על ידי שר הביטחון שקבע כי מבחינת ישראל אין תחליף שיבטיח את האינטרסים הביטחוניים של ישראל, וכי אמצעים טכנולוגיים מתקדמים ככל שיהיו אינם מהווים תחליף של ממש.

יצוין כי שר הביטחון הקודם, אהוד ברק, היה מוכן לשקול טכנולוגיה במקום נוכחות ישראלית פיסית בבקעה אבל בשנים האחרונות לא הייתה תכנית אמריקאית רלוונטית. כך או כך, גם הפלסטינים מתנגדים בתוקף לתכנית האמריקאית בשל התנגדות עקרונית לכל נוכחות ישראלית במעברי הירדן, אפילו לתקופה קצובה, וגם הירדנים שחוששים כי היא תפגע בביטחון הממלכה.

לאור זאת מסתמן כי בביקור הקרוב ״יירד״ קרי מן היומרה להגיע להסדר קבע בין ישראל לפלסטינים עד חודש אפריל, ותחת זאת יקדם הסכם להארכת המשא ומתן מעבר למועד זה.

אולי יעניין אותך גם