ביצוע דומה, מחיר זול בהרבה

בישראל עוקבים אחר המגמה העולמית של רכש מערכות בסיסיות וזולות בשל המשבר הכלכלי העולמי

ביצוע דומה, מחיר זול בהרבה

צילום: נורתרופ גראמן

בתעשיות הביטחוניות הישראליות עוקבים אחרי מגמה עולמית של רכש מערכות בסיסיות וזולות יותר כתחליף חלקי למערכות כאלה שנרכשו בשנים האחרונות על ידי מדינות שונות. המגמה הואצה בגלל המשבר הכלכלי העולמי והקיצוצים בתקציבי הביטחון במדינות רבות.

אחת הדוגמאות האחרונות - חברת נורתרופ גראמאן האמריקנית, יצרנית של כלי טיס מתקדמים, מציעה מטוס קטן וזול המצויד במערכות מעקב אלקטרוניות וזאת כתחליף למערכות שמחירם פי 5 עד 10.

המערכת המכונה AIR CLAW מותקנת על מטוס מדגם KODIAK של חברת QUEST. מדובר על מטוס חד מנועי זול יחסית עליו מתקינה החברה האמריקנית מערכות גילוי ותצפית המתוקנות בדרך כלל על פלטפורמות יקרות הרבה יותר. המטוס, שיכול להמריא ולנחות על מסלולים קצרים ולא סלולים ביצע את הטיסה הראשונה ביולי, ולדברי נורתרופ גראמאן מעורר כבר עניין גדול.

התעשייה האווירית למשל, מציעה מטוסים כאלה על פלטפורמות כמו זולות יחסית אבל הצעד של החברה האמריקנית מציגה גישה חדשה שכן היא בחרה בפלטפורמה זולה מאוד וזאת כדי לשמור על מחיר נמוך בצורה משמעותית.

אולי יעניין אותך גם

דיווח ברוסיה: בכיר בתכנית הפיתוח של טילים שגא-קוליים מואשם בבגידה

הבכיר שנעצר, אנדריי שיפליוק, עומד בראש מעבדת הפיתוח במכון המחקר Novosibirsk Institute of Theoretical and Applied Mechanics | לפני כחודש נעצר בכיר נוסף בתכנית | ביולי האחרון מת ממחלה מדען רוסי שעסק בלייזרים, לאחר שנחשד בריגול