"בידי אויבינו 200 אלף רקטות וטילים"

בנאומו בכנס הרצליה התייחס האלוף אביב כוכבי גם לסוגיית האיראנית. "בידי איראן אורניום מועשר המספיק לבניית 4 פצצות גרעיניות", אמר

ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי (צילום: דובר צה"ל)

בהופעה פומבית נדירה התייחס ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי, לאיומים הביטחוניים על ישראל. בנאום שנשא בכנס הרצליה במרכז הבינתחומי בהרצליה, אמר כוכבי כי איראן ממשיכה לחתור לפיתוח נשק גרעיני וכי היא צברה מאגר של אורניום מועשר המספיק לבניית ארבע פצצות גרעיניות. "בידי האיראנים כמעט 100 ק"ג של אורניום מועשר לרמה של 20%. יש שורה של נתונים בידינו שמוכיחה למעלה מכל ספק שאיראן ממשיכה בפיתוח וקידום נשק גרעין צבאי".

לדבריו, השגת נשק גרעיני אינה תלויה בהחלטה של המנהיג העליון, עלי חמינאי. "כשחמינאי ייתן את ההחלטה לייצור מתקן נפץ ראשון אנו מעריכים שזה ייקח כשנה. אם הוא ייתן הנחיה להשיג פצצות או חימוש פצצות ביכולת גרעינית ייקח עוד שנה או שנתיים נוספות".

האלוף כוכבי התייחס גם למחסני הנשק המדויק במזרח התיכון. "מאיימים על ישראל 200 אלף רקטות וטילים. הטילים יותר מדויקים, מכסים את כל גוש דן".

הוא הוסיף כי "ראשי הנפץ של הטילים הופך ליותר ויותר קטלני - מאות ולא עשרות קילוגרם. גם הדיוק הולך וגדל במיוחד בטילים ארוכי הטווח". לטענתו של כוכבי, בקרב אויבי ישראל למדו את הלקח ממלחמת לבנון השנייה וכעת ארגוני הטרור והמדינות העוינות אינם מחזיקים את ארסנל הטילים שלהם במקום מרוכז.

"האויב העביר את הרקטות והטילים כדי למזער את האפקטיביות של תמרון צה"ל. הוא מבזר את הרקטות והטילים כדי למזער נזק", אמר כוכבי. "המערך הופך ליותר מבוזר, משובץ בסביבה אורבאנית. בדרום לבנון – בכל בית עשירי יש עמדה של שיגור טילים", הוסיף ראש אמ"ן.

אמש התייחס גם הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, בנאומו בכנס הרצליה לנושא מרוץ החימוש במזרח התיכון. "רוסיה ממשיכה לשלוח חימוש לסוריה, אף שלא ברור מי ישלוט שם". הוא הוסיף כי "המזרח התיכון הוא האזור המתחמש ביותר בעולם – ואנחנו המטרה".

אולי יעניין אותך גם