בחינה מחדש למכרז "חמש תשיעיות"

חשיפה: מנכ"ל משהב"ט הורה לבחון מחדש את השיטה, בה מבוצע הפרויקט במלואו על ידי חברות אזרחיות, שמגייסות כסף ומקבלות תשלום שנתי (BOT)

(צילום:SHUTTERSTOCK)

מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (מיל') דן הראל החליט לבחון מחדש את מכרז "חמש תשיעיות" שיצא לדרך לפני מספר חודשים. מדובר במכרז להקמת מתן ביטחוני טכנולוגי בדרום.

למערכת "ישראל דיפנס" נודע כי הראל החליט לבחון מחדש את השיטה שבמסגרתה הפרויקט מבוצע במלואו על ידי חברות אזרחיות שמגייסות את הכסף ומקבלות תשלום שנתי (שיטת ה-BOT). הראל בוחן את הסוגיה מחדש לבקשתם של ראש מנהל הרכשה במשרד הביטחון תא״ל שמואל צוקר, והסגן הבכיר לענייני תקשוב איקו חסון, ולאור עמדתו של מפקד יחידת לוטם באגף התקשוב תא"ל דני ברן. עם זאת, במידה שיוחלט על שינוי שיטה, לא ברור האם ניתן יהיה לממן את הפרויקטים הענקיים מתקציבי משרד הביטחון השוטפים.

מרכז "חמש תשעיות" אמור להכיל את מערכי המידע של מערכת הביטחון והוא קרוי על שם רמת האמינות הנדרשת שלו. 99.999 אחוז. השלב הראשון של המכרז היה אמור לקבוע את החברות שיבצעו את עבודות התשתית ההנדסיות במסגרת הפרויקט הבא.

בשלב הבא היו אמורות לצאת למכרז מערכות המיחשוב בשנה שעברה אושרו חמש הצעות שהוגשו למכרז. החברות שההצעות שלהן אושרו הן חברת HP עם קבלן משנה להקמה אלקטרה, "לב הנגב"- המורכבת מנכסי זיספאל וחברת לוקהיד מרטין, עם אורתם סהר כקבלן משנה להקמה,"יהב"- המורכבת מחברת NESS, DELL ושפיר, מל"מ תים וסיסקו עם EMC ואל-הר הנדסה כקבלני משנה וקבוצת י.ת.ד - המורכבת מחברת IBM ותעשייה אווירית, עם קבלן משנה להקמה שיכון ובינוי- סולל בונה.

"חמש תשיעיות" הינו פרויקט טכנולוגי מורכב וראשון מסוגו הכלול בפרויקט הלאומי של מעבר צה"ל לנגב, במסגרתו הועבר בסיס התובלה של חיל האוויר מלוד לבסיס נבטים החדש, בנוסף לקריית הדרכה הנבנית בימים אלה בצומת הנגב והקמתו של קמפוס תקשוב בבאר שבע וקריית מודיעין בסמוך לצומת שוקת.

פרויקט מעבר צה"ל לנגב כולל בתוכו פרויקטים בשווי של כ-25 מיליארד שקל עלות ישירה, לצד מיליארדים נוספים המושקעים בתשתיות לאומיות בנגב. במשרד הביטחון מביעים סיפוק רב מהתקדמות פרויקט העברת הבסיסים, אך פועלים מול משרדי הממשלה השונים על מנת שהתשתיות הלאומיות העוטפות בתחומי הכבישים, הרכבות, החינוך, הדיור, התעסוקה והתרבות יהיו מוכנים אף הם לקליטת משפחות אנשי הקבע שיחליטו להשתקע בנגב.

לפי הנחיית מנכ"ל משרד הביטחון, כל התקדמות בפרויקט תובא לאישורו בנפרד.

אולי יעניין אותך גם

אריאל חרמוני | משרד הביטחון 

דעה | האם יש כשלים במנגנון הפיקוח על הייצוא של משרד הביטחון?

הגיע הזמן ליצור מנגנון שלא יהסס לאסור על חברה למכור תוכנת מעקב,  מזל"ט או מכ"ם למדינה או לשליט שמשטרו אינו עומד במבחן מינימלי של דמוקרטיה וערכים מערביים מקובלים. דן ארקין מטיל ספק במנגנון הפיקוח על הייצוא של משרד הביטחון