בחזית תחום הלייזר סיב

בחודש יוני 2014, תקיים לשכת המהנדסים והאדריכלים כנס ייחודי בנושא לייזר-סיב שבו יציגו חוקרים מובילים בתחום פתרונות חדשים לצד תערוכה של פתרונות קיימים. בשל חשיבות הנושא לקהילה הביטחונית בארץ, נרתמה ישראל דיפנס כשותפת פרסום לכנס. יש לציין כי תחום הלייזר-סיב משמש למגוון אפליקציות צבאיות כמו למשל זיהוי מכשולים במרחב, מדידת גובה ומרחק, הארה וציון אזורים, חישה מרחוק מסוגים שונים ועוד

ניסויי בלייזר של הצבא האמריקאי (US Air Force/wikipedia)

בחודש יוני הקרוב יערך בישראל הכנס הבינלאומי הראשון בנושא לייזר-סיב (Fiber-Laser) ויישומיו. הכנס, אשר יערך ביוזמת ארגון ILEOS (Israel Lasers and Electro Optics Society) הפועל במסגרת אגודת מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה שבלשכת המהנדסים, בשיתוף מיטב הגופים האקדמאים, הביטחוניים והתעשייתיים בישראל, יתקיים באוניברסיטת בר-אילן.

מהפיכת הסיבים האופטיים

"נכון להיום, המחקר בתחום לייזר-סיב, כולל פיתוח התקנים בתוך הסיב, נמצא בחזית עולם האופטיקה", אומר פרופסור זאב זלבסקי מאוניברסיטת בר אילן."מדובר בפתרונות לתחום ה-
HLS , הרפואה והייצור. בתחום הביטחוני מדובר בלייזר בעל עוצמה רבה מחד, ומשקל ונפח קטנים מאידך.


"צוות המחקר בראשותי מפתח התקנים בתוך הסיב המשמשים למשל להצפנה של נתונים ולהמרה של פורמטים של תקשורת. פיתחנו שיטה שעושה זאת באמצעים אופטיים בלי להמיר פוטון לאלקטרון ובחזרה לפוטון כמו היום. התקנים בתוך סיב יכולים לשמש גם לבנייה של סנסורים שיכולים 'לחוש' אותות כמו דיבור או נוכחות של כימיקלים בסביבה של הסיב. גם בזה אנו מתעסקים במסגרת המחקר. חלק גדול מהמדענים שעוסקים בתחום של לייזרי סיב ושל התקנים סיביים בארץ ובעולם צפויים להגיע לכנס בארץ שייערך בחודש יוני 2014".


לאחר מהפיכת הסיבים האופטיים בשנות ה-1980, והשגשוג בשימוש בסיבים אלו לצרכי תקשורת מתקדמת בשלהי שנות ה-1990, היה זה אך טבעי שפיתוחים טכנולוגיים מבוססי לייזר-סיב יחליפו את הטכנולוגיות המסורתיות - למשל הלייזר-מוטות - ויכבשו בסערה הן את המחקר האקדמי והן את התעשייה.

אז מה כל כך מיוחד בלייזרי-סיב? האור הכלוא בין שתי שכבות הסיב עובר תהליך ייחודי של הגברה, ובדיוק שם הופך ללייזר בעל עוצמה גבוהה ועם תכונות אקטיביות היעילות פי כמה מטכנולוגיות ותיקות. מדובר במערכת קומפקטית וחסכנית המייצרת הספקים גבוהים במיוחד, וכבר כיום ניתן למצוא מגוון רחב של יישומים ושימושים המבוססים על טכנולוגיות פורצות דרך של לייזרי-סיב, למשל: שימוש בלייזר בפרוצדורות כירורגיות, רפואיות וקוסמטיות, שימוש בלייזר-סיב לסימון, הלחמה וריתוך חומרים שונים, וכמובן גם בתעשיות הביטחוניות כאשר טכנולוגיות מבוססות לייזר-סיב משמשות לזיהוי מכשולים במרחב, מדידת גובה ומרחק, הארה וציון אזורים, חישה מרחוק מסוגים שונים ועוד.

בחזית עולם האופטיקה

מתוך הכרה בעניין הרב ובתאוצה שצובר תחום הלייזר-סיב בשנים האחרונות, ובמטרה לפתח את תחום הלייזר-סיב בארץ, לספק במה לתעשייה ולאקדמיה, ולעודד שיתופי פעולה אקדמאיים ותעשייתיים- בין גופים ישראלים ובינלאומיים, הוחלט לייחד בפעם הראשונה כנס ייעודי שיוביל את תחום הלייזר-סיב ויישומיו.


בכנס יוצגו מגוון פיתוחים חדשניים מבוססי לייזר-סיב. "מדובר בחוד החנית של הלייזרים", אומר חבר וועדת הכנס, ד"ר יואב סינטוב, ראש מחלקת לייזרים במרכז למחקר גרעיני (ממ"ג) שורק. "יחודו של הכנס טמון בהיותו פלטפורמה לדיאלוג בין התעשייה לאקדמיה, ובין התעשיות השונות- בארץ ובחו"ל".


בין הדוברים בכנס יופיעו: פרופ' אלמנטס גלבאנוסקאס (
Galvanauskas) מאוניברסיטת מישיגן- ארה"ב, פרופ' יינס לימפרט (Limpert) מאוניברסיטת פרידריך שילר- גרמניה, פרופ' פיליפ ראסל (Russel) ממכון מקס פלאנק- גרמניה, פרופ' אנדראס טונרמן (Tunnermann) מאוניברסיטת פרידריך שילר- גרמניה, ד"ר ברייס סמסון (Samson) המדען הראשי של חברת נופרן, ופרופ' פרנק וויז (Wise) מאוניברסיטת קורנל- ארה"ב.


במקביל להרצאות, תערך בכנס תערוכה מקצועית יחידה במינה אשר במסגרתה יציגו נציגי חברות מכל העולם את הפיתוחים החדשניים ביותר בתחום הלייזר-סיב על יישומיו המגוונים.


מוסדות וגופים רבים נרתמו לארגון הכנס, וביניהם: משרד המדע, אוניברסיטת בן גוריון, אוניברסיטת תל אביב, ממ"ג שורק, התעשיה האווירית, אוניברסיטת בר-אילן, אלביט מערכות, הטכניון, מכון וייצמן, רפא"ל,
V-Gen, סיון טכנולוגיות, אופטיסיב ו-SCD.
מגזין ישראל דיפנס הוא שותף פרסום של הכנס.

כנס יישומי לייזר-סיב, 23-24 ביוני, 2014. לפרטים נוספים, הגשת תקצירים והרשמה:
http://www.fli.org.il

אולי יעניין אותך גם