בבחינה: נשים לוחמות בחיל השריון

הנושא נמצא בבחינה בפעם הראשונה, וכשההחלטה תתקבל השריונריות ישרתו במסלול ייעודי לפיקוד. יעד נוסף שייתכן שישולבו בו נשים - פלוגות הצמ"ה בחיל ההנדסה

בבחינה: נשים לוחמות בחיל השריון

מקור: worldoftanks.eu

פשוט שריונריות: בעקבות עבודת מטה בזרוע היבשה, ייתכן כי בחודשים הקרובים בנות ישולבו כלוחמות בחיל השריון. במידה והתוכנית תצא לפועל, הלוחמות יבצעו את פרק הטירונות ואת אימון המקצועות בבית הספר לשריון (ביסל"ש), ויעברו מסלול הכשרה מלא של שמונה חודשים. לאחר מכן, יעברו הלוחמות קורס מפקדי טנקים, שבסופו ישובצו לפקד על צוותי טירונות ואימון מתקדם בביסל"ש - תפקיד שעד כה היה בלעדי ללוחמים ממין זכר.

הנושא עוד נמצא בבחינה, אך אם התוכנית אכן תאושר, לוחמות השריון ישרתו שלוש שנים, ככל הלוחמות בצה"ל, במסלול ייעודי לפיקוד. הלוחמות ישרתו בטנקים מעורבים, כך שצוות הטנק יורכב מנהג, טען, תותחן ומפקדת טנק. "מבחינה קוגניטיבית, פזיולוגית ומנטאלית, נשים מוכשרות למשימה הזו בדיוק כמו גברים", מסביר ראש חטיבת כוח האדם בזרוע היבשה, תא"ל יגאל סלוביק, בראיון מיוחד לאתר צה"ל שנערך לקראת סיום תפקידו. "למרות זאת, צה"ל מפספס 50% מכוח האדם האיכותי במשך דורות של גיוסים - אין שום סיבה שטירוני השריון לא ירוויחו מפקדות שנבחרו מכוח האדם הכי איכותי שיש". לדבריו, את ענייני השילוב הראוי ניתן להסדיר, כפי שבוצע במבצע "צוק איתן", ועל חיילי ישיבות ההסדר יפקדו גברים.

חשוב לציין כי סגל הפיקוד בשיזפון הופך בחירום לחטיבה לוחמת, והלוחמות שחורות הכומתה עשויות להיקרא לשדה הקרב. למעשה, קיים תקדים לשהות בנות לצד הלוחמים בטנק - במבצע "צוק איתן" נשים נכנסו לרצועת עזה כשהן נמצאות לבד בטנק עם גברים,כפראמדיקיות למשל.

"נשים מטיסות היום מטוסים - למה שלא יפעילו D-9?"

שילוב הנשים בחיל השריון אינו פריצת הדרך היחידה שמתכננת זרוע היבשה לשנה הקרובה. לדברי תא"ל סלוביק, היעד הבא שפתיחתו לשירות נשים נמצאת בבחינה הינו פלוגות הצמ"ה (ציוד מכני הנדסי). "נשים מטיסות היום מטוסים - למה שלא יפעילו D-9?", הוא תוהה. כלי הצמ"ה הינם כלים כבדים שאמונים על עבודות תשתית, וב"צוק איתן" הם היו כלי מרכזי במערכה נגד מנהרות הטרור.

נוסף כל כך, השנה נפתחו כלל התפקידים בחיל התותחנים לנשים - החל מהתותח המתנייע וכלה ביחידות עילית כמו "רוכב שמיים". התפקידים החדשים באים לצד השירות בגדוד החי"ר הקל "קרקל", והגדוד התאום בפיקוד המרכז, גדוד "ברדלס" שייפתח בנובמבר. כמו כן, השירות כלוחמות בחיל האיסוף הקרבי נשאר יעד מרכזי לגיוס הנשים.

לפני מספר שבועות התקיים בארץ כנס בהשתתפות נציגים מכלל צבאות המערב, ביניהם ארה"ב וצרפת למשל, בנושא שירות הלוחמות. "המסקנה בכנס הייתה חד משמעית - אין שום בעיה לגייס נשים לכל תפקיד, מלבד חי"ר - גם שם הן יכולות לעשות הכל, אבל ייקח זמן רב יותר מבחינה גופנית", מסביר תא"ל סלוביק. "צריך להתאים את כל הציוד. מרכז הכובד של הגברים, למשל, הוא בין הכתפיים ואצל הנשים הוא נמצא באגן", מדגים. מהסיבה הזו, הוחלט להרים את הכפפה במערכי היבשה שאינם דורשים התאמות מיוחדות לפני שיעברו לעיסוק בחי"ר.

לדברי תא"ל סלוביק, שילוב הנשים בזרוע יסייע לצמצום פערי הגיוס - אך זו אינה המטרה המרכזית. "זהו גם יתרון, אך בראש ובראשונה מדובר על העלאת איכות הלוחמים, שתעלה על ידי מיצוי כוח האדם", הוא מבהיר. "כיום בעולם, נשים מהוות בין 2-3% בממוצע מהלוחמים בכל צבא. בצה"ל הן מהוות 3% - אך השאיפה שלנו היא להתפתח".

עד סוף 2015: פלוגה חרדית בגבעתי

תכנית דגל של זרוע היבשה הינה פתיחת כלל התפקידים תומכי הלחימה לחרדים. "אני מאמין שהם ירצו לשרת בעיקר בתפקידים שמקנים להם אחר כך מקצוע לאזרחות", מעריך תא"ל סלוביק. "זהו גם אינטרס מערכתי - שייכנסו למעגל העבודה לאחר הצבא". כרגע, שלושת המערכים המרכזיים שצפויים לקלוט את החרדים הינם נהיגה, אחזקה ומקצועות התקשוב והטכנולוגיה.

הגזרה שצפויה לקלוט את מירב החרדים תהיה גזרת יהודה ושומרון. "יש לנו תכנית שבנינו בשיתוף אוגדת איו״ש, כדי לשלבם בחטיבות המרחביות שתחתיה", מפרט רחכ"א. "אני מאמין שעד סוף שנת 2015 תומכי הלחימה החרדיים יהיו שכיחים בנוף. כרגע לא מדובר בגיוס המוני, אבל גם גדוד 'נצח יהודה' החל ממחלקה אחת".

בדומה לגדוד "נצח יהודה", כך גם הגדוד החרדי החדש שיוקם תחת חטיבת גבעתי יחל ממחלקה אחת, אליה תתווסף מחלקה נוספת בקרוב. עד סוף שנת 2015, צפויים החרדים להרכיב פלוגה - ובעתיד גם גדוד שלם.

גיוס החרדים למקצועות תומכי הלחימה עשוי לסייע להתמודד עם אתגרי כוח האדם של הזרוע, ביניהם צמצום כוח האדם המוקצה ללוחמה ביבשה ו'משבר הנהגים' (מחסור בנהגים ובתומכי לחימה בכלל). "בשנים האחרונות נפתחו מערכים חדשים, כמו למשל 'כיפת ברזל', כך שאותו מספר של מלש"בים צריך להתחלק בין יותר מערכים", מסביר תא"ל סלוביק את סוגיית הלוחמים. "פתרנו את זה בשילוב של מספר פעולות: קיצוץ בתקני הפיקוד והקצונה, וירידה בנשר". לדבריו, כדי לצמצם את מספר החיילים הנושרים פותחה יכולת להכיל בעלי בעיות ת"ש ומשמעת - ורף השחרור הוקשח.

הכתבה פורסמה לראשונה באתר צה"ל

אולי יעניין אותך גם

FILE PHOTO: China's President Xi Jinping gives a speech following a swearing-in ceremony to inaugurate the city's new leader and government in Hong Kong, China, July 1, 2022, Selim Chtayti/Pool via REUTERS/File Photo
 

פרשנות | סין-טאיוואן: הדרך למלחמה פתוחה וקרובה מתמיד

התרגיל הצבאי הסיני חסר פרופורציות לפרובוקציה האמריקאית של ביקור יושבת ראש בית הנבחרים, והוא מגיע, כאמור, לאחר חודשים רבים של הגברת המהלכים הצבאיים הסינים בסמוך לאי | נראה כי הדרך לכיבוש האי הטייוואני קרובה מתמיד