בארה"ב מתכוננים לכל אפשרות

הממשל האמריקני הורה לפתח פצצה "מכסחת בונקרים" במשקל של יותר מ-13 טון, המיועדת לפגיעה ב"מטרות המבוצרות היטב"

מטוס F-15 אמריקני מטיל "מכסחת בונקרים" מדגם GBU-28 (צילום: צבא ארה"ב)

ארה"ב אמנם לא מראה כרגע כל סימן שהיא מתכננת לתקוף את מתקני הגרעין של איראן, אבל על אף הרוח הנושבת מוושינגטון, הממשל מכין את הכלים לתקיפה של "מטרות מבוצרות היטב".

תחת מעטה סודיות עוסקות כמה מיצרניות הנשק בארה"ב על פיתוח של פצצת "מכסחת בונקרים" במשקל של יותר מ-13 טון, בה יחמשו את המפציץ הכבד מדגם B-52 או את מטוס ה"כנף המעופפת" מדגם B-2.

הדרישה לפיתוח הפצצה, לא נקשרה בשום דרך לתקיפה אפשרית באיראן אבל אין למעשה כל מטרה פונציאלית אחרת לכלי נשק מסוג זה. בשלב זה ידוע כי חברת בואינג מפתחת אב טיפוס של פצצה כזו שחלקים שלה כבר נוסו במטווחים בארה"ב.

הכור העיראקי הותקף בשנת 1981, באמצעות 16 פצצות במשקל טון, כל אחת, שהשליכו 8 מטוסי ה – F-16 של חיל האוויר הישראלי. ההערכה היא כי כדי להשמיד את הכור בבושהר ואת מתקני הגרעין האיראניים האחרים, יהיה צורך בכמות פצצות גדולה הרבה יותר.

נראה כי הפצצה המיוחדת מיועדת לפגיעה קשה בכמה חלקים של מתקני הגרעין של איראן שהם קריטיים לעתיד התוכנית ומוגנים היטב.

אולי יעניין אותך גם

President Joe Biden salutes as he walks along the Colonnade of the White House on Friday, March 12, 2021, en route to the Oval Office. (Official White House Photo by Adam Schultz)

שיחות הגרעין בוינה: נכונות אמריקנית להקל בסנקציות 

ראש משלחת איראן לשיחות וינה עבאס ערקצ'י בראיון בטלוויזיה האוסטרית: "ארה"ב הביעה נכונות לבטל רבות מהסנקציות, אך אין די בכך, ולנו יש דרישות נוספות״