ארה"ב רוצה לפתח לייזרים עם ישראל. והיא מקצה לזה 25 מליוני דולרים

דרישת תקציב הביטחון של ארה"ב לשנת 2017 שאושרה על ידי הסנאט כוללת מספר תובנות לגבי ישראל - ארה"ב תמשיך לתמוך בהגנה בפני טילים, צפוי שת"פ בפיתוח לייזר, ישראל מפתחת טכנולוגיית היתוך קר ומשום מה, הכסף לפיתוח משותף של פתרון למנהרות מ-2016 לא נוצל

סה"כ אושרו בתקציב 2017 תוספות של כ-294 מליוני דולרים לפעילויות מול ישראל מעבר לסיוע החוץ הרגיל. [ISRAELI COOPERATIVE PROGRAMS]. להלן כמה תובנות לאן הולך הכסף. את המקור של הדו"ח תוכלו למצוא באתר dtic.mil. מקור נוסף למעקב הוא dtic.mil/congressional_budget.

תמיכה במערכות הגנה אווירית

הקצאה של 62 מליוני דולרים לייצור מיירט התמי"ר. 120 מליוני דולרים למערכת חץ 3. 150 מליוני דולרים למערכת שרביט קסמים. בהקשר זה הבית הלבן אישר פחות מאשר הדרישה המקורית. לפי אתר איפא"ק, בדרישת התקציב המקורית היו עוד 268.8 מליוני דולרים להגנה בפני טילים שבסופו של דבר, לא אושרו.  

LENR - היתוך קר

לפי שירות הביון, ה-DIA, ישראל משקיעה מאמצים רבים בפיתוח טכנולוגיית LENR [עמוד 94]. מדובר על טכנולוגיית  low energy nuclear reactions שעתידה לספק אנרגיה נקייה. לפי הכתוב, מדובר בטכנולוגיה משנה מציאות [disruptive technology].

אחת החברות המעניינות בתחום זה שהתחילה דרכה בישראל, בפארק התעשייה בעומר, היא Energetics. את החברה הוביל ד"ר שאול לסין. חיפוש קצר בגוגל יגלה לא מעט פרסומים אודותיה [אחד מהם למשל]. החברה קיימת מ-2001. פטנטים רלוונטים אפשר למצוא ב-google.

היות והנושא מוזכר בתקציב הביטחון 2017 של ארה"ב, ייתכן ומדינת ישראל משקיעה במחקר מסוג זה בעוד אפיקים.

מנהרות

ארה"ב הקצתה לפיתוח משותף של אמצעים נגד מנהרות כסף כבר בתקציב 2016. מדובר היה על כ-17 פרוייקטים משותפים עם תעשיות ישראליות. "פרויקטים לגילוי המנהרה, מיפוי המנהרה, ואיסוף מודיעין", נכתב בהצעת התקציב של 2016. יחד עם זאת, נכון לאפריל 2016, אף סכום מכספים אלו לא נוצל. לאור זאת, הקונגרס זימן את שר ההגנה לדיון בסוף יוני הקרוב שיסביר את סטטוס הפרויקט [יהיה מעניין לעקוב].

מו"פ לפיתוח לייזר

"סעיף זה יאשר לשר ההגנה לבצע מחקר, פיתוח, בדיקה, ופעילויות הערכה, על בסיס משותף עם ישראל, להקים יכולות אנרגיה מכוונות לאתר ולהביס טילים בליסטיים, טילי שיוט, ואיומים אחרים לכוחות הפרוסים של ארצות הברית או ישראל.", נכתב בעמוד 291 להצעת התקציב.

"הסעיף ידרוש מזכר הסכמות (MOA) בין ארה"ב וישראל לגבי השיתוף של הוצאות מחקר ופיתוח עבור יכולת אנרגיה מכוונת כדי להתמודד עם האיומים הנ"ל וכי הסכם כזה יוגש לועדת הקונגרס שצוינה. סעיף זה יגביל את האישור לפעילויות כאלה ללא יותר מ-25 מליוני דולרים. הסמכות לבצע את החלק הזה יפוגו ב -31 בדצמבר 2018."

נזכיר כי חברת רפאל מפתחת מערכת לייזר להגנה בפני טילים בשם "קרן ברזל". ניתן להניח כי אם עדיין אין הסכם פיתוח משותף עם ארה"ב, הכספים מגיעים ממפא"ת או משת"פ עם מדינה אחרת. בעבר חברת בואינג [שגם מפתחת מערכת לייזר ליירוט מרגמות ורקטות] פנתה למשרד הביטחון אך נענתה בשלילה. 

אולי יעניין אותך גם

פרשנות | המלחמה באוקראינה מראה כי אם יש גרעין - אפשר להסתפק בצבא בינוני 

צבאות ארה״ב ואירופה המרכיבים את ברית נאט״ו נמנעו מכיתור והשמדת הצבא הרוסי בתוך אוקראינה, מהלך שהיה יכול להסיר את איום המלחמה מאירופה לשנים הקרובות. זאת, על אף הבינוניות של הצבא הרוסי בפיקוד ואמל״ח. הסיבה: גרעין רוסי