ארגנטינה רוכשת מטוסי כפיר

לפי אתר sur1810, ארגנטינה נסוגה מרכישת מטוסי המיראז' מספרד והחליטה לרכוש כפיר מישראל. מדובר בעסקה של 18 מטוסים, בעלות משוערת של 500 מיליוני דולרים

ארגנטינה רוכשת מטוסי כפיר

מטוסי כפיר C-12 של קולומביה בתרגיל "דגל אדום" - U.S. Air Force photo by Staff Sgt. William P.Colema

ביטול החוזה לרכישת מיראז' F-1M של חיל האוויר הספרדי, הביא את חיל האוויר של ארגנטינה ישירות לישראל לצורך רכישה של מטוסי "כפיר". לפי ההשערות בשוק, מדובר בגרסת C10 הקלאסית או הבלוק 60 החדש. כך מפרסם אנדריי סרבין פונט (Andrei Serbin Pont) באתר sur1810.

על פי הפרסום, מדובר בחוזה לרכישת 18 מטוסי כפיר, מתוכם 6 יימסרו במהלך השנה הקרובה, ו-12 יחידות נוספות יסופקו בארגנטינה על ידי התעשייה האווירית הארגנטינית (FADEA) בשיתוף פעולה עם ישראל כדי להקל על העברת הטכנולוגיה. היקף העסקה מוערך ב-500 מיליוני דולרים.

קיימות אשליות רבות לגבי הקפיצה הטכנולוגית שהכפיר יספק לחיל האוויר הארגנטיני, כותב פונט. "אבל האם זה באמת האפשרות הטובה ביותר?", הוא זורק לאוויר.

קולומביה הראתה חוסר שביעות רצון מהתוספת האחרונה של מטוסי הכפיר C10 (במקרה מאוד מסוים שבו לחלק מהצי בגרסת C12 אין מכ"ם של אלתא מסוג EL/M 2032), עובדה שמשאירה את המטוסים עם מגבלות בקרבות אוויר-אוויר. נקודה שבאה לידי ביטוי באירוע האחרון בו מפציצים רוסים טסו מעל שטח קולומביאני. באותו אירוע, הכפירים כשלו בזיהוי מוקדם של המפציצים. בהשוואה לקולומביה, המרחב האווירי של ארגנטינה הרבה יותר גדול ולכן כיסוי חלקי של מכ"מ קרקעי יחד עם מכ"ם מוגבל בפלטפורמות המוטסות, יביאו לאותה תוצאה כמו בקולומביה. אולי אף גרועה מכך.

הבעיה הארגנטינית טמונה לא רק בהתיישנות האמצעים לקרבות אוויר, כאשר מטוסי היירוט העיקריים הם מטוסי מיראז' ישנים מתקופת מלחמת ששת הימים ב-1967. בנוסף לכך, לארגנטינה אין היום כיסוי מספיק של מכ"מ לכל המרחב האווירי של המדינה. לכן, קיימת חשיבות גדולה לאיתור מוקדם באמצעות פלטפורמות מוטסות.

חשוב לזכור שעל אף שמדובר במטוס קרב דור 3, הוא מצויד במערכות אלקטרוניות ואמצעי לחימה מודרניים, אומר פונט. הכפיר נולד כקרוב משפחה של המיראז', והוא צויד במערכת הנעה אמריקאית ועם הזמן שופץ והוכנסו בו מערכות חדשות. בגרסת ה-C10 מגיע הכפיר עם מכ"מ של אלתא מסוג EL / M 2032 ובמקרה של בלוק 60 עם מכ"מ EL / M 2052, מדובר במאפייני מכ"ם מתקדמים AESA (מכ"מ המסובב את האלומה שלו אלקטרונית ולא מכנית על ידי סיבוב האנטנה) הדומים לאלה הפועלים בכמה מטוסי קרב מודרניים יותר.

כמו כן, מגיע המטוס עם מערכות לוחמה אלקטרונית מודרניות מבית אלביט. באשר לכלי נשק, לישראל יש מגוון רחב של וקטורים שאושרו לכפיר, במיוחד טיל הפיתון 5, דרבי ופופאי תוצרת רפאל וטיל הדלילה מתוצרת תעשייה צבאית. לכפיר אושרו גם מגוון פצצות לא מונחות.

אולי יעניין אותך גם