"אפשר להחזיר את גלעד"

כך אומר מנכ"ל עמותת "לחופש נולד", אלוף (מיל׳) אייל בן ראובן, בראיון מיוחד ל"ישראל דיפנס"

אלוף (מיל’) איל בן ראובן, מנכ"ל עמותת "לחופש נולד" לחיפוש מידע אחר השבויים והנעדרים, גלעד שליט נמק בשבי החמאס כבר חמש שנים. האם אחרי פרק זמן כה ארוך בשבי, יש עדיין סיכוי שיחזור הביתה?
"ודאי שיש סיכוי, בעיקר בגלל שכל הצדדים יכולים להרוויח מחזרתו - גם ישראל שמחכה לו, גם החמאס, שיכול לקבל תמורתו אסירים פלשתיניים ולזכות בהכרה על הצלחה מול ישראל, וגם המצרים שיכולים לזכות בהכרה על הצלחת התיווך. "הדבר היחיד שלא ברור זה הויכוח על המחיר שיש לשלם תמורת גלעד, ובעיניי חצינו את הגבול בויכוח שאנחנו מנהלים, שכן חמש שנים יושב חייל בתוך חדר או בור, ואני נדהם לראות כיצד מובילי המדינה ומנהיגיה אינם מתנהגים על פי הקוד המוסרי שלא משאירים חייל מאחור".

ולדעתך, האם צריך להחזיר אותו בכל מחיר שידרוש החמאס?
"לדעתי, קיימות שתי אפשרויות להוציא אותנו מהבור: אפשרות אחת היא באמצעות פעולה צבאית כוחנית, ואפשרות נוספת היא תשלום מחיר כבד תמורת החייל, ופעילות כוחנית להשבת ההרתעה לאחר מכן. לאור זאת שאיננו מצליחים להגיע לתנאים הנדרשים לביצוע פעולה צבאית, שהיא בוודאי בעדיפות ראשונה, אזי אין ברירה אלא ללכת לאופציה השנייה, שאומרת תשלום מחיר על החזרת החייל ובהמשך לחימה.

"לדעתי, ישראל הוכיחה כבר בעבר (כמו במקרה של חיסול מבצעי הטבח בספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן 1972), שביכולתה לפגוע בצורה ממוקדת בגורמי טרור כאלה ואחרים, וזה מה שאפשר לעשות גם במקרה המדובר, אחרי שמחזירים את גלעד. ישראל נמצאת בלחימה מתמשכת מול הטרור ויש בה גלים: מצבים שבהם אנחנו נמצאים למעלה ומצבים שלמטה. בנושא גלעד שליט אנחנו נמצאים כעת למטה וחייבים לצאת מהבור, כי הוא רק הולך ומעמיק. החזקת החייל בשבי מגבילה אותנו מבחינה מדינית וגם מגבילה את יכולת הפעולה המבצעית שלנו ברצועת עזה, ואת המשוואה הזאת חייבים לשנות".

אתה מתכוון שצריך לחסל את מי שהיה מעורב בחטיפת שליט אחרי השלמת עסקה להחזרתו?
"מבחינתי זאת אופציה אפשרית. אני טוען שהכוח בידינו, ואסור להתבלבל ולשכוח זאת. ישראל מדינה חזקה, הכוח אחרי הכל נמצא בידיה".

 

איך תתמודד עם עמדת השב"כ שגורסת כי האסירים שישוחררו בעסקה להחזרת גלעד שליט עלולים לרצוח אחרי השחרור עשרות ישראלים?
"אני מכיר את כל המספרים ואת כל הסטטיסטיקות, אבל לא מקבל את המשוואה הזאת בבסיס, כי כדי לפעול הטרור אינו צריך כיום את התגבורת של אלה שיושבים בכלא.

"הוא יכול לפעול בהחלטה, אך הפעולה שלו היא עניין של אינטרס. הטענה ששחרור גלעד שליט פירושה הרג ישראלים היא הטעיה שמוכרים לציבור הישראלי, אבל אני נפגש עם לא מעט אנשי ביטחון, והם יודעים לתת את התשובות הביטחוניות למצב של יציאת מחבלים מתוך הכלא במסגרת עסקה לשחרור גלעד שליט.

"דרכי הפעולה של ישראל מגוונות וצריך לזכור גם את האפשרות שחלק מן האסירים אשר ישתחררו במסגרת עסקה עתידית, יצאו לחופשי רק בתנאי שתמצא מדינה שתקלוט אותם בחו"ל. הם לא יוכלו לחזור לבתיהם בשטחים.

"נדרשת החלטה אמיצה אבל ראש הממשלה מהסס בהרבה דברים, וחבל שהוא מהסס גם בעניין הזה".

 


אלוף (מיל׳) אייל בן ראובן, מנכ״ל עמותת "לחופש נולד" נשיא חברת b.e.n לחיבורים עסקיים, היה סגן מפקד פיקוד הצפון במלחמת לבנון השנייה.

אולי יעניין אותך גם