אסד וצה"ל משחקים באש

הטור השבועי של עמיר רפפורט: הפרטים מאחורי ההסלמה מול סוריה, תקדים - טנקים בסיני, הכנות באיראן ומנכ"ל המשרד להגנת העורף מדבר על התרגיל הענק בשבוע הבא

צה"ל שוב ליבה השבוע את המצב המתוח ממילא מול סוריה, אבל רצף של הצהרות תקיפות אינו מעיד על שינוי אסטרטגי או על מצב חדש. הדברים של מפקד חיל האוויר על אפשרות של מלחמת פתע, שנאמרו ביום רביעי, התפרשו כצעד אחד רחוק מידי לעומת האיומים המתונים, שאליהם התכוונו במקור במטה הכללי. 


למרות ההצהרות, האפשרות שישראל תיגרר למלחמה מול סוריה לא נולדה השבוע. בימים האחרונים גם לא חל שינוי דרמטי במצב ברמת הגולן. המדיניות של ישראל, למנוע בכל דרך הגעת נשק אסטרטגי חדש לסוריה, מחשש שיעבור לידי חיזבאללה, החלה כבר לפני חודשים. מה שכן, בשבועות האחרונים בכל זאת מתרחשת הסלמה הדרגתית במצב.


נקודת המפנה הייתה תקיפת המשלוח של טילי פתח 110, שיוחסה לישראל בחודש שעבר. התקיפה הכניסה את הנשיא הסורי בשאר אסד להלם שנמשך שבועיים-שלושה. בשבועיים האחרונים ניכרת שינוי במדיניות דווקא בצד שלו.


המדיניות של אסד עד כה הייתה להתעלם מישראל, ולהתמקד בלחימה במורדים. הוא בלע את תקיפת הטילים מסוג SA17, שיוחסה לישראל גם כן בחודש ינואר, ולא הגיב גם כאשר ישראל ירתה לעבר מטרות בסוריה בתגובה על מקרי ירי לעבר ישראל (שאירעו בשוגג תוך כדי לחימה).


שינוי המדיניות אובחן בראשונה בשבת לפני שבועיים - כוחות סוריים ירו פצצות מרגמה לעבר החרמון, ככל הנראה כאיתות מכוון. משמעותית יותר הייתה העובדה שדוברים סוריים רשמיים החלו לאיים על ישראל באופן תדיר, וסוריה אף האשימה את ישראל בפעולת קומנדו נועזת באזורי הלחימה החמים של השבוע, על יד הכפר קסיר קרוב לגבול עם לבנון. הסורים טענו שזיהו באזור ג'יפ צה"לי, אבל ככל הנראה תיעדו ג'יפ ששימש את כוחות צבא דרום לבנון לפני הנסיגה מרצועת הביטחון, והתגלגל מאז לידיים אחרות.


אגב, איזור הקרב בקיסר מעיד עד כמה עמוקה מעורבות החיזבאללה בקרבות לצד בשאר אסד: אוכלוסיית הכפר מחולקת בין תושבים שיעים וסונים. לוחמי חיזבאללה ספגו בכפר עשרות הרוגים רק בתחילת השבוע הזה.


מבחינת פיקוד הצפון, האירוע הדרמטי של השבוע התרחש בלילה שבין יום שני לשלישי. כוח סורי ירה שלוש פעמים לעבר ג'יפ סיור של צה"ל בצד הישראלי של הגבול. הכוח היה מזוהה היטב (הנחיה ישנה של פיקוד הצפון, לעטר את הרכבים של צה"ל בסימני זיהוי, כדי להפחית מקרים של ירי בשוגג). ההפרש בין כל מקרה ירי לזה שאחריו היה 3-4 דקות. בסך הכל, נמשכה ההתקפה כתשע דקות.


במהלך ההתקפה הפעיל צה"ל בפעם הראשונה מערכת של סנסורים שנפרסו ברמת הגולן, ומאפשרים לזהות מקור אש באופן מיידי, ולהגיב עליו בזמן אמת (מערכת המכונה "רואה-יורה").  אחרי הירי השלישי אושרה התגובה - שני טילי "תמוז" שוגרו לעבר עמדת נ"מ של צבא סוריה.


הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, תכנן להגיע לאזור התקרית ביום שלישי בצהריים, עוד לפני התקרית. כשהגיע, ראה את סרט הירי. דובר צה"ל החליט להוציא את הסרט שתיעדו הסנסורים לשידור עולמי, כדי להזים טענות סוריות על תוקפנות ישראליות, ולהוכיח שהתגובה באה רק אחרי הירי השלישי לעבר הצד הישראלי. במקביל לשידור החלה מתקפת האיומים הישראלית.


מהצד, זה יכול להיראות כאילו מיטב המוחות במערכת הביטחון עמלו על מתקפת איומים מתוזמנת כדי להפחיד את אסד. המציאות דווקא מעידה על ברדק במסרים הישראליים. ראשון התבטא בנושא הסורי שר הביטחון משה יעלון, שביקר ביום שלישי בחיל הים. הרמטכ"ל גנץ שיגר כמעט במקביל מסר שהשם המפורש סוריה לא נאמר בו בו: "לא נאפשר שרמת הגולן תהפוך למרחב נוחות לפעולה נגדנו".

 
מי שהטיל פצצה כבדות משקל יום מאוחר יותר היה מפקד חיל האוויר, אמיר אשל, שאמר בכנס בבית חיל האוויר בהרצליה כי "ההכנות למלחמת הפתע עם משטרו של בשאר אסד רלוונטיות היום שבעתיים".


האלוף אשל דיבר בכנס בנושא 40 שנה למלחמת יום הכיפורים, ודיבר על אפשרות שתתרחש מלחמה מפתיעה, כמו אז, אבל האמירות שלו תפסו כותרות בכל העולם, כמו ההצהרות של ראש חטיבת המחקר תא"ל איתי ברון לפני חודשיים, על כך שסוריה השתמשה בנשק כימי. בשני המקרים ההצהרות תפסו את צמרת מערכת הביטחון בהפתעה מסוימת. לאחר הרצאתו, ברון כבר הוכנס להדממה תקשורתית. בעקבות דברי אשל, צה"ל לא יאפשר לשום קצין בכיר לדבר על נושאים רגישים באופן פומבי. לפחות בשבועות הקרובים.

איראן


מי שעוד אמר דברים יוצאי דופן בתקיפותם היה השר לעניינים אסטרטגיים ומודיעין, ד"ר יובל שטייניץ, שטען בפתיחת כנס התקשוב הבינלאומי של ישראל דיפנס כי איראן נערכת לייצור 20-30 פצצות גרעין בכל שנה, וכי יש לה כבר טילים שמכסים את כל המזרח התיכון וחלק נרחב מאירופה.


לדברי שטייניץ, במתקן ההעשרה בנתאנז הכוונה של איראן היא להגיע ל- 54 אלף צנטריפוגות (דו"ח של סוכנות האו"ם סאב"א שפורסם השבוע קובע כי מספר הצנטריפוגות הפעילות כיום עומד על כ 13 אלף). שטייניץ טען כי בונה בכך יכולת שתאפשר לה להעשיר מספיק חומר בקיע שיספיק ללא פחות מ- 20-30 פצצות אטום בכל שנה.

"איראן אינה צפון קוריאה או פקיסטאן תעשיית הגרעין שלה גדולה עשרות משתי המדינות האלה. בנוסף לפצצות הגרעין שאליהן איראן חותרת, כבר היום יש להם מאות טילים שמכסים את ישראל ויש להם כמה עשרות טילים מסוג בי אמ 25, שמכסים חלק ניכר מאירופה. הם גם עובדים על טילים בליסטיים בין יבשתיים תחת כיסוי של משגר לוויינים, ומדברים על כך שהטילים יהיו מבצעיים בתוך 3-4 שנים".


מצרים


וגם זה קרה השבוע: ישראל אפשרה למצרים להכניס בהסכמה טנקים לסיני בפעם הראשונה מאז החתימה על הסכמי השלום.


כמו תמיד התפתחויות בעלות משמעות היסטורית מתרחשות בגלל סיבות לוקאליות. המצרים התמודדו עם חטיפה של שבעה חיילים שהוחזקו כבני ערובה על ידי רעולי פנים, שפרצו לאחד הבסיסים שלהם.


לפני כשנה, זמן קצר אחרי ניצחון האחים המוסלמים בבחירות, הכניסו המצרים כוחות טנקים לסיני, ללא תיאום, ונאלצו להסיג אותם בלחץ ישראל וארצות הברית. הפעם, בשקט, סוכם בין ישראל למצרים על הכנסת 31 טנקים ועוד כמה מסוקים כדי להתמודד עם החוטפים. לקראת סוף השבוע נראה היה כי פרשת החטיפה מסתיימת בכי טוב. תקדים הכנסת הטנקים כבר נקבע.


מצב חירום


וזה יקרה ביום ראשון: ראש הממשלה יכריז בישיבה מיוחדת של הממשלה בשעות אחר הצהריים על מצב חירום.


הפעם, מדובר רק בתרגיל עורף לאומי, אבל הבדלים בין תרחישי האמת שנלקחים בחשבון על ידי צה"ל, על רקע המתיחות מול סוריה, איראן וחיזבאללה, ובין התרחישים בתרגיל, יהיו מינוריים.


לדברי מנכ"ל המשרד להגנת העורף, האלוף (מיל') גבי אופיר, "התרגיל ידמה התמודדות עם חומרי לחימה כימיים, אבל הוא תוכנן הרבה זמן מראש, בלי קשר למה שקורה בסוריה.

"בתרגיל הזה משתתפים כל משרדי הממשלה, כל גופי החירום וכל אזרחי המדינה (ביום שני תישמע צפירה בכל הארץ) . המטרה העליונה שלנו היא לתרגל רציפות תפקודית גם תחת מטח אש שצפוי להיות כבד, הן לעבר ריכוזי אוכלוסיה והן לעבר יעדי תשתית אסטרטגיים. אין ספק שיש התפתחות בהיקף החימוש ובטיב החימוש שמופנה נגדנו. אנחנו נערכים לכך".

סיכומי התרגיל יתחילו כבר ביום חמישי הקרוב.


תסיסה חרדית

בצה"ל מודעים לתסיסה החרדית בעקבות מסקנות ועדת פרי : בצעד חסר תקדים קיבל צה"ל ביום חמישי החלטה לבטל השבעה של מחזור חדש של לוחמי נח"ל חרדי מגדוד "נצח יהודה" שתוכנן להיערך ביום חמישי בערב בגבעת התחמושת. החשש היה מהתנפלות המונית של חרדים על משתתפי טקס ההשבעה. בהמלצת חבר ועדת פרי, תא"ל (מיל') יהודה דובדבני, שהיה ממקימי הנח"ל החרדי, הועבר הטקס לבסיס "נצח יהודה" בבקעת הירדן המוגנת.

 

אולי יעניין אותך גם

Saudi Crown Prince Mohammed Bin Salman. Bandar Algaloud/Courtesy of Saudi Royal Court/Handout via REUTERS 

דעה | בסעודיה הבינו - המעצמה האזורית היא איראן. לא ישראל 

בחודשים האחרונים סעודיה מתקרבת לאיראן מתוך הבנה שישראל וארה״ב אינן מסוגלות לעצור את תכנית הגרעין הצבאית של טהרן. לצדה גם מצרים. חלק מהאחריות רובצת על ירושלים שסיפקה הבטחות ללא תוצאות בשטח