אנחנו צריכים לשנות "דיסקט"

ישראל איבדה את כושר ההרתעה שלה בגלל חשש מוועדות חקירה בינ"ל. צריך לשנות את דרך המחשבה. האחראים למחדל ה"מרמרה" עדיין לא הלכו הביתה ואנחנו משלמים את המחיר, ועד מתי תימשך סאגת הפרטת תעש? פותחים שבוע עם טורו של אריה אגוזי בכל יום ראשון ב-12:00

האם הצמרת הביטחונית של ישראל "נדבקה" מהחיידקים של המגיפה העולמית ?זו מתוארת על ידי המומחים כ"הכנת הצבא למלחמה של אתמול". כבר שנים ש"ארגון בריאות ממסדי הביטחון" העולמי מנסה לפתח במעבדותיו חיסון אבל ללא הצלחה.

גם בישראל צה"ל נערך ברוב המקרים למלחמה של העבר. הרכישות האדירות של מטוסי קרב חמקניים, טנקי מערכה "מרכבה" דור רביעי, נגמ"שי "נמר" ועוד, מוכיחים שההכנות הן למלחמה שכנראה לא תחזור. ברור שלא ניתן להוציא את הכלים האלה מהשרות ושצריך לחדש מלאים אבל כאן זה נעשה כאילו צהל ייפגש מחר באלפי טנקים שועטים לעבר הגבול. גם אם זה יקרה נאמר בגבול עם סוריה, יש פתרונות אחרים.

זה כמובן אם חושבים מזווית אחרת אבל זה לא קורה. אין כאן מצב של "שחור" או "לבן" אבל יש צורך בחשיבה אחרת מול האופי המשתנה של העימותים הצבאיים. זה ממש לא קורה. מישהו מכין ביומיום את ועדות החקירה הבאות. צה"ל נלחם כבר למעלה מ-20 שנים בסוג מלחמה המכונה "מלחמה בעצימות נמוכה". זו מלחמה שמתאפיינת במקרה שלנו בטיפול בעיקר בארגוני טרור. כאן מתחילה הבעיה.

מי שמבקר בתעשיות הביטחוניות יודע שיש להן פיתוחים לטיפול יעיל בסוג כזה של מלחמה. הבעיה מתחילה בתפיסה של מערכת הביטחון. תפיסה זו מאופיינת בריסון מרבי. להם מותר. לנו לא. למה? כי מישהו החליט שאנחנו שונים. זה נחמד, אבל עד גבול מסוים. המשוואה צריכה להיות ברורה.

חמאס משגר רקטות לעבר ישראל, צה"ל משיב ברקטות. נגד סימטריות כזו, העולם לא יוכל לעשות הרבה. מה לעשות שהרקטות של צה"ל מדויקות יותר, הרסניות יותר? אבל במקום לנהוג כך, מה שהיה מסיים את מטחי הקסאמים מיד, צה"ל מכניס חיילים, שנלחמים מבית לבית כמו במבצע "עופרת יצוקה".

מכה של רקטות מדויקות לעבר אזורי השיגור בעזה היה מעביר את המסר יותר טוב מהשלכת פצצות ממטוסי קרב על אזורים בהם זוהו פתחי מנהרות הברחה.

ויש לתפיסה השגויה גם ממד נוסף מוזר לא פחות. ישראל ממגנת את עצמה לדעת. מערכת רב שכבתית להגנה מפני טילים, מיגונים ומיגוניות לבתי ספר ומבני ציבור. זה לא הפיתרון. מה שישנה את המשוואה הוא הוכחה אמיתית של כוח הרתעה.

ישראל איבדה בשנים האחרונות את כושר ההרתעה שלה בגלל שמנהיגיה חוששים מכל מיני ועדות חקירה בינלאומיות. מישהו זוכר את דוח גולדסטון שמילא עמודים שלמים בעיתונות במשך שבועות?

במקום לחשוש, צריך להבהיר שלישראל יש אלה גדולה וכבדה יותר ומישהו שמוכן להוריד אותה על ראשו של האויב. לפצח את ראשו. אז צה"ל ממשיך להצטייד במערכות נשק עם תגיות מחיר ענקיות כאשר הסיכוי שיעשה בהן שימוש קטן מאוד. זאת, במקום להבהיר שישראל לא תוכל להיות במלחמת התשה לא עם ארגון טרור כמו החמאס וגם לא עם מדינה כמו איראן וסוריה.

 

הש"ג עדיין בשער

"אני לוקח אחריות מלאה למחדל" כמה פעמים שמענו את זה בחודשים האחרונים מפי בכירים במערכת הביטחון במדים ובלעדיהם. אבל בזה זה מסתיים. אף אחד לא הלך הביתה. אף אחד באמת לא קטע את הקריירה שלו.

מי שתכנן את ההשתלטות הכושלת על ה"מרמרה" במאי 2010 היה צריך ללכת הביתה מזמן. לפניו היה צריך ללכת מי ששלח את ספינת הטילים במלחמת לבנון השנייה למשהו כמו שיט של יאכטת תענוגות מול חופי לבנון. חלק מהמחדלים גרמו וגורמים לקורבנות בנפש ונזקים אדירים לישראל, חלקם בלתי הפיכים. ועדיין איש לא משלם בראשו.

כאמור, מי שתכנן את הפעולה הכושלת של עצירת "ספינת הסיוע" לעזה, צריך היה ללכת הביתה מזמן. מי שלא השכיל לעצור את הספינה בלב ים (וניתן היה לעשות זאת) ללא פעולה "ג'יימס בונדית" כמו שראינו, החל את התהליך שסופו ניתוק מוחלט של היחסים עם טורקיה. אני לא חושב שטורקיה הייתה מעולם מדינה ידידותית (אם נותרו בכלל כאלה) אבל היא הבינה את שיתוף האינטרסים ופעלה בהתאם.

אז באה פעולה כושלת שנגמרה לכן באובדן חיים והעמידה את המשטר המוסלמי בטורקיה בפני דילמה קשה שהיה ברור איך תיפתר. אז בגלל אותו מחדל אנחנו כרגע ללא שוק טורקי גדול למערכות נשק ישראליות, ללא שטחי אימונים מצוינים לחיל האוויר וללא עוד הרבה דברים שהשתיקה יפה להם ושנוגעים ישירות לביטחון הלאומי שלנו. אבל בישראל יש מסורת של אי לקיחת אחריות. גם כאשר מישהו מבין שהוא חייב להכריז "אני אחראי" זה לא מגובה במעשים. זה חייב להשתנות כי מה שזה משדר לחיילים הפשוטים הוא משהו חמור מאוד.

מידע פנימי

בעיתוי ממש מעניין או מוזר, עשתה לפני מספר שבועות טורקיה שימוש בטכנולוגיה ישראלית שסופקה לה בתקופת הזוהר של היחסים בין שתי המדינות, בדרכה להיות מעצמה צבאית עולמית. מטוס קרב טורקי מדגם "פנטום" שהושבח על ידי התעשייה האווירית שימש לשיגור הניסיון המוצלח של טיל שיוט מתקדם שטורקיה מפתחת כדי להגדיל את היעילות של מטוס הקרב שלה.

השיגור שבוצע בחודש שעבר בוצע כאמור ממטוס "פנטום" שהושבח על ידי התעשייה האווירית בשנות ה-90 במסגרת דומה לתכנית "פנטום 2020" של חיל האוויר הישראלי. מטוסי ה"פנטום" של חיל האוויר הוצאו משימוש אבל הטורקים עדיין משתמשים במטוסים אלה שבמסגרת ההשבחה זכות לקבל מערכות מתקדמות מאוד.

גם בתחומים אחרים התעשיות הביטחוניות של טורקיה ממשיכות לעשות שימוש בידע שהעבירה להן ישראל. בישראל יכולים רק לנושך שפתיים ולבכות את השוק שנמחק ואת התחרות שמתפתחת מכיוון התעשייה הביטחונית הטורקית. טורקיה למשל מפתחת מל"טים מדגמים שונים וגם מערכות נשק אויר-שטח . מומחים אומרים שאין שם העתקה אבל יש בהחלט "השפעה". זה היה ברור אבל הנסיבות השתנו. מישהו היה צריך לחשוב על כך.

קודם כל בריאות

 

נראה ששני השרים האחראים, שר הביטחון ושר האוצר הבינו סופסוף שחייבים להפריט את התעשייה הצבאית. לקח להם הרבה זמן להגיע למסקנה המתבקשת הזו. אבל גם אחרי שזה קרה לא בטוח שההבנה המשותפת שלהם תתורגם למעשים. איך דבר כזה עלול לקרות? למי שלא הבין עד כה - מי ששולט במדינה הם לא השרים אלא הפקידים ולהם יש אג'נדה שלא תמיד תואמת את זו של אדוניהם לכאורה.

אז אני אנסה לסייע להם מעט ולתת להם גיבוי שיקל עליהם לנסות לפחות להתמודד עם הפקידים בעלי ה"רוב החוסם". גם כאשר הפכו את רפאל מיחידת סמך של משרד הביטחון לחברה ממשלתית זה עלה לקופת המדינה הרבה כסף. היו שביקרו ובתקיפות וטענו שזה כסף שנזרק לשווא. אבל המציאות שונה.

ההשקעה בשינוי המעמד של רפאל עשה טוב לחברה ולמדינה. מיחידת סמך כושלת הפכה רפאל לחברה ממשלתית מצליחה ורווחית. המדינה אפילו נהנית מדיווידנדים שנתיים נאים. גם במקרה של התעש חייבת הממשלה לנהוג כך. קודם כל צריך להבריא את החברה המצויה בבעיות קשות. כאן מדובר בסכום קטן בהרבה. רק אחרי שהחברה תבריא ממחלת חוסר המזומנים הכרונית צריך יהיה לשקול מה לעשות אתה.

אבל בממשלה לא מבינים בכלל במה עוסקים. מי מהעוסקים בדבר ביקר פעם בתעש וראה מחלקות שלמות פועלות במבנים שאינם ראויים לתעשייה כזו? כמה מהעוסקים בכך יודעים בכלל מה מייצרת התעש וכמה המוצרים חיוניים ללחימה מהסוג שצה"ל מעורב בהן? גם במצבה הכספי הרעוע מסוגלת הנהלת התעש לממן אוטובוס שייקח את פקידי האוצר ממשרדיהם בירושלים למתקני התעש ברמת השרון ובאתרים אחרים. אני בטוח שאחרי הסיור העניינים יתחילו לזוז.

***
לכל הטורים של אריה אגוזי

אולי יעניין אותך גם