"אנחנו המטרה"

בנאום בכנס הרצליה התייחס הרמטכ"ל לידיעות כי רוסיה מחמשת את סוריה, אף שלא ברור מי ישלוט שם. באשר לסוגיית איראן אמר גנץ כי "איראן היא בעיה עולמית, אזורית וישראלית"

הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, בכנס הרצליה ה-12 (צילום: אורי שיפרין, דובר צה"ל)

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ התייחס לדיווחים כי רוסיה מחמשת את סוריה ומסייעת לנשיא אסד לשמור על כיסאו. בנאום שנשא בכנס הרצליה השנתי, המתקיים במרכז הבינתחומי הרצליה, אמר גנץ כי "רוסיה ממשיכה לשלוח חימוש לסוריה, אף שלא ברור מי ישלוט שם". הוא הוסיף כי "המזרח התיכון הוא האזור המתחמש ביותר בעולם – ואנחנו המטרה".

גנץ התייחס גם לסוגיית הגרעין האיראני ואמר כי "איראן היא בעיה עולמית, אזורית וישראלית". לטענתו ההחלטה האם לפתח נשק גרעיני היא רק בידי ההנהגה האיראנית. "המשטר הזה רוצה לבסס עצמו כחזק, שזוכה לשכבת הרתעה גרעינית שגם אם לא ירצה להפעיל אותה, ינסה להשתמש בה כדי לבצר את מעמדו ולמנוע התערבות בענייניו".

הרמטכ"ל הוסיף עוד כי גם מדינות המפרץ מודאגות מהגרעין האיראני. "לצד כל ההסתכלות האזורית והעולמית, אסור לשכוח דבר בסיסי אחד: ישראל היא המדינה היחידה בעולם שמישהו קורא להשמדתה ובונה את הכלים לעשות זאת. זה לא משהו שאפשר או צריך להתעלם ממנו".

על כן, הדגיש הרמטכ"ל שעל ישראל ועל העולם להמשיך לפעול נגד איראן ותוכניתה הגרעינית, תוך הצגת אפשרות לתקיפה צבאית במדינה. "צריך להמשיך לפעול לבידוד איראן. נכון להמשיך את הסנקציות שאנחנו רואים שמתחילת לתת אותות של השפעה. נכון להמשיך ולשבש מהלכים הקשורים בפרויקט הגרעין ולהידוק הפיקוח", הוא אמר. "חשוב מאוד להמשיך ולבנות יכולת צבאית מרשימה, חזקה, אמינה מאוד, דרוכה ומיומנת, ולהיות מוכנים להפעיל אותה אם וכאשר יגיע הצורך".

אולי יעניין אותך גם