אלוף רם רוטברג

מפקד חיל הים הנכנס

באוגוסט 2011 נקבע שימונה למפקד חיל הים הבא. רוטברג יחליף כמפקד החיל את האלוף אליעזר (צ'ייני) מרום, הפורש מצה"ל בתום 37 שנות שירות.

תחילת דרכו: רוטברג עשה את מרבית שירותו בחיל הים, הוא שירת כלוחם וקצין בשייטת 13, ב-1992 עבר לצבא היבשה ומונה למפקד יחידת דובדבן. עבר קורס חובלים ושירת כמפקד ספינת טילים.

תפקידיו הבכירים: ב-2001 מונה למפקד שייטת 13. על פעילותה כנגד הטרור זכתה השייטת בפיקודו פעמיים בפרס הרמטכ"ל ליחידות מצטיינות‏ וכן בצל"ש הרמטכ"ל‏. בין המבצעים עליהם פיקד באופן אישי היו הפשיטה על ספינת הנשק הפלסטינית קארין איי בינואר 2002‏, וחילוץ כוחות צה"ל במהלך הקרב בג'נין באפריל אותה שנה.

במלחמת לבנון השנייה שימש רוטברג כמפקד מספן המודיעין בחיל הים. אנשי המודיעין לא איתרו את הסכנה שחיזבאללה ישתמש בטילי חוף ים. ביום השלישי למלחמה פגע טיל איראני, סי-802 בספינה אח"י "חנית", הרג ארבעה חיילי צה"ל וכמעט גרם לטביעתה. בדיעבד התברר כי המודיעין החילי לא הגיב באופן נכון לסימני אזהרה בעניין ורוטברג ננזף על אחריותו לכך. הפרשה לא פגעה בקידומו של רוטברג.

ב-2007 קודם לדרגת תת-אלוף ומונה למפקד בסיס חיפה, הבסיס הגדול והמרכזי של חיל הים. בשנת 2009 הושאל למטה לביטחון לאומי ומשרת בו כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי.

עוד משהו: המינוי נעשה חרף רצונו של מרום, שביקש למנות כיורשו את תא"ל רני בן יהודה, ראש מטה החיל. יחסיהם של מרום ורוטברג היו מתוחים. לאחר שסיים את הפיקוד על בסיס חיפה של החיל, לא מצא לו מרום תפקיד אחר ורוטברג נאלץ לצאת מהחיל לתפקידו הבא במועצה לביטחון לאומי. רוטברג הוא מפקד החיל הראשון מהקומנדו הימי מאז ידידיה יערי, שסיים את כהונתו לפני כשבע שנים.

אולי יעניין אותך גם