אלביט נכנסת לשוק המיקרו-לווינים

האם אלביט מנסה לשחזר את ההצלחה העולמית מתחום המל"טים גם לתחום המיקרו-לווינים? פרויקט חדש שהשיקה חברת הבת בברזיל, AEL Systems ,יחד עם ממשלת ברזיל כבר נושא פרי בדמות מיקרו-לווין צבאי. עלות האב טיפוס מוערכת ב-43 מליוני דולרים

ויטור נבס , סמנכ"ל התפעול של AEL ליד המיקרו-לווין - gaea-araujo.blogspot.co.il

גאוצ'ו פולו חלל (Gaucho Polo Space) היא יוזמה של ממשלת ברזיל בשותפות עם חברות טכנולוגיה , אוניברסיטאות, צבא ומוסדות מדעיים, בשיתוף פעולה עם חברת AEL Systems (חברת בת של אלביט מערכות). כך מדווח האתר gaea-araujo. מטרת הפרויקט הוא לפתח ציוד למסלול בחלל, כלי טיס בלתי מאוישים, מערכות קול מרוחקות ופרויקטי חימוש.

הופעת הבכורה של התכנית התקיימה באוקטובר האחרון, עם הצגתו הרשמית של המיקרו לוויין מדגם MMM- 1 הברזילאי הראשון המיושם לדרישות צבאיות. העלות המשוערת של אב הטיפוס היא 43 מיליוני דולרים. יישום היוזמה התחיל במאי 2013 עם החתימה על פרוטוקול בין ממשלת ברזיל וחברת AEL Systems.

חברת AEL Systems נוסדה בשנת 1983 מתוך מטרה לספק שירותי תחזוקה ואספקת מוצרים אלקטרונים לחברת Embraer, יצרנית המטוסים הברזילאית. בשנת 2001 נרכשו 75 אחוזים ממניות החברה על ידי אלביט מערכות. לאחרונה פתחה החברה מרכז חדש בגודל 7.5 מיליון מ"ר בפורטו אלגרה, ברזיל. שם גם נמצא מרכז החברה. המבנה יהיה אחת מהנקודות של מעבדת החלל בפרויקט גאוצ'ו פולו חלל.

המיקוד בטכנולוגיית חלל קשורה לאסטרטגיית הביטחון הלאומי ( END ) שהוביל הנשיא דאז לואיס אינסיו לולה דה סילבה ב-2008. המודרניזציה של המנגנון הצבאי הלאומי היא בלב מדיניות זו. מגזר התעופה והחלל הוא אחד מעמודי התווך של תכנית המודרניזציה. "זה היה אחד מהמנועים שהניעו את יצירתו של הפרויקט. אם המדינה רוצה לשמור על מיקומה בכלכלה העולמית, צריך להשקיע בתחום זה", אומר ויטור נבס , סמנכ"ל התפעול של AEL. 

נבס נותן כדוגמא את הודו, שבה הצרכים הצבאיים דרבנו התקדמות בטכנולוגיית החלל (בהקשר זה, ישראל היא יצואנית הנשק השנייה בגודלה להודו. רואים את הקשר?)

למיקרו-לווין הצבאי, ה- MMM- 1, יש ממדים דומים לאלה של קופסת נעליים והוא שוקל פחות מ-10 ק"ג. השיגור מתוכנן ל-2015, מבסיס השיגור בעיר אלקנטרה. לפחות 50 אנשי מקצוע יהיה מעורבים בפיתוח המודל הראשוני.

עבור אלביט מערכות, מדובר במהלך שצפוי להכניס את החברה, באמצעות AEL Sistemas, לשוק הבינלאומי של הלווינים הקטנים (מיקרו/מיני) לצרכים צבאיים. "אפשר לראות כי ארצות הברית משתמשת יותר ויותר במיקרו-לווייניים לצורך תצפית ובקרה. מדובר בשוק עולמי עם פוטנציאל עצום", מסכם נבס.