אלביט בוחנת רשת חירום בארה"ב

הפתרון הנבחן הוא חלק מרשת ה- FirstNet LTE שפורס ה-DHS בארה"ב. הטכנולוגיה מבוססת על יכולות שפותחו באלביט מערכות יבשה ו-C4I בשילוב סביבת העבודה המוצפנת של בלקברי לטלפונים חכמים. מדובר ברשת שצפויה להיפרס ב-56 המדינות של ארה"ב בעתיד הקרוב

פריסת רשת ה-FirstNet LTE במימון ממשלת ארה"ב

המחלקה לביטחון המולדת של ממשלת ארה"ב (DHS) בחרה בפלטפורמה של אלביט מערכות אמריקה, חברה בת בבעלות מלאה של אלביט מערכות בע"מ, על מנת לספק טכנולוגיה לפתרון שירותי פס רחב ומאובטח לכוחות החירום.

הפתרון מבוסס על יכולות שפותחו באלביט מערכות יבשה ו-
C4I והוא משלב גם את סביבת העבודה המוצפנת של בלקברי לטלפונים חכמים (
BlackBerry®10 secure workspace) מבוססי מערכת הפעלה אנדרואיד, iOS או בלקברי. במסגרת הפתרון, יוכלו סוכנויות חירום וביטחון פדרליות שונות לדבר אחת עם השנייה בצורה מאובטחת. החלטה שנויה במחלוקת לאחר שאתר הדר שפיגל כבר פרסם דיווח לפיו מדובר בהצפנה שנפרצה על ידי סוכנות ה-NSA (ואולי ההחלטה היא דווקא בשל כך).

"מדובר בטכנולוגיה שמפותחת באלביט מערכות בשנתיים האחרונות כאשר המטרה היא להנגיש טכנולוגיות אשר עד היום היו קיימות במגזר הצבאי, עבור המגזר האזרחי והפרא אזרחי", מסביר חיים דלמר, סמנכ"ל תקשוב באלביט יבשה אשר אחראי גם על פיתוח יכולות לתחום ה-
HLS.

מגדל בבל

הרעיון מאחורי הפלטפורמה של אלביט הוא לבצע המרה בין פרוטוקולי תקשורת שונים כך שבסופו של דבר, כוחות הביטחון וההצלה יוכלו לדבר אחד ולהעביר נתוני חוזי אחד עם השני. המכרז של ה-DHS יצא בעקבות הרצון של הממשל הפדרלי להעביר את כוחות החירום לרשת FirstNet LTE המבוססת על טכנולוגיית LTE ומאפשרת קצבי תקשורת גבוהים (בתיאוריה עד 1 גיגהביט). מדובר ברשת שבסופו של דבר תצטרך לשרת עשרות אלפי משתמשים ב-56 מדינות של ארה"ב. הערכות הן כי העלות הכוללת של פריסת רשת תקשורת זו תגיע לכ-7 מיליארד דולרים.

הפתרון של אלביט מאפשר תאימות בין פרוטוקולי תקשורת שונים, בעיקר בין תשתיות ה-
LMR P25 של מוטורולה הקיימות ל- FirstNet LTE. דלמר אומר כי את ההתאמות מבצעים באלביט בעיקר בתוכנה כאשר מדובר ברשתות IP, ובמקרים בהם צריך להמיר מרשת לגאסי ל-IP משתמשים גם בממיר פיזי מסוג Tactical Multimedia Router. שוב, מדובר בפתרונות של אלביט לתחום הצבאי שעוברים המרה לתחום האזרחי. מכאן, שאותם פתרונות תקשורת אשר מסוגלים להעביר חוזי וקול ברוחבי פס צרים בסביבה צבאית, מסוגלים לספק פתרונות אלו ברוחב הפס שהוא ברירת המחדל הצרה ביותר (רוחב הפס הצר ביותר מבין כל הרשתות המשתתפות בשיחה).


"כשאין משבר, אין בעיה, והכל עובד. אבל ברגע שמתרחש אסון, הרשתות הסלולאריות הן הראשונות שנופלות, מעומס או תקלות. במצב כזה, אנחנו מאפשרים להשתמש באותם מכשירי קצה שנמצאים אצל הכוחות בשטח, עם תחנת בסיס שמביאים לשטח אשר מתפקדת כאתר סלולארי. גם אם קיימים בשטח שני סוגי פתרונות, אחד למשטרה ואחד לכיבוי האש, עם הפלטפורמה שלנו הכוחות ידברו אחד עם השני בצורה שקופה למשתמש", מסביר דלמר.

השירותים הנתמכים על ידי הפתרון של אלביט כוללים Push to Talk ( ווקי טוקי ) , (Push to Video (PTV, ועידות קול ווידאו , הזרמת וידאו, מודעות מצבית (פיקוד ושליטה) , קישוריות LMR וטלפון, כמו גם יכולות אד-הוק מובנות.

הפרדה בין הרשת לציוד קצה

הפלטפורמה של אלביט מערכות מביאה לכוחות ההצלה לא רק בשורה בהיבט של תקשורת מהירה ויכולת להתבסס על חוזי גם במצבים קיצוניים, אלא גם מכניסה לעולם ה- first responder את הגמישות של פתרונות ה-BYOD. במילים אחרות, אנשי הביטחון לא צריכים יותר להסתמך על מכשירי קשר ייעודיים, אלא הם יכולים להשתמש בסמארטפון האישי שלהם גם בעתות אסון. זאת, מבלי לאבד את היכולות הטמונות ברשתות חירום קלאסיות כמו ה-P25.

אמנם באלביט מסרבים לחשוף פרטים טכניים אודות הניסוי שמתקיים בימים אלו עם ה-DHS לגבי קצבים דה-פקטו שהגיעו אליהם ויכולות הגנה בסייבר בנוסף לתשתית ההצפנה של בלקברי (לאלביט יש חטיבת סייבר ומודיעין שמפתחת מוצרים להגנה גם על רשתות תקשורת), אבל אפשר להניח שמה שאלביט מביאה לשדה הקרב, היא יודעת להביא גם לרשת ה-FirstNet. "בסופו של דבר, המגבלות שלנו מוכתבות על ידי פרוטוקול התקשורת", מסביר דלמר.

עבור אלביט מערכות, זו הפעם הראשונה שפלטפורמת התקשורת הזו נבחנת במסגרת שאינה צבאית. לפי דלמר, יש משא ומתן עם עוד מדינות בעולם על יישום הפלטפורמה ומגעים מתקיימים גם בארץ עם כוחות הביטחון. יחד עם זאת, בארץ רשת התקשורת הלאומית בחירום יושמה על ידי מוטורולה, ולכן לא ברור מה יהיה מקומה של אלביט בהיבט זה.

אולי יעניין אותך גם