אירופה מפסידה במלחמה בטרור

הודעת האו"ם על הקמת ועדת בדיקה להתנחלויות מעוררת גיחוך; קמפיין משרד הביטחון לביטול הקיצוץ בתקציב נכשל, העם לא מטומטם; ואירופה חייבת לשתף מידע עם סוכנויות המודיעין של ישראל וארה"ב כדי להילחם בצורה יעילה בטרור מבית. פותחים שבוע עם אריה אגוזי, ראשון ב-12:00

זה חוזר על עצמו בכל פעם שיש פעולה צבאית בחו"ל. מומחים ישראליים, כך הם מוצגים על ידי ערוצי הטלויזיה השונים, יושבים ומנתחים באולפן מה הכוח הצבאי או המשטרתי של אותה מדינה עשו נכון או לא. הם מדברים כאילו הם תיכננו את הפעולה ולמעשה כאילו הם המציאו את הצבא או את הלוחמה בטרור.

זה קרה השבוע גם במהלך המצור על הבית בו התבצר המחבל בטולוז. קצינים בכירים לשעבר, יועצים לשעבר ועוד כהנה וכהנה, מילאו המון שעות שידור, בהמון שטויות ודברי הבל. "אני הייתי נכנס מכאן ואני הייתי עושה ככה" משפטים כאלה נזרקים לחלל האולפן בקלות מרובה.

הפעם זה כנראה הגיע לשיא, גם אחרי שהפעולה בטולוז נגמרה במותו של המחבל. הצרפתים לא מיהרו לשום מקום. בסופו של דבר הם חיסלו את המחבל. זה ממש לא רציני לשבת במרחק אלפי ק"מ ממקום ההתרחשות, מבלי לדעת את כל הפרטים ולנתח יעני את המצב וגם להעביר ביקורות.

האם גם כשהם היו במדים הם ביצעו פעולות על פי מידע מודיעני מהטלוויזיה? הפטפטת במדינה הזו הגיעה לשיאים חדשים. ממלאי תפקידים נוכחיים וגם כאלה לשעבר, מפטפטים עצמם לגיחוך. כולם מדברים, כולם עושים מעצמם צחוק אבל רואים אותם בטלוויזיה ואת חלקם לאחר מכן גם בעיתונות. זה הרי העיקר.

הערה לסיום - בצרפת לפחות אין ויכוח מי מבצע השתלטות על מחבלים. בישראל היו כאלה בין הימ"מ ובין סיירת מטכ"ל. היו לפחות בעבר ואני לא בטוח שלא יהיו גם בעתיד. אז כל המומחים לכאורה, דברו על מזג האוויר, זה יוסיף לכם כבוד.

ועדה לבדיקת האו"ם 

אם למישהו היה ספק שהאו"ם הוא ארגון מגוחך, צבוע חסר כל תועלת, הוא הוסר בשבוע שעבר כאשר הארגון הזה החליט להקים ועדת חקירה לנושא ההתנחלויות. טוב עשתה ישראל כאשר הודיעה מיד שהיא לא תשתף פעולה עם חריון הזבוב הזה.

ועדה לבדיקה ההתנחלויות? בסוריה עוסק אסד בהשמדת עם. קופי אנאן בא אליו, שותה קפה וחוזר לניו יורק. לשטחים, האו"ם שולח ועדת חקירה. אבל אל דאגה, "שלום עכשיו" תשתף פעולה עם הוועדה ותספק לו הוכחות למה שקורה בשטחים.

האו"ם גמור. זה ארגון של טמבלים, צבועים, תלושים מכל מציאות שכל אגורה שהם מקבלים מיותרת. בכסף הזה ניתן לקנות הרבה אוכל ותרופות למסכנים באפריקה.

דמעות תנין 

פתאום זה נגמר. הבכי והנהי של משרד הביטחון על פגיעה בפרויקטים ביטחוניים גדולים כתוצאה מ"קיצוץ בתקציב" הביטחון. הבינו שם, אולי, שאף אחד לא קונה את השטויות האלה. אף אחד לא מאמין לדיבורים על חיסול פרויקט טנק המרכבה. אף אחד לא מאמין לשטויות על מחסני חירום ריקים מציוד.

מי שארגן את מסכת הבלופים הזו, שרוב אמצעי התקשורת קנו בקלות מתמיהה, הבין שהציבור לא לגמרי מטומטם. תקציב הביטחון לא קוצץ, יש כסף להכל, הכל בסדר. אז בפעם הבאה שאתם שם במשרד הביטחון רוצים לשנות משהו, נקטו באסטרטגיה מוצלחת יותר. לא כולם במדינה הזו מטומטמים.

אם את האנרגיה שהושקעה ביצירת ההיסטריה המלאכותית, היו משקיעים בדברים אחרים, מצבנו היה אולי טוב יותר. אבל כנראה שבמקומות מסוימים במערכת הביטחון עוסקים רק בתפל. ראו את "פרשת הרפז", את הראיון ההזוי עם האלוף מזרחי שהכריז בשבוע שעבר כי הוא המועמד המוביל לתפקיד הרמטכ"ל הבא. כאילו שכל איומים עלינו נעלמו בן לילה.

מחלקת השיווק המדינית

יש כרגע בעולם כמה מכרזים גדולים לציוד ביטחוני. אני מדבר על מאות מיליוני דולרים רבים ואולי יותר. במדינות מתוקנות כמו ארה"ב, בריטניה וצרפת, ראשי המדינה לא רואים בזה פחיתות כבוד לעלות על מטוס, לטוס למדינה שהיא לקוחה פוטנציאלית ולעשות קצת עבודת שיווק. אצלנו זה לא עובד.

מה בדיוק לא בסדר בלשווק מערכות ביטחוניות "כחול לבן"? מה בדיוק לא בסדר בלטוס כדי לקדם פרויקטים ביטחוניים שיכניסו לתעשיות הביטחוניות הרבה כסף? הרי בכסף הזה הן תוכלנה לפתח את "חץ-4" וגם את "כיפת פלדה". אבל מנהיגינו שונים. הם לא אוהבים לטפל בעניינים אפורים כאלה כמו שיווק. אז כאשר תעשייה ביטחונית חשובה כמו התעשייה הצבאית, ממשיכה להיאבק כדי לשרוד אף אחד ממנהיגינו לא נוקף אצבע כדי לסייע לה ולאחרות לשווק את מוצריהן בחוץ. הן עושות את זה בעצמן לא רע, אבל למרות זאת, בכמה מקרים לא היה מזיק שמנהיגינו יפגשו עם מקבלי ההחלטות במדינות הרוכשות.

אבל אנחנו שונים. אצלנו דברים עובדים אחרת.

מלחמת האין-ברירה

אתמול נודעו פרטים נוספים על ארסנל הנשק שהתגלה בביתו של המחבל מטולוז. לפי כל הערכה מודיעינית בסיסית,יש כיום בכמה מדינות בארופה תאים פעילים המקבלים השראה מאל קעידה.

אם אי פעם היה צורך בשיתוף פעולה מודיעיני בתחום הטרור בין מדינות, זה הרגע. תאים פעילים, תאים רדומים. מערכות תקשורת ונשק רב. זה מתפוצץ למדינות אירופה בפרצוף וזו רק ההתחלה. אם לא תינקט פעולה המצב רק יחמיר. יש כבר היום שכונות בפריס שרק עשרה שוטרים ומעלה ממשטרת ההפגנות נכנסים אליהן בלילות.

שיתוף הפעולה המודיעיני חייב להיות בין כל מדינות ארופה ובינן ובין ישראל וארה"ב ומדינות כמו הודו - בהן מכה והכה טרור איסלאמי קיצוני. המאמץ המודיעיני הזה חייב להתבסס על כל האמצעים העומדים כיום לרשות ארגוני ביון. פעם רצו מדינות אירופה לדעת מה מתכננת ברה"מ לשעבר. כיום הן חייבות לדעת מה מתכננים במסגדים שקמו בעריהם כמו פטריות אחרי הגשם ואיך זורם נשק לתאים האלה.

זו מלחמה שבינתיים אירופה מפסידה בה.

לכל הטורים של אריה אגוזי

אולי יעניין אותך גם