איראן מתקיפה יותר בסייבר

"פעם היה אפשר לשמוע על מתקפות סייבר בדיונים על מדע בדיוני. זה היה רק לפני כמה שנים – היום סייבר הוא חלק משדה הקרב הנוכחי", אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במסגרת סדנת יובל נאמן למדע, טכנולוגיה וביטחון

IRGC's cyber unit - via http://www.iranmilitaryforum.net

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר את הדברים במסגרת סדנת יובל נאמן למדע, טכנולוגיה וביטחון, שנערכה באוניברסיטת תל אביב.  "בחודשים האחרונים אנחנו מזהים גידול משמעותי בהיקף התקפות הסייבר נגד ישראל - על ידי איראן. ההתקפות האלו מבוצעות ישירות מצד איראן ועל ידי גרורותיה,איראן וחמאס. היעדים הם כמובן המערכות החיוניות שלנו אבל לא רק הן – מעבר לחשמל ותשתיות ומים – כל תחום בחיינו האזרחיים והצבאיים הוא מטרה למתקפת סייבר.

"המגמה הזו תמשיך להתעצם ככל שנתקדם בעידן הטכנולוגי. אנחנו מתמודדים והודפים את רוב המתקפות ומול ההתקפות הללו שרק יגדלו באיכות ובכמות – אנו שואפים להקים כיפת ברזל דיגיטלית. זה מחייב אותנו להקדים כל הזמן את יריבנו בתחרות בלתי פוסקת. לשם כך הקמנו את מטה הסייבר הבינלאומי אבל צריך להבין שהדבר שאני מבקש הוא להקים מסגרת דינאמית שמשתנה.

"כל מה שאנחנו עושים וכל מה שמדיניות ידידותיות לנו עושות – זה גישוש באפילה והחלטות במציאות שמשתנה במהירות הבזק. לכן, הדבר החשוב ביותר שאנחנו דורשים זו היכולת להשתנות במהירות הרבה יותר גדולה מהמקובל בתחומים אחרים בהגנה על מדינת ישראל. ישראל היא אחת המדינות המתקדמות בתחום הסייבר – זה דבר שידוע ולא רק לכם. אני מקיים שיח עם כמעט כל מנהיג שבא לכאן, הם כולם מחפשים את שיתוף הפעולה איתנו. בביקורו החשוב של אובמה כאן דיברנו על הנושא הזה ועל איך ניתן לקדם אותו במסגרות בינלאומיות ובשיתוף פעולה בינינו.

"יש שני סימנים לכך שאנו מצליחים לא רע: האחד, על אף ההתקפות הבלתי פוסקות נגדנו אתם שומעים רק על מעט מהן וזאת כי אנו בולמים את רובן והסימן השני זה הכנס כאן – גורמים מהארץ ומהעולם כולו מגיעים הנה ללמוד מהניסיון הישראלי ולשתף פעולה עם גורמים ישראליים – זו העדות הטובה ביותר לכך שישראל צועדת במקום טוב בתחום הזה. אבל לדעתי מקום טוב הוא אף פעם לא מספיק טוב. אנחנו צריכים לחשוב כל הזמן מה עוד ניתן לעשות, עם מי עוד ניתן לשתף פעולה, איזה מסגרות בינלאומיות לייצר כדי להעניק הגנה בתחום הזה.

"אנחנו מתכנסים כאן על רקע אתגר שהולך וגדל – פעם היה אפשר לשמוע על מתקפות סייבר בדיונים על מדע בדיוני. זה היה רק לפני כמה שנים – היום סייבר הוא חלק משדה הקרב הנוכחי, לא העתידי אלא הנוכחי. זו כבר לא מלחמת העתיד – היא נמצאת כאן. זה תחום מאוד בעייתי – פרופסור בן ישראל, שהיה אחד מאלו שהסבו את תשומת ליבי לחשיבות התחום, אמר לי עכשיו שזה תחום מאוד מאוד מסובך.

"מדוע הוא כל כך מסובך? משום שהוא פרוץ, ההתקפות יכולות לבוא מכל כיוון – מיחידים, מבודדים, ממדינות - אתה אפילו לא יודע שאתה מותקף וכשאתה יודע השאלה היא מה אתה עושה, איך אתה עושה וכו".

אולי יעניין אותך גם