איראן מציגה יכולות סייבר חדשות

בין המוצרים שהוצגו ביום שבת האחרון על ידי משרד ההגנה האיראני היו טלפון סלולארי מאובטח, מערכת הפעלה מאובטחת, חמ"ל סייבר, חומת אש ומערכת תמסורת אופטית חדשה. כל הפיתוחים הם פרי פיתוח עצמי של התעשייה האיראנית

הצגת מוצרי הסייבר החדשים של איראן (FNA)

ביום שבת האחרון ערך משרד הביטחון האיראני מסיבת עיתונאים ובה הוצגו הפיתוחים האחרונים של המדינה בתחום הסייבר. סה"כ הוצגו 12 מוצרים חדשים, כולם פרי פיתוח של התעשייה האיראנית (תוצרת בית). בטקס השתתפו שר ההגנה האיראני, תא"ל חוסיין דקאהן וראש ההגנה האזרחית תא"ל גולאם רזא ג'לאלי. 

שר ההגנה האיראני הציג טלפון סלולרי מאובטח, ואמר, "הדאגה והצורך הגדול ביותר של משתמשי טלפון הסלולרי הוא שלא יוכלו לצוטט להם. מוצר זה יכול לספק ביטחון מלא ובר קיימא לאיומים".

תא"ל דאהקן חשף מערכת הפעלה מאובטחת תוצרת בית, פרי פיתוח של חברת SAIRAN (ידועה גם תחת השם Iran Electronics Industries שלה מערכת קשרים ענפה עם משרד הביטחון האיראני) ביחד עם כמה אוניברסיטאות איראניות. "מוצר זה יכול להסיר את אחד החששות הכבדים הנובעים מהתלות המלאה של התשתיות החיוניות והרגישות של המדינה במערכות הפעלה מתוצרת חוץ", הוא אמר.

שר ההגנה האיראני מנה מוצרים אחרים שנחשפו בטקס כמו מערכת ניווט, חמ"ל סייבר, חומת אש, מערכת תמסורת אופטית, פתרון נגד תוכנות זדוניות ומערכת לזיהוי איומי סייבר. 

חשיפת פתרונות הסייבר החדשים (בהנחה והם אמתיים ופועלים) מראה יותר מכל את הרצון של איראן להתבסס על מערכות עצמיות. זאת, לאור העובדה שהתקפות הסייבר האחרונות על המדינה, דוגמת 'סטוקסנט', התבססו על ניצול פרצות במערכות הפעלה נפוצות. יחד עם זאת, יש לקחת את הדברים בערבון מוגבל בשל העובדה שפיתוח מערכת הפעלה חדשה שעל בסיסה יהיה ניתן להפעיל למשל כור גרעיני, היא משימה מורכבת מאד, גם עבור המהנדסים האיראניים.

גם בהקשר הטלפון המאובטח, ארה"ב כבר הוכיחה לכל העולם כי היא מסוגלת להאזין כמעט לכל רשת תקשורת שהיא חפצה בתוכנה.