איראן מחפשת תחליף ל-S-300

על פי דיווח של סוכנות הידיעות FNA, הרוסים מציעים לאיראן חלופה לטילי ה-S300 בדמות תצורה אחרת מסוג S300VM שאינה נמצאת תחת הסנקציות שיש על איראן

מערכת ה-Antei-2500 - צילום: Vitaly V. Kuzmin/wikipedia

"אני מלווה את יו"ר ועדת הפרלמנט לביטחון לאומי ומדיניות חוץ ( Alaeddin Boroujerdi) בפגישה עם שגריר איראן ברוסיה ודנתי במערכת תחליפית ל-S-300", אמר יו"ר ועדת הביטחון של הפרלמנט Esmayeel Kosari לסוכנות הידיעות FNA.
"צוות ממשרד הביטחון עזב (לרוסיה) , וצוות נוסף מתכונן לנסוע לשם שוב כדי לדון בנושא", הוא הוסיף.
קוסרי הדגיש כי כאשר יגיע הזמן לאישור חוזה לרכישת תחליף לסוללות ה-S-300 מרוסיה, הפרלמנט האיראני ישלח נציגים לשיחות. ב-2007,

איראן חתמה על חוזה בשווי 800 מליוני דולרים לרכישת חמש מערכות להגנה מפני טילים רוסיות מסוג S- 300. העסקה בוטלה ב-2010 על ידי הנשיא דאז, דמיטרי מדבדב , בשל הרחבת הסנקציות נגד איראן שהוטלו על ידי מועצת הביטחון של האו"ם.

בשל כך, איראן הגישה תביעה על סך 4 מיליארד דולרים נגד רוסיה בבית הדין הבינלאומי לבוררות בז'נבה , שממתינה לבדיקה. מוסקבה רוצה שהתביעה תבוטל, ובכלל זה על ידי הצעת מערכות נ"מ מסוג Tor כתחליף, כך על פי דיווחים בתקשורת מחודש דצמבר האחרון.
לעומת זאת, מערכת מסוג Antei-2500 (ידועה גם כ-S-300VM) עשויה להיות פתרון טוב יותר, נכתב באתר האיראני. המערכת אינה נופלת תחת הסנקציות הקיימות נגד איראן, ועדיין יכולה להיות שימושית לאיראן.
בעוד ה-S- 300 פותחה לשימוש על ידי כוחות ההגנה מפני טילים, ה-Antei 2500 מותאמת במיוחד לצרכיהם של כוחות הקרקע, שגם יכול להיות יתרון עבור איראן, הידועה בכוח היבשתי הגדול שלה. מדובר במערכת שיכולה ליירט 24 מטוסים בו זמנית ברדיוס של 200 ק"מ או ליירט 16 טילים בליסטיים במקום זאת.

רוסיה כבר מייצאת את ה-Antei-2500, כאשר שתי מערכות טילים כבר נמסרו לוונצואלה בתחילת השנה. גם הודו וטורקיה נרשמו בתור קונים פוטנציאליים, אם כי לא היו עסקות רשמיות עד כה.

אולי יעניין אותך גם