אינטל: לסמארטפון שלי שתי ליבות

במהלך קונגרס Mobile World 2013 בברצלונה, מכריזה היום אינטל (Intel) על מגוון מוצרים, מערכות אקולוגיות ויוזמות אפשור חדשות שימשיכו ויאיצו את נוכחותה של החברה בשוק הניידים ויסייעו בהשקת התקנים וחוויות שימוש חדשות עם Intel Inside

תמונות מביתן אינטל בכנס המובייל בברצלונה (צילום: יח"צ)

ההכרזות של אינטל כוללות את פלטפורמת Atom SoC החדשה וכפולת הליבה המיועדת לסמארטפונים ולמחשבי לוח עם מערכת הפעלה אנדרואיד ואת פתרון ה-LTE Multimode-Multiband הגלובלי הראשון של החברה שיצא לשוק במחצית הראשונה של השנה. הכרזות נוספות כוללות את יוזמת "Bay Trail", לאפשור התקנים ניידים והמשך התנופה בתחום הסמארטפונים בשווקים המתעוררים עם פלטפורמת Intel Atom המבוססת על מעבד Z2420 .

"ההכרזות של היום נשענות על קו ההתקנים המתרחב של אינטל במגוון מגזרים של שוק המובייל," אמר הרמן יול, סגן נשיא ומנכ"ל שותף בקבוצת המובייל והתקשורת של אינטל. "במשך פחות משנה שיתפנו פעולה עם לקוחותינו על מנת להשיק סמארטפונים המבוססים על אינטל ביותר מ-20 מדינות בעולם וגם השקנו את הפתרון המוביל בתעשייה עם צריכת חשמל נמוכה ביותר ה-Atom SoC למחשבי לוח המריצים את מערכת ההפעלה Windows 8 ויוצא היום לשוק ה-OEM. במבט לעתיד, אנו נמשיך ונצמח מהיסודות האלה ונשתף פעולה עם שותפינו למערכת האקולוגית בכל מערכות ההפעלה האפשרויות על מנת לספק לצרכנים את המוצרים והחוויות הניידות הטובות ביותר הודות ל-Intel Inside."

פלטפורמת SoC חדשה ויעילה המבוססת על Atom

פלטפורמת מעבד Atom ומסגרת התכנון לסמארטפונים החדשות של אינטל ("Clover Trail+") מספקות את הביצועים המובילים בתעשייה עם צריכת חשמל נמוכה וחיי סוללה ארוכים המציבים אתגר למכשירי הטלפון הקיימים ומבוססים על אנדרואיד. המוצר מציע את החוזקות הקלאסיות של אינטל, לרבות ביצועים גבוהים, ומאפשר למשתמש ליהנות מגלישה חלקה באינטרנט, מסרטי HD מלאים, חיים ללא תקלות, ומחוויית שימוש באפליקציות אנדרואיד שעולות במהירות ורצות נהדר.

ליבות מעבדי 32 ננומטר של הפלטפורמה הן Intel Atom Processors - Z2580, Z2560, Z2520. הן זמינות במהירויות של עד 2.0, 1.6 ו-1.2 GHz, בהתאמה. המעבד תומך גם בטכנולוגיית Intel Hyper-Threading התומכת בארבעה תהליכי אפליקציות בו זמנית ומשפרת את היעילות הכוללת של ליבות אטום.

הפלטפורמה המשולבת כוללת גם מנוע Intel Graphics Media Accelerator עם ליבה גרפית התומכת בעד 533MHz ועם מצב מואץ (boost) ומספקת עד פי שלושה יותר ביצועים גרפיים לתמונות תלת-ממדיות עשירות, משחקים עם גרפיקת Life-Like, וקידוד ופענוח וידאו 1080P מלא וחלק עם האצת חומרה ב-30 פריימים לשנייה.

"מוצר הדור השני שלנו מספק פי שניים יותר ביצועי מחשוב ועד פי שלושה יותר ביצועים גרפיים, כל זאת תוך שמירה על צריכת אנרגיה חסכונית ותחרותית," אמר יול. "במקביל למעבר למערכת על שבב אטום 22 ננומטר בשלב מאוחריותר השנה, ננצל את טווח היכולות הרחב שמציעים התכנון, הארכיטקטורה, טכנולוגיית הטרנזיסטורים 22nm Tri-Gate ותהליך הייצור המתוחכם שלנו בכדי לחזק עוד יותר את מעמדנו."

פלטפורמת אטום החדשה מספקת גם יכולות מתקדמות של הצגת תמונה, לרבות תמיכה בשתי מצלמות, עם חיישן ראשי של עד 16 מגה פיקסל במצלמה העיקרית. מערכת הצילום מאפשרת גם צילום פנורמי, מצב צילום "מתפרץ" הלוכד עד 15 פריימים בשנייה לתמונות של 8 מגה פיקסל, זיהוי ואיתור פנים בזמן אמת, וכן לכידת תמונות HDR עם ביטול טשטוש ("De-Ghosting") להפקת תמונות ברורות יותר גם במהירות גבוהה.

הפלטפורמה מצוידת גם בטכנולוגיית (Intel IPT) Intel Identity Protection המאפשרת אימות דו-גורמי חזק כדי להגן על שירותים מבוססי ענן – כגון בנקאות מרחוק, סחר אלקטרוני, משחקים מקוונים ורשתות חברתיות – מפני גישה בלתי מורשית. מאחר וטכנולוגיית Intel IPT משולבת כבר ברמת השבב, בניגוד לאסימונים המשולבים בחומרה או במכשיר הטלפון, היא יכולה לאפשר הגנה חזקה וידידותית יותר לגישה לענן. אינטל משתפת פעולה עם החברות Feitian, Garanti Bank, MasterCard, McAfee, SecureKey Technologies Inc., Symantec, Vasco Data Security International Inc. ו-Visa Inc. בשילוב טכנולוגיה זו בשירותיהן.

עם תמיכה בתצוגת WUXGA 1900X1200 , הפלטפורמה תאפשר גם תכנון של מחשבי לוח אנדרואיד בעלי צג גדול יותר. יש גם תמיכה ב-Android 4.2 (המכונה Jelly Bean), בטכנולוגיית Intel Wireless Display, ב-HSPA+ ב-42 מ"ב/שנייה עם פתרון המודם הדק Intel XMM 6360 ופורמט קבצים משותף חדש וסטנדרטי Untrak Violet.

הלקוחות שהכריזו רשמית על תמיכה בפלטפורמה הם ASUS, לנובו ו-ZTE.

מכשיר הטלפון IdeaPhone K900 של לנובו, שהושק בתערוכת CES בחודש שעבר, מבוסס על מעבד Intel Atom Z2580. הוא מספק תוכן עשיר של וידיאו, גרפיקה ואינטרנט במהירות גבוהה מאוד. עוביו של ה- IdeaPhoneהוא 6.9 מ"מ בלבד והוא מתהדר בצג 5.5 אינץ' הראשון בעולם שבא עם תצוגת HD מלאה של יותר מ-400 PPI המספקת בהירות מוגברת של טקסט ותמונות כאחד. ה-K900 הוא המוצר הראשון המבוסס על מעבד אטום Z2580 שיוצא לשוק. לנובו מתכננת להשיק את הסמארטפון במחצית השנייה של 2013 בסין ולאחר מכן בשווקים בינלאומיים נבחרים.

עוד בפלטפורמת מעבדי אטום, אינטל הציגה את המערכת על שבב 22 ננומטר שעומדת לצאת לשוק ("Merrifield"). מוצר זה מבוסס על תהליך 22 ננומטר החדשני של אינטל ומספק מיקרו-ארכיטקטורה חדשה לחלוטין של האטום שתאפשר ביצועים מוגברים של סמארטפונים, כמו גם חיסכון באנרגיה ובחיי הסוללה.

(LTE 4G)Long-Term Evolution

האסטרטגיה של אינטל מתכוונת לספק פתרון מוביל, חסכוני באנרגיה וגלובלי הפועל בריבוי פסים, מצבים, אזורים והתקנים.

לאור זאת, ה-Intel XMM 7160 הוא אחד מפתרונות ה-LTE הקטנים והחסכוניים בעולם עם ריבוי מצבים וריבוי תדרים (LTE / DC-HSPA+ / EDGE), אשר תומך בהתקנים רבים, לרבות סמארטפונים, מחשבי לוח ואולטרבוק. המודם הגלובלי של ה-7160 תומך ב-15 תדרי LTE בו זמנית, יותר מכל פתרון אחר הזמין בשוק. הוא כולל גם ארכיטקטורת RF הניתנת להגדרה ומריצה אלגוריתמים בזמן אמת על מנת לספק מעקב כולל (Envelope Tracking) וכוונון אנטנה המאפשרים הגדרה חסכונית של מספר רב של תדרים, חיי סוללה ארוכים יותר ונדידה גלובלית במכשיר אחד.

"ה-7160 יצא לשוק בדיוק בזמן. זהו פתרון 4G-LTE תחרותי אשר אנו צופים שימלא את הצרכים הגדלים של שוק ה-4G העולמי הגדל," אמר יול. "אנליסטים בלתי תלויים קבעו שהפתרון שלנו הוא ברמה עולמית ואני בטוח שההיצע שלנו יוביל את אינטל לפתרונות מרובי-תקשורת חדשים. לנוכח תחזיות שמדברות על הכפלת חיבורי ה-LTE בשנה הקרובה ליותר מ-120 מיליון חיבורים, אנו סבורים שהפתרון שלנו יספק למפתחים ולספקי השירותים מוצר אחד תחרותי המסוגל להעניק לצרכנים את חוויית ה-4G הגלובלית הטובה ביותר. אינטל תמשיך ותאיץ את ההשקה של תכונות חדשות ומתקדמות במקביל לפריסתן של רשתות 4G עתידיות מתקדמות."

נכון לעכשיו, מספקת אינטל את פתרון הנתונים 4G-LTE במצב הפעלה אחד ותתחיל לספק פתרונות עם ריבוי מצבים בשלב מאוחר יותר של המחצית הראשונה של השנה. החברה גם ממשיכה לשפר את פתרונות ה-LTE שלה בהתאם למפת הדרכים למערכת על שבב על מנת להבטיח השקת פתרונות מתוחכמים וחסכוניים.

פלטפורמת Intel Atom Z2420

במקביל להרחבת נוכחותה הגיאוגרפית של החברה, אינטל מזהה הזדמנות עצומה באספקת חוויה ניידת עשירה המבוססת על מעבדי אינטל לצרכנים בשווקים מתעוררים. כחלק מהאסטרטגיה של החברה לנצל את השוק הצומח במהירות של סמארטפונים זולים בשווקים מתעוררים, אשר חלק מהאנליסטים צופים שיגיע ל-500 מיליון יחידות עד 2015, אינטל מדגישה את המשך התנופה בפלטפורמת Intel Atom Processor Z2420 (לשעבר, שם קוד "לקסינגטון"). מאז השקתה של הפלטפורמה ב-CES הכריזו החברות Acer (מתאילנד ומלזיה), Lava (מהודו) ו-Safaricom (מקניה) על מכשירים חדשים המבוססים עליה.

מפעילת הטלקומוניקציה ממצרים, Etisalat Misr, ו-UAE, חברה בת של קבוצת Etisalat, הודיעו היום על תכניות משותפות עם אינטל להשיק סמארטפון בשם Etisalat E-20 עם מעבד אינטל. הסמארטפון החדש צפוי לצאת לשוק המצרי בחודש אפריל. מכשיר זה, המבוסס על מעבד אינטל, יהיה הראשון במזרח וצפון אפריקה וההשקה השנייה באפריקה עד כה אחרי ההשקה שערכה Safaricom מקניה לאחרונה.

בשלב מאוחר יותר היום, וכדוגמה מוחשית לגמישות של פלטפורמת Atom SoC במילוי צרכים שונים של המכשירים והשווקים, תודיע ASUS על השקת מחשב לוח חדש עם מערכת הפעלה אנדרואיד המבוסס על מעבד Intel Atom Z2420.

מחשבי לוח עם Intel Inside

בהמשך לתנופת ההתקנים ורמת החיסכון באנרגיה מובילת התעשייה שמאפשר מעבד ה-Atom Z2760, המערכת על שבב הראשונה של אינטל עם ארבע ליבות ("Bay Trail") תהיה מעבד האטום החזק ביותר עד היום, אשר יכפיל את ביצועי המחשוב של מחשבי הלוח מהדור הנוכחי של אינטל. המערכת על שבב תספק למערכת האקולוגית יסוד טכנולוגי מוצק ומערך תכונות שממנו אפשר להמשיך לחדש. פלטפורמת "Bay Trail", הצפויה להיות זמינה לקראת סוף 2013 כבר מריצה את מערכות ההפעלה Windows ואנדרואיד, ותסייע לאפשר חוויות חדשות בהתקנים דקים עד 8 מ"מ עובי בלבד ועם חיי סוללה המספיקים ליום שלם ולמשך שבועות במצב סטנד-ביי.

אינטל עובדת כיום עם חברות כמו Compal, ECS, Pegatron, Quanta ו-Wistron על האצת השקתם של מחשבי הלוח "Bay Trail". אינטל גם מרחיבה את שיתוף הפעולה עם יצרניות ציוד מקורי (OEM) ברחבי העולם עם תכנונים למחשבי לוח המבוססים על מעבד Intel Atom processor Z2760 של Acer, ASUS, Dell, Fujitsu, HP, Lenovo, LG Electronics וסמסונג.

מאפשרים התקנים ניידים עם Intel Inside

אינטל הכריזה היום על יוזמות להרחבת המערכת האקולוגית על מנת לספק חידושים וחדשנות בהתקנים במגוון מכשירים המריצים את מערכות ההפעלה Windows ואנדרואיד.

הפלטפורמה של אינטל ותכניות האפשור שלה סיפקו את היסודות לחדשנות מצדם של יצרני ציוד ותוכניות מקוריים כבר עשרות שנים. היוזמה החדשה מתמקדת בהאצת ההשקה של התקנים ניידים מתוחכמים המבוססים על ארכיטקטורה של אינטל ושל יצרני ציוד ותכנון מקוריים מובילים. היוזמה תתמקד בתחילה במחשבי לוח ולאחר מכן בטלפונים ותספק פתרונות מוסמכים מאבני בניין פשוטות יותר המאפשרים להרחיב את התכנון בקלות עבור שווקים בוגרים או מתעוררים. מעבד Atom Z2760 והמערכת על שבב 22 ננומטר העומדת לצאת לשוק (שם קוד Bay Trail) ישמשו כיסוד ליוזמה זו.

אולי יעניין אותך גם

נמרוד וקס. צילום: רועי שור

לא יודעים איפה המידע בארגון? חברת BigID הישראלית: ״הפתרון שלנו תומך ברגולציות פרטיות״ 

חברת BigID היא חברה אמריקאית-ישראלית שפיתחה פלטפורמה למיפוי המידע בארגון. לפי נמרוד וקס, שותף מייסד ומנהל המוצר בחברה, המוצר תורם ערך להתמודדות עם רגולציות פרטיות וכן עוזר להתמודד גם עם מתקפות כופר. ראיון מיוחד