אחמדינג'אד: לא ניסוג מתוכנית הגרעין אפילו במעט

נשיא איראן הגיב לדו"ח סבא"א שטען כי איראן פועלת לפיתוח נשק גרעיני. "הדו"ח מסתמך על עובדות לא מבוססות שהעבירה ארה"ב לסוכנות", אמר אחמדינג'אד

אחמדינג'אד (צילום: AP)

באיראן לא מתרגשים, לפחות באופן פומבי, מהשלכות דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), שפורסם אמש, על המשך תכנית הגרעין. בנאום שנשא הבוקר והועבר בשידור חי אמר נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, כי ארצו "לא תיסוג מתוכנית הגרעין אפילו במעט". דו"ח סבא"א קבע כי איראן פועלת לפיתוח נשק גרעיני. אחמדינג'אד טען עוד כי הדו"ח פגע בכבודה של סבא"א והתבסס על טענות "לא מבוססות" של ארצות הברית.

מוקדם יותר התייחס גם נציג איראן בסבא"א, עלי אסגר סולטנייה, לדו"ח ואמר כי ארצו תמשיך בתוכנית הגרעין שלה, ו"לא תוותר על זכויותיה בשום אופן".

בראיון לסוכנות הידיעות האיראנית "אירנ"א", הוא הוסיף כי לדו"ח, אותו הוא מכנה "טעות היסטורית של ראש סבא"א יוקיה אונו", יהיו השלכות. סולטנייה עוד טוען כי מדינות כגון רוסיה וסין לעולם לא ירשו לפגיעה באיראן או בתכניות הגרעין שלה כחלק מ"זכותה של כל מדינה להגן על סודותיה".

לטענתו איראן תמשיך לפעול לפיתוח תכנית הגרעין "למטרות שלום" כהגדרתו תוך שמירה על המגבלות המוטלות עליה בהיותה חתומה על האמנה הבינ"ל למניעת הפצת נשק גרעיני.

במקביל בוושינגטון עוד לא הגיבו באופן רשמי וברור לדו"ח. בהודעה שיצאה מוושינגטון נכתב כי בבית הלבן "בוחנים את הדו"ח". בארה"ב גוברת ההערכה כי ממשל אובמה ינסה להקשיח את הסנקציות המוטלות על איראן, אולם דרישה שכזו עלולה להתקבל בהתנגדות של רוסיה וסין. עם זאת, גורם אמריקני בכיר אמר הלילה לסוכנות הידיעות AP כי ככל הנראה הסנקציות שיבקש הבית הלבן לא יהיו בתחום הבנקאות או האנרגיה האיראנית.

בכלי התקשורת הסיניים, אשר קשורים למפלגת השלטון, אומרים הבוקר כי לסבא"א אין הוכחות מוצקות ו"אקדח מעשן" בנוגע למטרותיה הצבאיות של תכנית הגרעין האיראנית. בעיתון "יומון העם" הנחשב לקול השופר של השלטון נכתב כי המבוי הסתום בין איראן ומעצמות המערב בסוגיית הגרעין עשוי להוביל לעימות צבאי.

אולי יעניין אותך גם