אגדת פסקל

פסקל אברהמי ז"ל, שנהרג בקרב מול המחבלים ביום חמישי, היה מגדולי הלוחמים בתולדות מדינת ישראל. חצי שעה לפני מותו נפגש עם שר הביטחון

אגדת פסקל

פסקל אברהמי ז"ל עם שר הביטחון, אהוד ברק, חצי שעה לפני מותו (צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון)

ב-7 במרס 1988 ניצב לוחם ימ"מ פסקל אברהמי בעמדה מול "אוטובוס האמהות" שעמד לצד הדרך, לא הרחק מהישוב ערוער בנגב.

בתוך האוטובוס היו שלושה מחבלים שחצו שעות קודם לכן את הגבול ממצרים, השתלטו על רכב צבאי, ולאחר מכן גם על אוטובוס ההסעות של הקריה למחקר גרעיני.

ה"צלב" בכוונת הרובה של פסקל היה מונח בדיוק על ראשו של אחד מן המחבלים, בזמן שצלפים אחרים כיוונו את רוביהם לעבר שני המחבלים הנותרים, ואולם האישור לפתוח באש לא הגיע. בסופו של דבר ניתנה פקודה לחסל את המחבלים רק אחרי שהם הוציאו להורג את אחד מנוסעי האוטובוס.

בשלב הזה כבר לא ניתן היה לבצע ירי ממרחק. פסקל היה בראש כוח ימ"מ שפרץ לתוך האוטובוס, והוא הרג בעצמו אחד מן המחבלים. בקרב הקצר נהרגו, מלבד שלושת המחבלים, עוד שתי נוסעות באוטובוס.

פסקל ז"ל עצמו נהרג ביום חמישי בקרב מול מחבלים אחרים ששוב חדרו דרך הגבול המצרי האינסופי. מבחינת וויתיקי הימ"מ, הקרב ב"אוטובוס האמהות" הוא רק דוגמא לאומץ ליבו של פסקל אברהמי ז"ל. "קשה לחשוב על ארוע ביטחוני משמעותי ב-25 השנים האחרונות שפסקל לא היה מעורב בו", אומרים הוותיקים.

ניצב (מיל') דוד צור, לשבר מפקד הימ"מ, אמר לישראל דיפנס כי פסקל הוא דוגמא לאדם אמיץ באופן נדיר. "אי אפשר להסביר את גודל האבדה. פסקל אברהמי הוא הלוחם הוותיק ביותר בישראל, לא רק בימ"מ", כתב צור בסוף השבוע בטור ב"מעריב". "הוא היה מודל לחיקוי לדורות שלמים של לוחמים ביחידה , ואנשים גדלו על סיפורי הגבורה שלו. פסל לא רק היה בן אדם - הוא היה מושג ביחידה. הייתה לו מוטיבציה של לוחם, והיא נשארה גם אחרי 25 שנה ביחידה. אין מבצע אין התקלות, אין חיסול, שפסקל לא היה בצוות המוביל - תמיד ראשון".

רב נגד פסקל אבהמי ז"ל היה בן 49 במותו, והשאיר אחריו אישה ושלושה ילדים. הוא עלה לישראל מצרפת ב-1977, ושירת בצנחנים. ב-1985 התגייס לשורות המשטרה ושימש במגוון תפקידי לחימה בימ"מ. אברהמי קיבל מהמשטרה את עיטור האומץ ואת עיטור המופת.

ביום חמישי האחרון, פסקל היה, כמו תמיד, בקו הראשון בעימות מול המחבלים. חצי שעה לפני מותו פגש בו שר הביטחון אהוד ברק. "אפשר לכתוב ספרים שלמים על מעשי הגבורה שלו", אומרים וותיקי הימ"מ.

אולי יעניין אותך גם