הצבא האמריקאי רוצה יותר חיילים ביבשת אירופה "כהרתעה נוכח התוקפנות הרוסית"

ראש מטה צבא היבשה של ארה"ב, גנרל מרק מיליי, אמר בסוף השבוע כי "לפי דעתי נוכחות קרקעית ממלאת תפקיד מרכזי בהרתעה קונבנציונלית"

צילום: AP

זרוע היבשה של צבא ארה"ב רוצה יותר כוחות צבא אמריקניים באירופה, "נוכח התוקפנות הרוסית", כך ראש מטה ה-ARMY, גנרל מרק מיליי, בסוף השבוע לכתבים צבאיים. לטענתו על מנת להוות כוח הרתעה מול התוקפנות הרוסית - על אמריקה לשלוח יותר חיילים לאירופה.

לדברי הגנרל, הצעדים הגדולים יינקטו אחרי שתושלם הכנת אסטרטגיית ההגנה הלאומית של ארה"ב. אך בינתיים, כשלב ביניים, יש להגדיל מידית את הכוח האמריקני ביבשת כדי להשתלב בכוחות נאט"ו "ולהרתיע מפני תוקפנות טריטוריאלית רוסית נוספת".

DEFENSE ONE מדווח בהקשר זה כי ב-2016 הוצבו באירופה יותר מ-62 אלף אנשי צבא אמריקניים, בעוד שבשנות ה-70 הגיע מספרם לרבע מיליון. השנה שלחה ארה"ב אלף חיילים לפולין כחלק מתגובות לסיפוח קרים, ו-300 חיילים לנורבגיה.

גנרל מיליי הוסיף ואמר כי "כוחות אוויר וים הם חשובים מאוד, אולם לדעתי נוכחות קרקעית ממלאת תפקיד מרכזי בהרתעה קונבנציונלית, כיוון שנוכחותך הפיסית על הקרקע - היא אמירה בעלת משקל רב".

מגנוס נורדנמן, מומחה לנושאי הגנת אירופה ונאט"ו, אמר כי הפנטגון מכין עתה מסמך בנושא הגנת אירופה, מסמך שידגיש את חשיבות הגדלת הנוכחות האווירית והימית בים הבלטי ובגזרת צפון האוקיאנוס האטלנטי. ואילו גנרל מיליי אמר שהצבא חייב להגדיל את יכולות האימונים והתמרונים הצבאיים של זרוע היבשה, כוחות שריון כבד, יכולות גישור, ארטילריה ארוכת-טווח וכן תוספת כוחות אוויר והגנת טילים בליסטיים.

ג'ים סטווירידיס, לשעבר מפקד כוחות נאט"ו, הוסיף בהקשר לדברי הגנרל מיליי: "כדי לאזן את ההרפתקנות הרוסית באירופה עלינו להשתית שם תמהיל של כל היכולות הצבאיות, כולל יחידות חי"ר כבד, יותר כוחות ימיים בים הבלטי ובים השחור, יש להצטרף לסיורי האוויר של נאט"ו מעל גבולות המדינות החברות בארגון, שם נמצאת הפעילות הצבאית הרוסית בצורה הכי דרמטית".