"דרמה בים האדום - תפיסת קארין A"

ספרו של עמוס גלבוע על מבצע "תיבת נוח" נקרא כסיפור מתח של פעילות מודיעינית לאיתור היעד והשלבים של כל מקבלי ההחלטות וגורמי המודיעין והמבצעים עד לתפיסת האונייה

כריכת הספר (צילום: יח"צ)

מבצע "תיבת נח" הוא הישג מבצעי חיוני לתפיסת נשק לעזה, אשר לו היה מגיע לשימוש בידי הרשות הפלסטינית בהנהגת עראפאת היה הורג ישראלים רבים וזורע הרס. ספרו של עמוס גלבוע על המבצע נקרא בנשימה עצורה כסיפור מתח של פעילות מודיעינית לאיתור היעד והשלבים אחד לאחד של מקבלי ההחלטות וגורמי המודיעין והמבצעים בחילות הים והאוויר לתפיסת האונייה.

המודיעין הישראלי גילה בעוד מועד כי אונייה בשם "Karin A" נרכשה על ידי הרשות הפלסטינית, ועל כן היתה נתונה למעקב איסופי צמוד. במקום להמתין לספינה כמה עשרות מיילים דרומית לשארם א-שייח, בחר מפקד המבצע, תא"ל אלי מרום ("צ'ייני"), ראש מספן ים, להפליג לנקודה רחוקה יותר. מפקד חיל הים כתב על תרומתו של המטאורולוג של חיל הים, בני ("מטרו") בן-פורת, למבצע זה כי " במבצע 'תיבת נח' מתחו חיל הים וחיל האוויר את המעטפת המבצעית של צה"ל מעבר לכל מה שחשבנו בעבר". לוחמי שייטת 13, בפיקודו של רם רוטברג, לימים מפקד חיל הים, בסירות גומי וממסוק השתלטו על צוות האנייה ללא פתיחה באש וגילו כ-50 טון של אלפי רקטות קטיושה, מרגמות, טילי לאו, רובים ואמצעים נוספים.

בספר בולטת הערכה רבה לתעוזת שיקול הדעת של הרמטכ"ל רב-אלוף שאול מופז, מפקד חיל הים אלוף ידידיה יערי ומפקד חיל האוויר אלוף דן חלוץ. בזכות ההישג המודיעיני והמבצעי המרשים יכול היה ראש הממשלה, אריאל שרון, לעדכן את האמריקנים במעורבותו האישית של יאסר ערפאת בהגברת הטרור נגד ישראל בתקופה שהאמריקנים חיפשו דרכים להביא לחידוש ההסכם בין הצדדים.

התיאור המפורט והאמין של עמוס גלבוע מצביע על היצירתיות המודיעינית, ההתמדה, היסודיות והתושייה שהביאו להחלטות מבצעיות אמיצות עם יכולת מבצעית מקצועית מרשימה של חיילי הקומנדו הימי וחיל האוויר. כל זה עשו אנשים, בשר ודם, בזכות מוטיבציה, מקצוענות והתנהלות ערכית למופת.

***

"דרמה בים האדום - תפיסת קארין A אוניית הנשק הפלסטינית 3 בינואר 2002", עמוס גלבוע, הוצאת מל"מ