לקראת כנס המודיעין: השילוביות במודיעין

ביקורת על כתב העת המודיעיני: מודיעין הלכה ומעשה, גיליון 1, דצמבר 2016

כתב עת מודיעיני מתודולוגי הכולל מאמרים של אנשי המודיעין הפעילים כיום הוא הישג יוצא דופן בחשיבותו. משך שנים היתה כתיבה בנושאי המתודולוגיה של המודיעין מצומצמת מאד ובעיקר נחלתם של אנשי מודיעין מהעבר. הפעילים בגופים השונים של הקהילה עסוקים במעקב שוטף אחר האירועים ורוויים בכתיבה מבצעית איש-איש בתחומו.

בשנים האחרונות פרצה לזירת הפעילות המודיעינית מילת המפתח "שילוביות" וזו הביאה לדו-שיח עירני בחוגים נרחבים במערכת הביטחון והמודיעין על שיטות עבודה, מושגים ותפיסות שונות, שילוב אנשים מתחום התמחות אחד במגזר אחר (כמו מהמחקר לאיסוף, מהאיסוף למודיעין השדה, ממודיעין ים למטה אמ"ן ועוד). כך התפתח מפגש בשולחן עבודה של אנשי מודיעין מתחומי עיסוק שונים. השיח הביא גם לדיונים על מהות העבודה המשותפת.

במקביל, פתח המרכז למורשת המודיעין מכון לחקר מודיעין ומדיניות, אשר במסגרתו הקימו תא"ל מיל' יוסי קופרווסר ודודי סימן טוב מערכת של כתב עת חדש למתודולוגיה של מודיעין. הגיליון הראשון של כתב העת, אשר יצא לאור לאחרונה, מוקדש לשילוביות במודיעין. אנו קוראים בגיליון זה בין היתר על צוותי חקירה שילוביים כמענה לעידן הביג דאטה; על שיתופי פעולה מודיעיניים נגד ארגוני הג'יהאד העולמי; על השינויים הנדרשים בהתארגנות קהילות המודיעין במערב נוכח הטרור העולמי ועל גל הפיגועים כתופעת רשת ועוד ועוד. יתרונם הגדול של המאמרים כי מקורם בבית היוצר של העשייה המודיעינית המבצעית כיום ובתרומתם לעורר שיח ושיפור.

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר
To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Image CAPTCHA

אולי יעניין אותך גם

מתוך התערוכה בכנס המרכזי השנתי (צילום: גלעד קוולרצ'יק)

"הבעיה של שירותי הביון היא להתמודד עם מידע קולי"

בפאנל מיוחד במסגרת הכנס השנתי המרכזי של ישראל דיפנס, התייחס ראש אמ"ן לשעבר האלוף (מיל') אהרון זאבי פרקש לאתגרי המודיעין. חיים תומר, בכיר לשעבר במוסד, אמר עוד כי "דגן ופרדו התנגדו בהתחלה להקדיש משאבים לאיסוף סביב הכור הסורי"