קצין שריון ראשי: "הרבה לא השתנה מאז 2006 - למרות מה שאומרים"

"מיגון, כוח אש וניידות. אלו מרכיבי הערך המוסף של הטנק", אמר תא"ל חסון. "האם בשדה הקרב בעזה ולבנון הניידות אלו יבואו לידי ביטוי? אלו מתארי הפעילות שלנו"

תא"ל גיא חסון, קצין שיריון ראשי בכנס הבינלאומי השני ללוחמת יבשה ולוגיסטיקה - גלעד קוולרצ׳יק

"העולם של השריון לא משתנה במהירות גדולה כמו שחושבים. לנו, האנשים, קשה להשתנות. מ-2006 לא השתנה הרבה. האויב והסביבה אותו דבר", אומר תא"ל גיא חסון, קצין שיריון ראשי בכנס הבינלאומי השני ללוחמת יבשה ולוגיסטיקה. "רק עכשיו חתמנו על עסקת ענק של מעיל רוח. זה יהיה שינוי.

"עד היום היינו עסוקים בשיבוש האויב. לא הצלחנו להגיע לקטלניות מול חי"ר. פעם ראשונה שהיה לי פגז שהיה מסוגל להרוג חי"ר היה בצוק איתן. זו גם הפעם הראשונה שהרשת ביבשה הביאה פריצה ביכולות. היא זו שמצליחה להביא אותנו לפרוץ את גבולות החשיבה. פעם ראשונה בצוק איתן הרשת מתחילה להיות רשת של המונים".

"בכל מקום שהאדם מעורב בירי, התוצאה פחות טובה"

"מיגון, כוח אש וניידות. אלו מרכיבי הערך המוסף של הטנק", אמר תא"ל חסון. "האם בשדה הקרב בעזה ולבנון הניידות יכולה לבוא לידי ביטוי? אלו מתארי הפעילות שלנו. הטנק יותר נייד, מהיר יותר, האם הוא אפקטיבי? בשטחים הרריים, סגורים ואורבניים הניידות יורדת.

"כוח האש היום תלוי באויב. האויב יוזם. הוא בוחר את הרגע לצאת ולכמה זמן. הטנקים צריכים לרכוש מטרה ולפגוע בפגז הראשון אחרת הם לא רלוונטים. אנחנו במגמת שיפור לעומת לפני ארבע שנים. לגבי המיגון, עוד שלוש שנים נגיע למערכים ממוגנים גדולים. היום אנחנו בוטיק, וזה לא מספיק. יתרון נוסף של הטנק טמון באנרגיה שהוא מביא לשדה הקרב. הוא יכול לשים עליו סנסורים שאי אפשר לשים על חי"ר.

"מול חי"ר צריך יותר כוחות רתק מכוחות מסתערים. לתפוס את המטרה שהיא יוצאת. ארגון המרחב היום מתאים לקו הקלאסי של לחימה שריון בשריון לא מול חי"ר. הוא לא מתאים לחיכוך עם אויב נעלם. האויב לא יצוץ אם לא נגיע. ואם נגיע ולא נתפוס אותו, לא עשינו כלום.

"עוד היבט הוא אוטומציה. צריך מערכות אוטונומיות עם ערך מבצעי אמיתי. אין היום כמעט מערכות כאלו. אני לא רוצה רובוט שהאויב ישמיד אחרי דקה וחצי. צריך רובוטים עם מודי פעולה על אוטומט וחצי אוטומט. רובד נוסף הוא ירי אוטומטי. בכל מקום שהאדם מעורב בירי, התוצאה פחות טובה. האדם פוגע בדיוק הירי ובתזמון שלו. המערכות צריכות לבצע אש אוטומטית. זה העתיד. הדגם הבא של המרכבה יגיע עם כפתור ירי אוטומטי. הטנק יזהה את הירי אליו וירה פגז למקור עד 30 שניות אחרי. אי אפשר לעשות את זה עם בן אדם בחוג".

מט"ק On-Line

"אנחנו עוסקים בבחינת מבנה הארגון של השריון", אומר תא"ל חסון. "היכולת להגיע לארגון טנקים שיכולים לצור מבנים גמישים. פירוק והרכבה בפרק זמן קצר, זה העתיד. אלו מאמצים מול אויב מבוזר. הרבה כוחות קטנים שישפיעו על המרחב. הגדרת הגמישות היא אתגר ארגוני. חלק מתכנון זה הוא צעד שנקטנו להגדלת מצבת הקצינים בשריון.

"הרשת גם תשפיע על ארגון השריון. הרשת צריכה להיות חסינה, יציבה ואמינה. צוק איתן הוכיח יציבות רשת בפעם הראשונה. המידע צריך להגיע מהר, להיות רלוונטי והוא חייב להיות מדויק. אי אפשר לחיות עם דיוק של 20 מטרים. צריך דיוק של עד שני מטרים. עם הרשת, המפקד ידרש לחיות בסביבה טכנולוגית. האדם יצטרך להכיל את המידע כולל פיקוד און-ליין. איך מקבלים ככה החלטות? זו שאלה.

"לסיכום, כדי שטנק יהפוך למכונה קטלנית מול חי"ר צריך מספר מרכיבים. יכולת תפעול פשוטה. לא לאבד אוריינטציה עם מדפים סגורים. בסוף צלף משבית טנק. בצוק איתן איבדנו מ"פ ומ"מ בדרך הזו. יהיה לזה פתרון במרכבה דגם 'ברק' ב-2021. צריך גם יכולת לזהות אנשים. היום מזהים טנק מ-5 ק"מ. אדם זה יותר מסובך. בלי זיהוי, אין קטלניות. להשלמת סגירת מעגל יהיה מתג לירי אוטומטי. אותו מעיל רוח עם סנסורים אחרים ידע להוציא פגז לבד. כל אלו יגדילו את האפקטיביות והקטלניות של הטנק בעתיד".  

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר
To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Image CAPTCHA