מורשת האמל‭"‬ח של‭ ‬אובמה

במהלך כהונתו של נשיא ארה"ב היוצא, ברק אובמה, סין ורוסיה חיזקו את צבאותיהם, כולל בתחום פיתוח האמל"ח האסטרטגי, וצמצמו פערים מול ארה"ב. תהליך שפגע בעוצמתה של ארה"ב בזירה הגיאופוליטית. ים סין והים התיכון הן דוגמאות לכך. עבור דונלד טראמפ, מדובר בירושה כבדה

צילום: AP

בינואר 2017 ברק אובמה, נשיא ארה"ב היוצא, עזב את הבית הלבן לאחר 8 שנות כהונה. במהלך כהונתו, סין ורוסיה חיזקו את צבאותיהם, כולל בתחום פיתוח האמל"ח האסטרטגי, וצמצמו פערים מול ארה"ב. במאמר זה אמנה את פיתוחי האמל"ח האסטרטגי שארה"ב מתכננת לעשור הקרוב במטרה להחזיר עטרה ליושנה, תחת כהונתו של הנשיא הנכנס, דונלד טראמפ.

אחת היכולות החשובות של ארה"ב בהיבט ההרתעה הגרעינית היא צוללות גרעיניות. ארה"ב מפעילה שלושה סוגים של צוללות - צוללות גרעיניות (Seawolf class), צוללות גרעיניות נושאות טילי שיוט (Virginia-class) וצוללות גרעיניות נושאות טילים בליסטיים (Ohio-class).

ארה"ב מחזיקה בשלוש צוללות גרעיניות גדולות מסוג Seawolf class. ייצור צוללות אלו הופסק בשל המחיר שלהן ונפילת בריה"מ. במקומן החל פיתוח צוללות ה-Virginia-class. שלוש צוללות אלו עדיין בשירות הצי האמריקאי והן נושאות טורפדו וטילי שיוט.

14 צוללות מסוג Ohio-class נושאות טילים גרעיניים מסוג Trident. ארה"ב רוצה להחליף אותן בסוג חדש בשם Columbia class שעתיד להיכנס לצי ב-2031. עד אז, צוללות ה-Ohio-class יישארו בשירות אודות לתכנית הארכת חיים. ארה"ב גם תשדרג את כל טילי ה-Trident לגרסה החדשה D5.

מצבת צוללות טילי השיוט, ה-Virginia-class, גדלה והדגמים החדשים מיוצרים בתצורה משודרגת. הצי האמריקאי אמור להחזיק כ-41 מהן עד שנת 2029 ולהשתמש בהן עד שנת 2036 לפחות. הדגמים החדשים אמורים להיות מצוידים בהנעה שקטה יותר מזו הקיימת היום בצוללות מדגם זה.

טילי שיוט

בשנת 1987 ארה"ב ובריה"מ חתמו על הסכם שאוסר פיתוח טילי שיוט וטילים בליסטיים קרקעיים לטווח של 500 - 5500 ק"מ. ארה"ב מחזיקה מהתקופה שלפני ההסכם טיל שיוט גרעיני לטווח ארוך מסוג Air-Launched cruise missile אותו היא רוצה להחזיק עד 2030. במקביל, ארה"ב רוצה לפתח טיל חדש שיחליף אותו בשם LRSO. הממשל האמריקאי טרם קיבל החלטה בעניין.

ארה"ב מחזיקה גם טילי שיוט קונבנציונאליים. ה-JASSM-ER בשיגור אווירי והטומהוק וההארפון מכלי שיט. הטומהוק שודרג לגרסה Block IV. את הטומהוק אמור להחליף טיל חדש בשם LARSM.

טילים גרעיניים

מול רוסיה וסין שמפתחות טילים גרעיניים חדשים, ארה"ב נכנסה למהלך שדרוג המערך האסטרטגי. חיל האוויר האמריקאי משדרג את ה-Minuteman III היבשתי. מהלך שאמור לשמר אותם לפחות עד 2030. בנוסף, חיל האוויר האמריקאי מתכנן את הדור הבא של הטילים תחת תכנית GBSD שעתיד להיכנס לשירות בשנת 2029.

לצד המערך היבשתי, כפי שפורט לעיל, לארה"ב יש את הצוללות הגרעיניות עם טילים גרעיניים מסוג Trident II D5 כפי שפורט קודם לכן.

מפציצים חמקניים

ארה"ב מפעילה מפציצים גרעיניים. אחד מהם הוא ה-B-2 החמקן ממנו ארה"ב מחזיקה 20. ארה"ב מחזיקה גם 70 מפציצי B-52 מתוכם אובמה החליט כי 46 יחזיקו פצצות גרעיניות וכל השאר יעברו המרה לנשקים קונבנציונליים אולי חלקם יבוטלו.

ארה"ב רוצה להחליף את שני המפציצים הקיימים במפציץ חדש בשם B-21. חיל האוויר האמריקאי רוצה לייצר בסופו של דבר צי של 100 מפציצים כאלו שיוכלו לחדור את ההגנה האווירית הרוסית, ולזרוק פצצות גרעין. ארה"ב גם מפתחת דור חדש של הפצצה הגרעינית תחת תכנית B61 LEP.

לצד המפציץ החדש, ארה"ב גם השיקה בתקופת אובמה את מטוס הקרב החדש שלה, ה-F35. מדובר במטוס חמקן שעתיד להוות את עמוד השדרה של חיל האוויר האמריקאי בעשורים הבאים. ה-F35 אמור גם לקחת חלק במערך התקיפה הגרעיני של ארה"ב. הוא חמקן, יוכל לשאת בעתיד פצצות גרעין, ולכן יוכל לפעול גם באזורים בהם פרוסה ההגנה האווירית של האויב.

סייבר

אחת ההחלטות שאובמה לקח בשלהי כהונתו היא להפריד את פיקוד הסייבר של ארה"ב מה-NSA. החלטה שהיישום שלה צפוי לקחת זמן רב. בתחום הסייבר, ההחלטה של אובמה מצביעה על התפכחות של הממשל בנוגע לחשיבות ההגנה בסייבר.

ה-NSA מחולק לשלושה גופים עיקריים - סיגינט (SID), תקיפה (TAO) והגנה (IAD). אולם, בפועל, הארגון היה מרוכז בעיקר באיסוף מודיעין ובתקיפה. לאחרונה, עובר ה-NSA שינוי ארגוני לשילוב ההגנה וההתקפה יחד במבנה שטוח. בפועל, ההגנה בסייבר על התשתיות של ארה"ב הייתה באחריות ה-DHS שקיבל עזרה מה-NSA. מטרת ההחלטה של אובמה להפריד את ה-NSA ופיקוד הסייבר נובעת מתוך רצון לחזק את ההגנה על תשתיות המדינה.

הגנה אקטיבית

האיום הרוסי על אירופה התחזק בשנים האחרונות והביא את ארה"ב לחזק נוכחות על אדמת אירופה. אולם, בצבא האמריקאי הבינו שטנקים בלי הגנה אקטיבית, גם אם יעמדו בגבולות רוסיה, לא יתנו מענה ראוי לטילי הנ"ט הרוסיים. ואם רוסיה תצייד את טנק הארמטה החדש במערכת הגנה אקטיבית, השריון האמריקאי יהיה נחות.

אז צבא ארה"ב, בעיקר זה שמוצב באירופה, ביקש הגנה אקטיבית לטנקי האברהמס, נגמ"שי הסטרייקר והרכבים החדשים תחת פרויקט ה-JTLV. בעקבות הדרישה, החלו בארה"ב בשני מהלכים. מהלך אחד מהיר על בסיס רכישת מערכת קיימת מהמדף לציוד מיידי של הרק"מ בגבולות רוסיה. מהלך שני, ארוך טווח, לפיתוח מערכת הגנה אקטיבית מודולרית. החלטה על המערכת מהמדף צפויה להתקבל עד סוף 2017.

הגנה אווירית

לצד שימור ופיתוח מערך התקיפה הגרעיני על כל גווניו, ארה"ב מפתחת גם מערכת הגנה בפני טילים תחת השם BMDS. המרכיבים של המערכת כוללים את מערכת ה-AEGIS (כל הגרסאות), מערכת שו"ב בשם C2BMC, מיירטים קרקעיים לטילים ארוכי טווח בשם GMD, מערכת THAAD וטילי מטרה לתרגול המערכת. המערכת פרוסה בשתי תצורות משלימות - תצורת Phased Adaptive Approach הכוללות פריסה באירופה, מזרח תיכון ואסיה ופריסה נוספת בארה"ב.

פיתוח המערכת החל לפני כ-14 שנים, כאשר עד היום כלל מרכיבי המערכת עדיין לא עובדים בסנכרון כמצופה. יש לא מעט ביקורת כלפי סוכנות MDA שמפתחת את המערכת, אך לארה"ב אין ברירה והיא מתכוונת להשקיע עוד מיליארדים בפיתוח המערכת בשנים הקרובות.

לסיכום, אין ספק כי גם לאחר תקופת אובמה ארה"ב היא עדיין המעצמה היחידה, והמובילה מבחינה צבאית. תקציב הביטחון האמריקאי גדול לאין שעור מתקציבי הביטחון של סין ורוסיה, הצבא האמריקאי נחשב למתקדם ולחזק ביותר בעולם, והמערך הגרעיני האמריקאי מרתיע מדינות אחרות מלתקוף את ארה"ב. יחד עם זאת, הצבא האמריקאי בסוף תקופת אובמה התקשה לשדר עוצמה במקומות מסוימים בעולם.

סיבה אחת קשורה להתנהלות פוליטית של הבית הלבן. סיבה שניה קשורה לאמל"ח. בתקופת אובמה, סין ורוסיה צמצמו פערים בתחום האמל"ח. שתי המדינות החלו לפתח ולהפעיל נושאות מטוסים להקרנת עוצמה באסיה ובמזרח התיכון. שתיהן מפתחות את המערך הגרעיני שלהן, כולל טילים בליסטיים, רש"קים, צוללות, מפציצים, מטוסים חמקניים, טילי שיוט וטילים היפרסונים.

גם בתחום הקונבנציונאלי סין ורוסיה מפתחות יכולות חדשות בים, יבשה ובאוויר. צמצום הפערים בתחום האמל"ח בין סין ורוסיה לארה"ב משפיע באופן ישיר על יכולת הקרנת העוצמה של ארה"ב בזירה הגיאופוליטית. 

הדינמיקה החדשה בתחום האמל"ח מחייבת את ארה"ב להשקיע בשנים הקרובות הון עתק בשדרוג יכולות חדשות כדי לשמר את הפער בעוצמה הצבאית. פער שאפשר לה בעשורים האחרונים מאז מלחמת העולם השנייה להשתמש בצבא ככלי שתומך בהחלטות פוליטיות של הבית הלבן באמצעות הקרנת עוצמה. עבור הנשיא החדש דונלד טראמפ, מדובר בירושה בדמות חוב בהיקף של לפחות טריליון דולרים - עלות שדרוג מערך ההתקפה וההגנה הגרעיני והקונבנציונאלי של ארה"ב.  

 

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר
To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Image CAPTCHA

אולי יעניין אותך גם

האלוף ברק (צילום: גלעד קוולרצ'יק)

מפקד זרוע היבשה מציג: השינויים הארגוניים והמבצעיים הגדולים המבוצעים בצה"ל

אל מול דמותו החדשה של האויב, בצה"ל מבצעים שינויים ארגוניים ומבצעיים. את עיקר הדברים הציג מפקד זרוע היבשה, האלוף קובי ברק, בכנס השנתי המרכזי של ישראל דיפנס