"מגפיים על הקרקע" – ארה"ב עשויה לשלוח יחידות צבא לסוריה להאצת הלחימה נגד דאעש

משרד ההגנה האמריקני עשוי להציע לנשיא טראמפ לשגר כוחות צבא קרקעיים לצפון סוריה – בפעם הראשונה – כדי להאיץ את קצב הלחימה נגד דאעש

צילום: AP

פקיד בכיר במשרד ההגנה אמר ל-CNN אמש: "יתכן מאוד שתראה כוחות קונבנציונליים על הקרקע בסוריה לתקופה". אך הבכיר הדגיש כי החלטה על כך תלויה בסופו משל דבר תלויה בנשיא טראמפ, שהורה לשר ההגנה שלו להגיש לו עד סוף החודש הצעה לצורת המשך הלחימה בדאעש.

אם אמנם יישלחו כוחות צבא, זה יהיה שינוי משמעותי במבצעים האמריקניים בסוריה, ואז פירוש הדבר כוחות על הקרקע תוך שבועות. עד כה הוצבו בסוריה רק יחידות מועטות וקטנות של SPECIAL FORCES שעסקו באימון ובהדרכת ארגוני אופוזיציה שלחמו נגד דאעש. תוספת כוחות פירושו גם הרחבת היקף ההגנה עליהם על הקרקע ובאוויר.

מה תהיה המשימה של כוח אמריקני בסוריה? בין היתר, אומרים אנשי משרד ההגנה, להבטיח לטורקיה שהכוחות הכורדיים אינם מאיימים על האינטרסים הטורקיים. מניחים שאם תתקבל החלטה, הכוח האמריקני יועבר לכווית ומשם לסוריה. ממשלת אובמה התמיד בהתנגדותו להצבת "מגפיים על הקרקע".

אם תאושר ההצעה, יעמוד שר ההגנה ג'יימס מאטיס וראש המטות המאוחדים גנרל ג'וזף דאנפורד בפני הגדלת מוקד הסיכון לחיילים אמריקניים. בשימוע לפני אישור מינויו רמז שר ההגנה מאטיס, בתשובה לשאלה אם ישנה את מתווה המדיניות הצבאית האמריקנית בסוריה, באומרו: "אני סבור שהשיטה היא להגיע לשם מהר ככל האפשר, וזו תהיה האצת המאמץ הצבאי".

בצמרת הצבאית יש גם דיונים על אפשרות הגדלת שיתוף הפעולה עם רוסיה ותוספת חימוש לכורדים בצפון סוריה, אם כי צעד אחרון זה עלול להכעיס את אנקרה, אומרים פקידים במשרד ההגנה.

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר
To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Image CAPTCHA