מאמר חובה: המחשבה הצבאית הרוסית בראי ההתערבות בסוריה

Russian special forces in Syria/Alexander Nomerkov - https://www.youtube.com/watch?v=9AUlDFt4m30

גיליון 13 של כתב העת "עשתונות" של הוצאת מערכות תחת משרד הביטחון הוא מאמר חובה עבור כל קצין בצה"ל ואנליסט במוסד או בשב"כ. המאמר שנכתב על ידי דר' דימה אדמסקי ופורסם בנובמבר 2016 עוסק בשאלת ההתערבות הרוסית בסוריה, ומשרטט את קווי החשיבה הצבאית הרוסית העדכנית.

עבור הקורא הישראלי, מדובר במאמר נדיר היות ואין הרבה חומרי קריאה עדכניים בעברית שעוסקים בזווית הראייה הרוסית. כאלו שיכולים לתת נקודת מבט אסטרטגית מאחורי המשקפיים של הקרמלין. יתרה מכך, אין כמעט בנמצא, בשירותי הביטחון למיניהם או באקדמיה הישראלית, חוקרי ביטחון שידועים לשרטט את החשיבה הצבאית המודרנית של רוסיה.

המאמר בן 87 עמודי קריאה נטו (בניקוי מקורות ומונחים) נכתב עבור המכללה לביטחון לאומי של צה"ל ופורסם לציבור באתר הוצאת מערכות. אפשר להוריד אותו מהאתר maarachot.idf.il.

אם אוכל לצמצם למספר שורות את המאמר, אדמסקי משרטט את החשיבה הרוסית הצבאית סביב שלושה מוקדים עיקריים - חשיבה מערכתית, שימוש נרחב בלוחמה אלקטרונית (בהמשגה הרוסית 'מאבק רדיואלקטרוני'), ושימוש נרחב בכוחות מיוחדים. כמו כן, המאמר מנתח את ההשפעות האפשריות של החשיבה הרוסית על חיזבאללה ואיראן שנמצאות בחיכוך גבוה עם הצבא הרוסי מאז כניסתו ללחימה בסוריה.

"למחקר זה, שיועד, בראש ובראשונה, למפקדי צה"ל ולמומחי מערכת הביטחון, שלושה חלקים: הפרק הראשון הציע ניתוח מערכתי של ההתערבות הרוסית בסוריה, לרבות המניעים האסטרטגיים, אופן מימושם האופרטיבי והערכת ביניים של תוצאות המבצע - כל זאת, מנקודת מבטה של מוסקבה",  כותב אדמסקי.  

"הפרק השני תיאר את מושגי היסוד, בתאוריה ובפרקטיקה של אמנות המערכה הרוסית, אשר מעצבים את התנהלותה של מוסקבה בסוריה, ובכלל, באפיזודות אסטרטגיות בזירות אחרות ובזמנים שונים; בפרק השלישי הובא ניתוח של החותם הפוטנציאלי, שהחוויה המבצעית המשותפת של חיזבאללה עם צבא רוסיה עתידה להשאיר על הארגון.

"למחקר היו שלוש מטרות מרכזיות: להכיר לקוראים מספר מאפיינים של התרבות והמנטליות האסטרטגית הרוסית, את יסודות המחשבה הצבאית הרוסית ואת הקוד התפקודי של מנהיגי רוסיה, על מנת לאפשר חשיבה שיטתית ומעמיקה אודות התנהלותה האסטרטגית העכשווית והעתידית של מוסקבה; לספק לפרקטיקנים הישראלים מסגרת התייחסות השוואתית וביקורתית בדבר גישתם לעיצובן, תכנונן וניהוגן של מערכות מודרניות, על רקע אופיה המשתנה של המלחמה; להציע מודל, שבאמצעותו ניתן יהיה לחקור את החדשנות הצבאית המתהווה בקרב שחקני הציר - חיזבאללה, סוריה ואיראן - ואשר יכולה לצבור תאוצה בעקבות ההתבוננות וההתנסות המערכתיות לצד צבא רוסיה."

לסיכומו של עניין, אם אתם עוסקים בביטחון, בכל הרמות אסטרטגית, אופרטיבית או טקטית - תורידו את המאמר ותקראו אותו. ייתכן והוא יוכל להוות בסיס מחשבה לדרכים בהן ניתן יהיה להתמודד בהצלחה עם חיזבאללה ואיראן בעימותים הבאים.

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר
To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Image CAPTCHA

אולי יעניין אותך גם

לקראת כנס אש, תמרון, מודיעין של ישראל דיפנס בגני התערוכה (צילום: ישראל דיפנס)

מחר זה קורה: נשלמות ההכנות לקראת כנס אש, תמרון, מודיעין של ישראל דיפנס

בגני התערוכה הולכות ונשלמות ההכנות לקראת פתיחתו של כנס אש, תמרון, מודיעין - בסביבה מורכבת של ישראל דיפנס המתקיים בגני התערוכה בתל אביב מחר ומחרתיים (15-16.5.18). בין הדוברים בכנס: השר יואב גלנט, השר ישראל כ"ץ ושר הביטחון לשעבר משה יעלון. לצד הכנס תתקיים תערוכה ייחודית של אמצעים מתקדמים