אזריה בעין הסערה

"רובה של המערכת הפוליטית והנהגת המדינה נכשלו כישלון חרוץ במבחן אליו נקלעו. זה בדיוק המקרה, בו היה מצופה מהשלטון כולו לגבות פומבית מלכתחילה את מפקדי צה"ל באופן מוחלט, לסכור את פיו, להעניק מנדט מלא לצבא לחקור את האירוע בתוך דלת אמותיו, להמתין עד אשר יסתיים התהליך, וחשוב מכל – לשמש מצפן ערכי ומנהיגותי עבור הציבור בישראל, אשר חלקים לא בטלים ממנו הפגינו רוח רעה של חוליגניזם, גזענות והתלהמות קיצונית". פרשנות של סא"ל (מיל') אלון אביתר

צילום: פלאש 90

החייל אלאור אזריה הורשע בדין בעבירה של הריגה. דרמה צבאית-משפטית בקנה מידה שלא זכור שנים ארוכות, ופרשה סבוכה שטרם הסתיימה. המערכת המשפטית-צבאית אמרה את דברה, והסניגוריה עשויה לערער על הכרעת הדין.

מבלי שנלבן את סיכויי הערעור, הרי שברור כי אנו מצויים בתחילתו של שלב נוסף בפרשה מורכבת זו, אשר התרחקה מרחק רב מכל מסגרת נכונה והיקף רצוי. אין ספק, כי הוטבע ציון דרך משמעותי בהוויה הישראלית ובזהות החברתית המשתנה. למען הסדר הטוב, אציג ראשית את השתלשלות האירועים:

ב- 24 מרץ 2016, בשעת בוקר נעו שני צעירים פלסטינים חמושים בסכינים בשכונת תל רומידה בחברון,  במטרה לפגוע בחיילי צה"ל שניצבו באחת העמדות במקום. חייל אחד נדקר ונפצע קל, ויחד עם מפקדו פתחו הללו באש על שני הפלסטינים. אחד נהרג במקום והשני נפצע קשה ונפל ארצה. שש דקות לאחר מכן, הגיע למקום כוח תגבור, שכלל את החובש הפלוגתי. לאחר שסיים לטפל בחייל הפצוע, כיוון החובש את נשקו לעבר המחבל הפלסטיני הפצוע, ירה בראשו והרגו במקום. פרק הזמן שעבר מהדקירה ועד ירי החובש ארך כ-11 דקות סה"כ. הירי בראשו של המחבל צולם ע"י פלסטיני תושב חברון, ותוך זמן קצר הופץ הסרטון לכל עבר.

קודם לכן דווח האירוע החריג למפקד החטיבה ומשם לרמטכ"ל, שר הביטחון ועד לראש הממשלה. במקביל, החייל היורה נעצר ונפתחה חקירת מצ"ח. הרמטכ"ל פרסם הודעת גינוי לאירוע הירי וציין: "זה לא צה"ל, אלו לא ערכי צה"ל וזו לא תרבות צה"ל".‏ שר הביטחון דאז (יעלון) אמר: "האירוע בו מתועד חייל צה"ל יורה במחבל דקות לאחר שכבר נוטרל ושוכב על הקרקע, הוא חמור ביותר ומנוגד באופן מוחלט לערכי צה"ל ולמוסר הלחימה שלו. אסור לנו לאפשר, גם בשעה שהדם רותח, אובדן עשתונות שכזה ... האירוע יטופל במלוא החומרה". ראש הממשלה אף הוא התייחס לאירוע וציין, כי "מה שהתרחש בחברון אינו מייצג את ערכי צה"ל. צה"ל מצפה מחייליו לנהוג בקור רוח בהתאם להוראות הפתיחה באש". בהמשך שינה רה"מ את תגובתו ומיתן אותה, לאור הרוח הפוליטית שנשבה בשורות מחנה הימין ובציבור, התקשר מיוזמתו למשפחת החייל והרגיע אותם.

או אז ניתנה האות לתחילתה של סערה ציבורית-פוליטית רבתי, כאשר ב"ראש המחנה" האחד עומדים שהב"ט (הקודם), הרמטכ"ל ופוליטיקאים המזוהים עם השמאל, ומולם "כל השאר" – שרי ממשלה, ח"כים וגורמים נוספים המזוהים עם הימין, ויותר מכך – רובו של הציבור הישראלי, אשר ע"פ סקר מקיף הביע תמיכה בחייל. התקשורת לגווניה עסקה מאז באינטנסיביות בפרשה, והרשתות החברתיות סערו אף הן, כאשר כל גולש מחלק כצפוי ציונים לבעלי התפקידים הרלבנטיים, מהחייל ועד לראש הממשלה. בשיאם הגיעו ה"שבחים" לידי כינויים של שהב"ט והרמטכ"ל כנאצים, עוכרי ישראל ותארים נוספים, והחייל זכה מרבים להענקת אות וירטואלי של "גיבור ישראל". כן כן, גיבור ישראל כפי שעוטרו אהוד ברק, עמי איילון, אביגדור קהלני ואחרים. פחות מאלה היו אשר ראו את האירוע בחומרה וקראו למיצוי התהליך החקירתי-משפטי בין כתלי צה"ל. בהמשך אף סומן שר הביטחון יעלון כ"שמאלני" ונדחק החוצה מתפקידו.

יתכן, כאמור, שצפויים לפנינו מהלכים משפטיים נוספים, אולם אין צורך להמתין לתוצאותיהם על מנת לשרטט כבר כעת מספר קווים מדאיגים לדמותה של הפרשה, ובעיקר להשלכותיה. אין להמעיט מחשיבותה והשפעתה לזהותו של צה"ל, לערכיו, לסמכותו ולאחריותו של מפקד הצבא, לקוד האתי עליו נשען צה"ל וליחסיו עם החברה הישראלית, ויותר מכך – לתפקידן ואופיין של המערכת הפוליטית והנהגת המדינה.

איני מתייחס לכל טוקבק של אחרון המפגינים שעמדו מול בית הדין הצבאי בקסטינה, וגם לא לאיחולי המיתה שזכו לקבל פוליטיקאים מהשמאל או אנשי "שוברים שתיקה". גם אין לשפוט את משפחת החייל האומללה; בצר לה, היא היתה זכאית וכך גם בהמשך לבצע כל צעד לטובת בנה – מסיבות עיתונאים, הפגנות הזדהות, גיוס פוליטיקאים וכו'. יתרה מזאת, אפילו החייל עצמו אינו במוקד העניין, גם כשחרג באופן מובהק מהפקודות הקיימות. לעומת זאת, אני כן טוען כי רובה של המערכת הפוליטית והנהגת המדינה נכשלו כישלון חרוץ במבחן אליו נקלעו. זה בדיוק המקרה, בו היה מצופה מהשלטון כולו לגבות פומבית מלכתחילה את מפקדי צה"ל באופן מוחלט, לסכור את פיו, להעניק מנדט מלא לצבא לחקור את האירוע בתוך דלת אמותיו, להמתין עד אשר יסתיים התהליך, וחשוב מכל – לשמש מצפן ערכי ומנהיגותי עבור הציבור בישראל, אשר חלקים לא בטלים ממנו הפגינו רוח רעה של חוליגניזם, גזענות והתלהמות קיצונית.

צה"ל יפעל בשטחים עוד שנים ארוכות, כך נראה, ומרכיב התימרון במשולש צבא-מתנחלים-פלסטינים לא ייעלם. ברור גם כי המשימות הרבות היום-יומיות בשטחים מובילות את חיילי צה"ל למצבים בעיתיים, בעיקר בכל הנוגע לחיכוך עם האוכלוסיה הפלסטינית ולמפגש האלים עם המפגעים. דווקא משום כך, על מפקדי צה"ל המתווים את דרכי פקודיהם, להיות סמוכים ובטוחים כי המנדט להוביל את הצבא מוענק להם במלואו, בדיוק באותה דרך הכתובה בקוד האתי הצה"לי התלוי על גבי קירות כל יחידות צה"ל. לרגע נדמה היה כי הפרשה שיקפה את המשל המוכר -  "פני הדור כפני הכלב" – במקום שההנהגה תסתכל קדימה ותוביל את העם היא מתנהגת כמו הכלב, שאמנם הולך לפני בעליו, אולם מדי פעם הוא מביט לאחור כדי להבין מהו הכיוון שבעליו בחר. אסור שאירועים דומים יהוו כר לצבירת נקודות פוליטיות, ואסור שהתופעה שחווינו תתרחש שוב בעתיד. צה"ל יחוייב להמשיך ולפעול לפי הפקודות והכללים, המשמשים נר לרגליו ובסיס קיומו, כאשר ההנהגה המדינית אמורה לשמש כמגדלור; שבירת הכללים אינה חלק מכללי המשחק.  

סא"ל (מיל') אלון אביתר הוא מומחה לזירה הפלסטינית ולשעבר יועץ לענייני ערבים למתאם הפעולות בשטחים. 

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר
To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Image CAPTCHA

החייל אזריה עשה צדק עם רוצח ערבי והפך להיות סמל וכוכב לעמו ישראל!!! היום העליתה של השמאל גם אם יעשו שמיניות באוויר בתקשורת- בבתי המשפט ובכל מקום אף אחד לא קונה את זה, והם לא מבינים שהעם שונא אותם והסיפור של אליאור אזריה יהיה לו השלחות חמורות וזה לא נגמר

יקבל משכורת-למודים והשכלה גבוה- יתכנן פיגועים חדשים נגד אזרחים וחיילים ויצחק מול הפרצוף שלכם!!! תסתכלו בעיניים של הילדים שלכם טוב טוב ותגידו עם יד על הלב, האם הייתם רוצים שהרוצח ערבי הזה ישאר בחיים??? אליאור אזריה הרג רוצח ואולי גם הציל את החיים של עשרות יהודים בעתיד הרחוק ואת זה רק אלוהים יודע