האם צה"ל נערך כראוי למלחמה הבאה?

הדיון הציבורי על הפקת הלקחים ממבצע "צוק איתן" חשוב מאוד, לא כדי למצוא אשמים אלא כדי להציף ולהבין לעומקה את התקלה החוזרת של הדרג הפוליטי והצבאי הבכיר, בהבנה והפנמה של תמונת האיומים האמתית שמציבים לנו אויבנו.

פעם אחר פעם אנו נוכחים שצה"ל והדרג המדיני לא מצליחים להפנים את המשמעות המלאה של האיום הצבאי, גם כאשר העובדות והיכולות של האויב ידועות, מקבלי ההחלטות בדרג הצבאי והפוליטי נכשלים בהסקת המסקנות המתבקשות ובהכנת צה"ל למלחמה הבאה.

מנהרות החמאס ב"צוק איתן" הן דוגמה מובהקת לתקלה אבל היא איננה יחידה. גם פיתוח המענה לאיום הרקטות, שהיה ידוע ומוכר שנים רבות נעשה באיחור רב, רק לאחר שמדינת ישראל ספגה מתקפת רקטות מאסיבית במלחמת לבנון השנייה.

חשוב מאוד שהערכות צה"ל לאיומים הצפויים בעתיד תישמר בסוד ומטבע הדברים לא ניתן לקיים עליה דיון ציבורי, עם זאת העלאת דעות ורעיונות על ידי הציבור יכולה לסייע למקבלי ההחלטות לבחון, אם אכן הם נערכים כראוי למלחמה הבאה.

השאלה המתבקשת היא כמובן איך תיראה המלחמה הבאה, וניתן להציע מספר תרחישים. התרחיש שאני רוצה להציע הוא תרחיש קיצון אבל בהחלט אפשרי - מתקפה יזומה של ארגוני טרור (חיזבאללה, חמאס ומורדים הכפופים לחיזבאללה ברמת הגולן) במטרה להתניע מהלך מדיני שיכלול דרישה לשחרור מחבלים הכלואים בישראל והקמת מדינה פלסטינית (או דרישות אחרות). התרחיש אינו מהווה איום קיומי על מדינת ישראל אבל יכול לפגוע קשות בתדמיתה של ישראל ובאזרחים רבים החיים לאורך קו הגבול.

תרחיש נוסף הוא מתקפת פתע של כוחות קומנדו בשלוש חזיתות - רצועת עזה, גבול לבנון ומשטח רמת הגולן הנשלט על ידי חיזבאללה, אשר מגובה במטחי טילים ורקטות ובפעילות חבלנית בשטחי איו"ש, מדובר באתגר שצה"ל טרם התמודד אתו ויש להיערך לאפשרות שיקרה.

לאורך גבולות רצועת עזה, לבנון וצפון רמה"ג ישנם כ-50 ישובים שנמצאים בטווח קטן מ 10 ק"מ מהגבול וכוח רגלי יכול להגיע אליהם מצדו השני של הגבול בהליכה של שעה עד שעתיים. חדירה מרצועת עזה יכולה כנראה להיעזר גם במנהרות כל עוד לא ניתן להן מענה טוב.

לארגוני הטרור יש סד"כ מספיק גדול לפעול במקביל לכיבוש של עשרות ישובים אם אלה לא יוגנו כראוי. אם תצליח המתקפה, יכבשו ישובים ויתפסו אזרחים רבים כבני ערובה (אשר ישמשו כמגן אנושי מפני כוח האש של צה"ל) וצה"ל יעמוד בפני דילמה קשה מאוד. סביר בהחלט שמדינת ישראל תאלץ להיכנס למו"מ עם ארגוני הטרור ולצה"ל לא תינתן יד חופשית לפעול בעוצמה מלאה. לכן על צה"ל למנוע את כיבוש הישובים ותפיסת האזרחים.  

לוח הזמנים של מבצע קומנדו יזום עלול להיות קצר מאוד, סדר גודל של שעות בודדות בהן הכוחות התוקפים יחצו את קו הגבול, יכבשו את הישובים וייסוגו. לוח זמנים זה לא מאפשר לבסס את הגנת הישובים על כוחות מילואים או על כוחות שצריך לנייד מגזרות אחרות. את ההגנה יש לבסס רק על כוחות שנמצאים בקרבת הישובים או בתוכם.

צה"ל מודע כמובן לאפשרות של מתקפת קומנדו, אבל האם הוא הפנים את משמעותה ופועל כנדרש להתמודדות עם מתקפה כזו? לא ניתן לבנות "קיר ברזל" שיספק מענה חד משמעי ומוחלט לתרחיש הנ"ל, אבל ניתן וצריך לעשות הרבה כדי להקטין את סיכויי ההצלחה של המתקפה.

צה"ל צריך להיערך למתאר הקשה ביותר ולא לתת לעצמו הנחות והקלות. יש לצאת מנקודת הנחה שארגוני המחבלים יפעלו במתאר התקפי עם סד"כ גדול שיכול להגיע לאלפי לוחמים מאומנים.

סביר שעל פעילות בהיקף מלא תהיה התראה, לפחות כללית אבל מתקפה יזומה בכוחות חלקיים על מספר מצומצם של ישובים עלולה להיפתח גם ללא התראה או בהתראה קצרה. יש להיערך לשתי האפשרויות - מתקפה בכוח מלא עליה תהיה התראה ומתקפה בכוח חלקי ללא התראה, שתתגלה רק בחציית גבול או סמוך לכך.

הגנת הישובים צריכה להתבסס על:

·  יצירת מכשול - גידור, מיקוש והתראה מקומית

·  חסימת צירים במעברים הכרחיים באזורים הרריים

·  סד"כ סביר של לוחמים שימצא בישובים

·  כוח עתודה גזרתי להתערבות מהירה

·  אימון וציוד התושבים בנשק מתאים לבלימת המתקפה

·  הכנת פקודת מגננה צהלית ותרגולה, כולל שילוב חיל האוויר

השקעת משאבים רבים בהגנה נוגדת את התפיסה המסורתית של מדינת ישראל הגורסת הכרעת המלחמה במתקפה. אבל בעידן הלחימה האסימטרית ייתכן שדי במשאבים לא גדולים של אויר, וכוח יבשתי כדי להכריע בקרב המתקפה, ולעומת זה המגננה הן נגד רקטות וטילים והן כנגד מתקפת קומנדו מחייבת הקצאת אמצעים רבים.

האם צה"ל אכן נערך למתאר של מתקפת פתע נרחבת של כוחות קומנדו בשלוש גזרות?  או שמא אנו צפויים להפתעה נוספת?

הכותב סא"ל (מיל) שרת כטייס קרב בחיל האוויר, תפקידו האחרון ביחידה לשת"פ. מנהל את מרכז המידע של מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר
To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Image CAPTCHA

בדרך כלל הפקת לקחים ו יישומם מתבצעים לאחר תשלום דמים כבד. לעיתים לאחר זמן קצר ו תקופה של שקט אז הלקח "נשכח" כך היה במערכת לירוט רקטות ו טילים "כיפת ברזל" ש אין מערכת מוצלחת ממנה. כך גם במערכת ליירוט אקטיבי "מעיל רוח" כאשר ידוע שנים רבות ש כלי הלחימה העיקרי של ארגוני הטרור הם טילי ה נ"ט כך גם ההצטיידות בנגמ"ש הנמר שרק לאחר מבצע "צוק איתן" ו הפגיעות ש ספגנו נזכרו ש חייבים לחזור ו להאיץ את התוכנית.

אדוני הנכבד קל להגיד שלא הפיקו לקחים או לא התארגנו כנדרש. חשוב לי להגיד שאי אפשר להיות מוכנים להכל ותמיד צריך להשתפר. צהל מתכונן למלחמות הבאות, והתוכניות שצריך מואצות. לפעמים לא מפרסמים דברים כאלה אבל היום כמעט כל הטנקים מרכבה 4, לאחרונה פרסמו שפורסים את מעיל רוח על כל הנמר והמרכבה. כל מטוסי אל על עם מערכת נגד טילי כתף. שרביט קסמים מבצעי, הקמת יחידת הקומנדו, מערכת גילוי מנהרות שעכשיו הוקמה(הייתה גם לפני אבל לא מדוייקת) מה שאני מנסה להגיד שמפיקים לקחים מדברים שעדיין לא קרו ולזה קוראים נערכים. ולפי דעתי ההערכות די טובה

Hi there! I know this is kinda off topic nevertheless I'd figured I'd ask.<br><br> <br><br> Would you be interested in trading links or maybe guest <br><br> authoring a blog article or vice-versa? My blog goes over a lot of <br><br> the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each <br><br> other. If you are interested feel free to send me an email.<br><br> I look forward to hearing from you! Great blog by the way!<br><br> <a href="http://Www.wwwph.bid/">xanax sticks</a>

יש אופציה של מלחמה מול צבא בצבא ,כרגע היא לא ניראת על הפרק. אבל לצבא לוקח שנים להכין את הסד"כ לכך. צריך לחשוב גם אפשרות של מלחמה מול צה"ל מול צבא אויוב עם ארגוני טרור.

למה ללכת רחוק??? תחשוב שעושים הפיכה בירדן וירדן הופכת להיות עם כל הצבא והנשק אמריקאי למדינת פלסטין??? הצבא המצרי יושב בסיני, ומצרים מדינה פושטת רגל ולמה שהשלטונות יתמודדו עם בעיות כלכלה האם לא עדיף להם לפתוח במלחמה נגד ישראל??? בקיצור לדעתי בכל תרחיש או תסריט שאני יכול לחשוב, צריך לקחת בחשבון את הרשות הפלסטיני וגם את ערבים ישראל עם כל אויבי ישראל ביחד

להכליל גם את רוסיה בתור אויבי ישראל? אולי גם את ארצות הברית? או סין. כולם הרי אובים של כולם. לאחר קריאה של הספר" ואיך נדע" הגעתי למסקנה שיש מודעין שמציג את הסכנות של מדינת ישראל ושם בוחרים את סדרי העדיפויות שלנו כמו שצריך.

אין אקדמיה צבאית ואין צבא מקצועי כאשר בפועל הצבא מחזיק בקצינים ללא שום כישורים בניהול קרבות וזירת לחימה שבין היתר משתמש בחיליו כבתור כוח שיטור ביהודה ושומרון וזאת כאמור ללא שום כישורים מתאימים לעבוד מול אוכלוסיה עויינת. ובמילים אחרות אין פה אף מח״ט ושום אוגדונר שמוכשר די לנהל מלחמה וזירת לחימה כאשר מנגד בצבאות מערביים כדוגמת הצבא האמריקני תפקידים אלו דורשים לימוד של 7 שנים באקדמיה צבאית כלשהי. והשורה התחתונה שהמחדלים של מלחמת ששת הימים חזרו ביום הכיפורים ובמלחמת לבנון הראשונה והשניה ובמבצעים האחרונים ועוד הזרוע נטויה.

מי שלא רוצה לא עושה..! צהל חייב להיות ערוך לתרחישים. תר"ש גדעון אמורה לענות על כל שאלה . הצבא של היום יותר טוב מהצבא של אתמול. וגם יותר טוב מהצבא של שלשום.

אם למדתה באקדמיה צבאית 5 שנים אז אתה כנראה ערוך באופן פרטי עם החיילים שלך עכשיו לגבי השאר הרשב לי לפקפק.

If you are sophisticated for any affirmative troupe <br><br> to vexation for card online, you then papers be euphoric to duet that currently <br><br> there are many reputed biologist and issuers <br><br> move options for online card application ontogenesis.<br><br> Students apply for the cards over the internet with cash in their vision, creating of their minds <br><br> all the vexations which lie in wait like ravening wolves inside their future.<br><br> 9% that if when compared to Advantage credit zone from Natwest <br><br> works out at the much better deal in your case plus your funds.<br><br> <br><br> <br><br> Here is my homepage; credit report dispute <br><br> letter example - http://muzicprizm.com/guestbook/index.php/RK=0/RS=1Dcdrvph39qXAwTzpiDFaP1VgoI-/summary/%3Ejual%20knalpot%20racing%3C/a%3E

I am actually thankful to the holder of this web page who hass shared this fantastic post at at this time.<br><br> <br><br> <br><br> <br><br> My blog post ... <a href="http://wiki.nem.io/index.php/Support_With_Choosing_Various_Organization_Card_Designs">Velva</a>

לדעת איך לשלוט על אוגדה שלמה ולהפעיל בהתאמה מירבית חטיבות חיר יחד עם שריון אוויר ועם חיל הים כמו גודריאן ופון מינשטיין ממציאי הבליץ קירג׳ ואת זה ניתן ללמוד אך ורק באקדמיה צבאית לפחות 5 שנים.

Hi there, this weekend is good in favor of me, as this occasion i am reading this fantastic <br><br> informative pierce of writing here at my residence.<br><br> <br><br> <br><br> Here is my blog post ... <a href="http://mediawiki.democenter.yourownnet.net/index.php/Aid_With_Deciding_on_Diverse_Enterprise_Card_Types">King</a>

Thank you for some other informative blog. The place else may just I get that kind of information written in such a perfect means?<br><br> I've a venture that I am just now working on, and I have <br><br> been at the look out for such information. wwwph.Bid - http://www.wwwph.bid/xanax-online-pharmacy-no-prescription

I like this web site because so much useful <br><br> stuff on here :D.<br><br> <br><br> my web-site ... <a href="http://Lolatoys.com/es/dildos.html">Consoladores Flexibles</a>

Wonderful, what a webpage iit is! Thhis weblog presents useful data to us, keep it up.<br><br> <br><br> <br><br> Feel free to visit my blog; http://mediawiki.democenter.yourownnet.net/index.php/Help_With_Picking_Different_Business_Card_Designs - http://mediawiki.democenter.yourownnet.net/index.php/Help_With_Picking_Different_Business_Card_Designs

Hello I am so grateful I found your web site, I really found <br><br> you by error, while I was browsing on Digg for something else, Nonetheless I am here now and would just <br><br> like to say thanks a lot for a tremendous post and a <br><br> all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the minute but I have saved <br><br> it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please <br><br> do keep up the superb work. http://www.wwwph.bid - http://Www.wwwph.bid/using-bitcoins-to-buy-xanax

בחינה מעמיקה ויסודית של מי הנהיג את צה"ל במלחמותיו , מקום המדינה ועד היום מוכיח חד משמעית וברמת מובהקות גבוהה ביותר, צמרת צה"ל, הרמטכ"לים כשלו זה אחר זה. בחינת הרמטכ"לים באזרחות- שהוצנחו לתפקידים פוליטיים ציבוריים בכירים, ומוכיח שרובם הגדול,באזרחות כשלו בזה אחר זה . ניקח שנים להוכחת התיזה: ברק כשל כשר, כראש ממשלה, כמנהיג מפלגה וגם בחייו האישיים. יעלון,בעת היותו רמטכ"ל צה"ל הדרדר בכל פרמטר שהוא, חלוץ הנאיבי שחשב שצה"ל מתנהל כמו חיל האויר ולצידו יש אלופים קרביים המבינים , שהיו מקורבים של יעלון, וקיווה שיסייעו בידו בקבלת החלטות ובניהול המלחמה. צה"ל היה בלתי מוכן מכל היבט שהוא והאלופים כשלו. יעלון כשר שוב כשל בכל החלטותיו: הן ביחס למשרד הביטחון מינוי מקורבים וביחס לאירן שגרם להוצאה מיותרת של מיליארדים עת ברור היה שעם אירן לא יוצאים למלחמה ולא חוזרים על הטעות של סאדם. .יעלון בגלל רמתו האינטליגנטית הבינונית ביותר, לא מסוגל להבין מצבים מורכבים ולכן כשל בצוק איתן (בפוג'יאמה היו 20000 יפנים מצוידים היטב, הקרב ארך כשבוע. גם בצוק איתן (יעלון וגנץ הגבוה והיפה אבל ..) מול כ2000 פדאיונים עם נשק קל כחודשיים לא ניצחנו ונזקקנו לסיוע מהנשיא אסיסי ומאובמה! (יום הכיפור היה קצר יותר וניצחנו) ועלה למשק מעל ה .10 מיליארד ש"ח.. סיבה אפשרית לכשל המתמשך בפיקוד העליון הינו אופן הקידום שלהם: אנשים מוכשרים אינטליגנטים פורשים מוקדם. הקידום הינו בעיקר של אנשים בעלי כושר גופני קרבי,אמיצים ,לוחמים.אך במציאות מורכבת חובה לשמר ולמקם במטכ"ל גם אנשים בעלי רמה שיכלית . ואינטלגנטית גבוהה שלא יודעים לומר "אחרי