מאמץ סיכול ההתעצמות

ללא מאמץ סיכול מתמשך, כך מאמין תא"ל (מיל') ניצן נוריאל - לשעבר ראש המטה ללוחמה בטרור, החמאס, חרף הקשיים שמערימים המצרים, יחזיר לעצמו יכולות רקטיות שיהיה נכון למנוע לסבב הבא

בימים של טרום בחירות, כול טור מקבל גוון פוליטי בעיני הקורא, אנסה לכוון את מילותי לדרג המקצועי והמדיני ולהשאיר את הפוליטיקה הקטנה בצד.
 
בתום ארבעת הסבבים האחרונים, מלחמת לבנון השנייה, "עופרת יצוקה", "עמוד ענן" ו"צוק איתן" היה ברור שלצד הצורך להשיג הרתעה שתכליתה דחיית הסבב הבא ככול שניתן, בין השאר משום המחיר שנגבה מאלו שקמו עלינו, אולם באותה מידה היה ברור שחיוני להשקיע מאמץ נרחב ומתמשך למנוע התעצמות מן היריב. על מנת לממש צורך זה, פעלה המדינה במספר מישורים, ברמת הישגיות חלקית. 
 
במלחמת לבנון השניה התעקשנו על החלטת האו״ם 1701 שעסקה בין השאר במניעת הברחות בגבול בין סוריה ללבנון, לא מיותר לציין שמאמץ זה נכשל כשלון חרוץ במבחן היקף ואיכות האמצעים הנמצאים ביידי חיזזבאלה כיום. לצד זה, בנוסף , על פי מקורות זרים, נעשו מאמצים מוצלחים לשבש העברת אמצעי לחימה מתקדמים מסוריה ללבנון באופן שמבטא נכון לדעתי את מימוש מאמץ מניעת וסיכול ההתעצמות.
 
ברצועת עזה, ניתן לומר שנעשו ניסיונות מעניינים לשבש התעצמות על ידי מבצעי עומק ללכידת ספינות נשק כמו גם שיבוש, על פי מקורות זרים, בניית יכולות במדינות כמו סודן שהפכה לראשית הצירים של תהליך הברחות אמל״ח. אני מניח ( בעצם יודע..) שנערכו מאמצים נוספים לסיכול התעצמות.
 
אם כך, מה הבעיה? שחרף כול המתואר לעיל, בתום "צוק איתן" בו הושמדו מערכים רבים של החמאס ושמצרים נוקטת עמדה נחרצת של ייבוש החמאס, מתקיימת מציאות המאפשרת מניעה וסיכול יעילים, ובלבד שננתח את כלל תהליכי ההתעצמות ונטפל בכולם בו זמנית.
 
נכון להיום , לא כול שכן על רקע ״מצעד החמאס״ בעזה, יש מקום לעדכון המדיניות כך שניסויי ירי , כפי שמתקיימים לאחרונה, יסוכלו בעודם באיבם. ללא כחל וסרק , ומצעד שכזה, באורח פלא ישובש כך יתפזר בבהלה / בושת פנים או יופסק בסדרת מטענים שייד נעלמה ״דאגה״ להם.
 
ללא מאמץ סיכול מתמשך, החמאס, חרף הקשיים שמערימים המצרים, יחזירו לעצמם יכולות רקטיות שיהיה נכון למנוע לסבב הבא. למען הסר ספק , אינני מחרחר מלחמה או שש אלי פרצי אירועי אש, אולם במשל הקטר והקומקום המוכר לכולם ״ יש דברים שצריך לחסל אותם שהם קטנים״. האתגר הוא גדול . אלו החלטות מורכבות. אבל למיטב הבנתי ומניסיוננו, תקופות ארוכות ללא מאמץ סיכול התעצמות , עשויות להיות מקח טעות בעתיד.

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר
To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Image CAPTCHA

החמאס. הוא כמו עששת לא תעקור את השן הפגועה היא תפרח לכל הפה, רק דבר אחד כניסה תפיסת ראשי המנגנונים סריקה איסוף נשק והכנסת הרשות מחדש ובכל פעם שהם ירימו את הראש להרוג בלי כחל וסרק אחרת בעוד 20שנה נמצא אותם בחולון

ניתן לראות את ההתחברות של טורקיה ומדינות איסלמיות אחרות לגוף הזה כולל אירופה שמתחילה להלבין את השרץ כנראה כדי לזכות בנקודות זכות במרחב הנפט הסוני, הראיה של הממשלה היתה במצע הנוכחי כמה שפחות להסתבך המלחמה הזאת אבל יתכן ועצם ההימנעות ממלחמה כוללת תביא אותנו למצב הרבה יותר קשה בעתיד, יש אמירה בזה שאתה מכריע עד הסוף ארגון כמו חמאס זה מקרין החוצה, כרגע ישראל נדחפת יותר ויותר בדיוק למקום שבו היא תמיד היתה חלשה והיא הזירה הבין לאומית, זה גם נובע מהחולשה האמריקאית אבל גם מהיכולת של ערבי השטחים דה פאקטו לקיים מדינה עם כל ההשלכות של זה כלפינו, והכוונה שלהם לצערינו הוא לא לקיים מדינה לידינו אלה במקומינו, עצם זה שאנו מסכימים למצב הזה אנו אולי מבאים את מדינת ישראל למקום מאד קשה שוב לצערינו עצםהיציאה מהשטח לא תביא לישראל יותר לגטימציה בין לאומית וזה יהיה גם נכון אם נצא מכל מילימטר מיו"ש כולל ירושלים וזרוק את כל התושבים היהודים החוצה ההתיחסות הבין לאומית עלינו במיוחד מאירופה תהיה אותו הדבר כי היא לא נובעת מאיזה שהוא צדק מובנה אלה מצרכים כלכלים שלהם וגם אנטישמיות ותיקה שבחלט יש לה מניע בתוך המכלול הזה מכיוון ששני האלמנטים האלו לא ישתנו גם בנסיגה הכי פראית שנבצע אנו נמצא את עצמינו במצב עד קטסטרופאלי אחרי שניתן את יו"ש ללא גב מהמערב לבד בעולם תחת מתקפה פרועה של האיסלם מוגבה בפטרו דולארים יש הרבה יותר סיכוי לצערי שהתחזית הפסימית ביותר תתקים מהחזון השלום המתקתק והורדרד ברגע שנצא מיו"ש זה גם כנראה תהיה הספירה לאחור של הקיום של ממלכת ירדן, זהו משחק שח שאתה מבצע מהלך קשה מאד לצפות מה יהיו התוצאות וזה ברור למה הממשלה לא רצתה להרחיב את הפעולה ועקור את החמאס אבל יתכן שבהמך תחת תנאים מאד קשים לא יהיה לנו ברירה ונצטרך לעשות זאת למרות שאף אחד לא רוצה להיות תקוע בעזה ולנהל לחבורת הברברים האלו את המדינה שלהם כאחד שהיה שם זה היה גועל נפש אבל זה היה עדיך על אלפי הטילים שעפו על ישראל בנוסף אף אחד שם לא היה מטיל ברחבי העולם ונלחם בנו בחזית הבין לאומית ששם אנו כמו ברווזים במטווח משהו בסיס שלא הצלחנו לשנות מקום המדינה החלשה הזאת שיש לה סיבות שונות לא כלום תחת השליטה שלנו אבל חלק כן במשך שנים רבות ישראל לא התיחסה מספיק למה שקורה בחוץ גם כיום זה עוד טיפה בים מדבר על עשרות שנים של נזק ששם האויבים שלנו חוגגים.

החמאס כבר יותר חזק מישראל בזכות פלסטינים שחיים לא רק בעזה, ביהודה ושומרון-בירדן וגם בישראל!!! אם רוצים לנצח את החמאס צריך להתחיל לעבוד ברצינות לדוגמה "לחטוף את שליט קאטר" הוא יודע הכל וגם את מה שאנחנו לא יודעים

חיל אוויר תקף שטחים רקים והחמאס מאיים!!! מי יותר אמין ולמי היית נותן אמון לפוליטיקאים הקטנים שמנהלים את המדינה ולראשי צה"ל או לחמאס

להמשיך בהפצצות חכמות שיביאו לחיסול מוחלט של יכולת שיגור הרקטות מהרצועה. תוך חודש חדשיים המחבלים לא יוכלו אפילו לירות חזרה והרתעה אמיתית ובת קיימא תיווצר.,

לאחר ביקור של שליט קאטר בטורקיה הגיע הודעה המצרית להחלפת ראש המודיעין המצרי ידיד ישראל ואויב החמאס!!!! לדעתי מצרים+סעודיה +ירדן מתחברים לציר הרשע של טורקיה+קאטר+חמאס. לאחר שאירופאים החליטו שהחמאס הוא לא אירגון טרור הדברים מתרחשים במהירות רבה ואני מאמין שמעצמה גדולה מאחדת את כל ערבים נגד ישראל ואנחנו לא מוכנים לכלום

THE U.S. MILITARY, WHICH AT THAT TIME WAS THE MOST POWERFUL MILITARY IN THE WORLD, HAD LOST THE VIETNAM WAR TO A RAG-TAG VERY VERY POORLY ARMED VIETCONG AND TO A VERY VERY POORLY EQUIPPED NORTH VIETNAMESE MILITARY UNITS WHO HAD FOUGHT THE U.S. MILITARY FROM VERY DEEP UNDERGROUND CAVES AND MAN MADE TUNNELS. THE AMERICAN MILITARY WAS TOTALLY INCAPABLE OF FIGHTING AGAINST SUCH TERRORIST-GUERRILLA WARFARE, WHEREBY, CONVENTIONALLY EQUIPPED MILITARY MODERN 20TH CENTURY ARMY UNITS ENDED UP BEING MILITARILY ALMOST TOTALLY USELESS. THE VERY SAME THING HAD HAPPENED TO THE GERMAN MILITARY UNITS IN WWII WHEN THEY WERE CONFRONTED BY THE RUSSIAN PARTISANS AFTER THE GERMANS HAD TOTALLY DESTROYED THE REGULAR RUSSIAN CONVENTIONAL ARMIES. CONVENTIONAL MILITARYS HAVE ALWAYS BEEN TOTALLY USELESS THROUGHOUT HISTORY WHEN IT CAME TO FIGHTING THE UNDERGROUND NON-MILITARY TERRORIST FORCES WHICH CAN ONLY BE DESTROYED BY THE VERY SIMILARLY DEPLOYED AND VERY IDENTICALLY STRUCTURED UNDERGROUND TOTALLY-CIVILIAN-LIKE APPEARING AND TOTALLY CIVILIAN-LIKE STRUCTURED SIMILARLY APPEARING UNDERGROUND FORCES WHICH IS EXACTLY WHAT THE ARAB AND ISLAMIC TERRORISTS HAVE COPIED FROM THE WESTERN UNDERGROUND FORCES. AS A RESULT THE AMERICAN ARMY SPECIAL FORCES FIGHTING IN AFGANISTAN MADE SURE THAT THEIR FIGHTERS SHOULD BE DRESSED IN THE EXACT SAME LOCAL AFGAN CIVILIAN CLOTHES, CARRY THE EXACT SAME RUSSIAN WEAPONS CARRIED BY THE ISLAMIC TERRORISTS AND DRIVE IN THE EXACT SAME LOCAL AFGANIST CIVILIAN VEHICLES. UNLESS YOU TOTALLY APPEAR TO BE EXACTLY LIKE THE LOCAL TERRORISTS THAT YOU ARE AFTER YOU WILL ALWAYS END UP LOSING REGARDLESS OF ALL OF YOUR ULTRA MODERN JET FIGHTER, YOUR HEAVY ARTILLERY, YOUR HEAVY TANKS, AND YOUR VERY HEAVILY ARMORED AND VERY HEAVILY PROTECTED ARMORED PERSONNEL CARRIERS. LAST AND NOT LEAST - NONE OF THE MILITARY EXPERTS SEEM TO UNDERSTAND WHY ISRAEL - WITH ALL ITS VERY SOPHISTICATED MILITARY ENGINEERING EQUIPMENT IS NOT DIGGING IT'S OWN VERY DEEP UNDERGROUND TUNNELS INTO GAZA JUST THE SAME WAY THAT THE HAMAS ARE DIGGING ALL THEIR DEEP UNDERGROUND TUNNELS INTO ISRAEL ?? VERY TRULY A VERY PUZZLING GOOD QUESTION !!