"בעוד 20 שנה רוב התחבורה הציבורית בארץ תהיה חשמלית"

"בעוד 20 שנה רוב התחבורה הציבורית בארץ תהיה חשמלית, ייצור החשמל יהיה מבוזר וחלק ניכר יהיה בנוי על תחנות כוח קטנות המופעלות על גז ועל אנרגיות מתחדשות", כך אמר אמיל קויפמן, יו"ר התאגדות מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה בישראל בכנס החשמל והאנרגיה שנערך בימים אלה תחת הכותרת "לקראת משק חשמל חדש – ייצור חשמל מבוזר"

צילום: AP

"בעוד 20 שנה רוב התחבורה הציבורית בארץ תהיה חשמלית, ייצור החשמל יהיה מבוזר וחלק ניכר יהיה בנוי על תחנות כוח קטנות המופעלות על גז ועל אנרגיות מתחדשות", כך אמר אמיל קויפמן, יו"ר התאגדות מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה בישראל בכנס החשמל והאנרגיה שערכה בימים אלה ההתאגדות במלון לאונרדו ברמת גן, לקראת כנס החשמל הבינלאומי באילת בחודש נובמבר 2016.

הכינוס עסק בנושאים המרכזיים של פיתוח משק האנרגיה בישראל – עתידו של ייצור מבוזר, יעילות אנרגטית, פיתוח מערכת חלוקת הגז הטבעי, רשת חשמל חכמה (מיקרו גריד), מהפיכת התחנות הקטנות לייצור אנרגיה חשמלית ועוד. בדיון השתתפו בכירים במשק האנרגיה, רגולטורים של משק החשמל והגז הטבעי, מומחים מובילים בישראל, חברות חלוקת הגז, נציגים בכירים של חברת החשמל ואחרים.

יצחק בלמס, משנה למנכ"ל חברת החשמל ציין כי חברת החשמל נערכה להתמודדות עם שורת האתגרים הניצבים בפניה כתוצאה מהייצור המבוזר המתרחב שהינו תולדה ישירה של מהפיכת הגז הטבעי המתפתח כעת לאזורי חלוקה שונים בארץ והחדירה המסיבית של מערכות סולארית פוטו-וולטאיות כפי שמתוכנן ע"פ יעדי הממשלה. לדבריו, נדרש לפתח בו זמנית גם את הייצור המרוכז כפי שהיה עד כה, במקביל לקידום הייצור המבוזר, תוך איזון מכלול השיקולים הכלכליים, ההנדסיים, הסביבתיים והחברתיים, כדי שכולם ייהנו מהמהפכה הזאת.

הוא הוסיף ואמר כי אחת הנגזרות המרכזיות מהשינויים כתוצאה מהביזור של מערך הייצור הינה השקעות גבוהות נדרשות בהיקף של מיליארדים בפיתוח, בתפעול ובתחזוקת רשת חלוקת החשמל על מנת להתאימה לשינויים אלו ולאפשר לנהל את המורכבות הגבוהה של המערכת תוך הבטחת שרידות, אמינות ואיכות אספקה נאותים, וזאת מעבר להשקעות נוספות נדרשות ברשת הולכת החשמל הארצית לטובת מתקני ייצור גדולים, בדגש על דרום הארץ וצפונה.

קונסטנטין בלוז, סגן מנהל רשות הגז הטבעי, אמר כי הנגב הוא האזור המפותח ביותר בארץ ברשתות החלוקה של גז טבעי. לדבריו, מתבצעות כיום עבודות בצפון, בעמקים, באשדוד ובאשקלון  ובחודשים הקרובים יתחברו צרכנים באותם אזורים לרשתות החלוקה, בעיקר צרכנים תעשייתיים. בהתייחס להחלטת שר האנרגיה לסגור את התחנות הפחמיות בתחנת הכוח בחדרה ולהקים במקומן תחנות כוח שיפעלו באמצעות גז טבעי – אמר סגן מנהל רשות הגז הטבעי כי עמדת הרשות שחצי מהתוספת צריכה להיות באמצעות תחנות כוח קטנות ומבוזרות עד 400 מגה וואט. הדבר ייתן רוח גבית אדירה לרשתות החלוקה ויאפשר טיפול בתעריפי החלוקה וכן מימון הפריסה.

אלי מץ מנכ"ל חברת "מדי תעש" ציין כי המהפכה צריכה להיות עם חברת החשמל: "העתיד כבר כאן. תחנות כוח מבוזרות יהיו בישראל לטובת הלקוח שיקבל חשמל זול יותר".

רו"ח ניסן כספי מחברת גלובל פאוור, מחלוצי הרשת המבוזרת בישראל, אמר כי "פיתוח רשת הגז הטבעי משמעותה פיתוח חזק של רשת החשמל ויש לתת לכך ביטוי חזק. הוא גילה כי גלובל פאוור משקיעה בפרויקט משותף בתחום המיקרו טורבינות עם "רפאל" וכי הוא מקווה שבתוך כחצי שנה עד 8 חודשים ניתן יהיה להציג מוצר סופי.

 

 
 

 

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר
To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Image CAPTCHA

אולי יעניין אותך גם

יעלון בכנס (צילום: גלעד קוולרצ'יק)

"איראן אינה מצליחה להעביר נשק לרצועת עזה. אנו נותנים מענה למנהרות – כל זה מתחיל ומסתיים במודיעין"

שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר משה יעלון אמר בכנס השנתי המרכזי של ישראל דיפנס כי "מדינת ישראל נמצאת בחזית העולמית בנושא עיבוד כמויות עצומות של מידע מודיעיני". איתן בן דוד, המשנה ליועץ לביטחון לאומי אמר כי חל שיפור במצבה האסטרטגי של ישראל