בין "הטילים": כמה היבטים שנכון להצביע עליהם

תא"ל (מיל') ניצן נוריאל מאמין שיש לפעול לתחזוק ההרתעה הישראלית בצפון, ולחזק את תשתיות ההגנה על האוכלוסייה האזרחית

אירוע הירי בפיתחת טוליפ (בין הכפר רג'ר לצומת הטנק) הזכיר לנו שהמאבק עם חיזבאללה ושולחיו הוא ארוך, עקוב מדם ואין "זבנג וגמרנו", כמו גם שהרתעה איננה מוצר אלמותי אלא נדרשות פעולות לתיחזוקה.

היות וערוצי התקשורת מלאים בפרשנים מביני עיניין (לא בציניות) ובפוליטיקאים שבשעה זו אני מצר על כך שאין חוק האוסר על העלתם לשידור. מצאתי לנכון לנסות ולהדגיש מספר היבטים שטופלו פחות עד כה.

מאמץ הגנה – טרום היציאה מלבנון, עת הייתי קצין האג"ם של פיקוד הצפון עסקנו לא מעט בשאלת הכנת מרחב הגבול לחיים נורמליים תחת איום חיזבאללה. במסגרת זו נסללו כבישים והוכנה תשתית כך שהיקף השטח בו משתמשת האוכלוסייה האזרחית החשוף לאש ישירה (צלפים, טילים וכו') יצומצם עד כדי יבוטל.

באותה נשימה, ממקומות בהם לא ניתן לבנות מענה שכזה, יוכן מענה מבצעי כך שהשטח יכוסה, ולא ארחיב, באופן שנוכל לתת מענה שאם משטחים אלה תתרחש היערכות לירי, נוכל לדעת על כך מראש ולסכל זאת.

מאז חלפו ימים רבים והתכסית קצת השתנתה, כך גם האיום ונכון לחזור ולבחון את שנכון לעשות, במימד התשתיתי. על מנת לתת מענה מהיר יש צורך לפזר מכולות מבוטנות (כן ,יש דבר כזה), כל כמה עשרות מטרים, כך שירי טילים לא יהיה מעשי משום חוסר היכולות לבצע עקיבה לאורך הזמן הדרוש. ובאותה נשימה לספק מיגון מפני פצמרי"ם לכלי רכב שעשויים להיקלע לאירוע ירי. בטווח ארוך יותר, ניתן פשוט לטעת עצים (פתרון שקיים בחלק מהמקומות בגבול הצפון, ושהיה יעיל מאוד לאורך גבולות המדינה טרום 67).

אמצעי הלחימה - השימוש שעשו מחבלי חיזבאללה בטילי קורנט מתוצרת רוסיה חייבת להדליק שוב נורות אדומות על תהליך אספקת אמצעי הלחימה מרוסיה לסורים.

עוד במהלך מלחמת לבנון השנייה, עת תפסנו טילי קורנט רוסיים (באריזות מקוריות עם כיתוב רוסי) בידי חיזבאללה, וניפגשתי עם מקביליי הרוסיים כדי לעמת אותם עם העובדה שנשק שלהם "זולג" לחיזבאללה (ולכן יש להפסיק לספק נשק לסורים), תשובתם התמוהה הייתה "שהם צריכים לבדוק".

האירוע אתמול בגזרת הר דב חוזר ומדגיש את הסכנה בהמשך אספקת אמצעי לחימה מכול סוג שהוא, לא כול שכן אמצעים מתוחכמים תוצרת רוסית, לידיים סוריות שהן בעצם גם ידיים חיזבלאיות.

לכן צריך להיות ברור מעל כול צל של ספק, שכול משלוח אמצעי לחימה רוסי, שיעשה את דרכו לסוריה צריך להיות משובש, מיורט, או מוטבע. אי יישום מדיניות שכזו מבטיח המשך הפתעות. גם כך רצף אספקות אמצעי הלחימה האיראניות הוא אתגר לא מבוטל ולכן אין סיבה להוסיף אליו את אמצעי הלחימה הרוסיים.

המשך הלחימה - במגבלות מה שניתן לכתוב, אני סבור שעל מדינת ישראל באמצעות כול זרועות הביטחון, באופן רצוף וחשאי, להכות ביכולות חיזבאללה באשר הן. חיזבאללה הוא  האויב המרכזי שלנו (בלי לזלזל באחרים) ועיקר מאמץ השיבוש, הסיכול והחיסול, בכול הדרכים היצירתיות, בכול החזיתות, כולל בסוריה, צריך להיות במרכז העשייה המבצעית.

על המובן מאליו אינני רוצה להרחיב. סיכול כול ניסיון איראני או של חיזבאללה ליצור חזית טרוריסטית ברמת הגולן, שיפור היכולות ההגנתיות ברמת הגולן בדגש על המוכנות האזרחית  וההבנה שגם "סבב" זה הוא לא האחרון העיקר עוד לפנינו.

ואחרון - מאמץ התחקור המבצעי לשם הפקת לקחים, צריך ונכון שישאר בתוך צה"ל ולא על גבי העיתונים, תנו להם את הזמן שנדרש להשלמת כלל התחקירים בכול המימדים (והם רבים) ואל תחרצו דין.

ולכול עוסקים במלאכת ההגנה על ישובי הצפון נאמר "יישר כוח".

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר
To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Image CAPTCHA

רוסיה חייבת למכור נשק ו לכל מי שמשלם, הנשק נימכר לאיראן ומועבר לחיזבאללה. מה לעשות? מאחר וכבר ב 2006 ניסתבר כי נשק ה נ"ט הוא הנשק העיקרי של החיזבאללה אז הפתרון הוא במיגון פסיבי ו אקטיבי נגד נ"ט, יש פתרונות מעולים ו חבל ש הפונקציונרים עובדים לאט .

שנים אחרי תפקידך עשיתי אני תפקיד במרחב הזה, כן הציר נצפה מכל כיוון כל רכב שנכנס לציר באמצעות משקפת טובה והבנה שהוא רכב צבאי ניתן לתקוף, מענה אש יש, הבעיה היחידה היא חוסר ההבנה היכן אתה מצוי והשקט המתעתע, סאשר לטילי הקורנט הרוסיים, אני לא מופתע, הם צריכים למכור נשק ומוכרים למי שקונה, להזכירך ישנם ארגוני גרילה בעולם שמצויידים בגלילים או עוזי ישראלי ככה שזו אינה הבעיה, הבעיה היא חוסר ההבנה והחלם שבתנועת הקבוצה הזו בציר לכפר

כולם ידעו שחיזבאללה יגיב ויעשה פעולת נקמה ומי שולח חיילים ברכב לא ממוגן??? למה נוסעים בשיירה תחת עין פקוחה של האויב??? למה לא משתמשים ברובוטים עם שליטה מרחוק רואה ויורה??? למה השקיעו בכיפת הברזל במקום תותח לייר ומה היינו עושים עם עשרות אלפי טילים של חיזבאללה??? סוד הנצחון במלחמות מתחיל ונגמר בחוכמה- יצירתיות והטעיה, וצה"ל תמיד הולך עם הראש בקיר!!! ילדי מחשבים מחוננים צריכים ללמד את אלופי צה"ל אך לתכנן מלחמה ואיזה שימוש לעשות עם כל הטכנולוגיות שיש לנו ביד

כמה תרם צעד זה לחיזוק חיזבללה ? כמה הוא תרם למורל של חיזבלהה ולמוטיבציה של אירן? כמה הנסיגה חיסלה את התמיכה בנו ואת האמון בנו מצד תושבי לבנון ? יש לפתוח את הנושא ולהתחיל דיון ולאפשר גם לברק להסביר את צעדיו. לי נראה שזה היה צעד פזיז וחמור מאין כמוהו בו הפקרנו את בטחוננו ונכנענו לחבורת קשקשניות בצורת 4 אימהות שלא היה להן מושג על מה הן מדברות. זה היה חסר אחריות מוחלט לברוח כך, וההוכחה הנוספת היא הבריחה מעזה. על אהוד ברק לעמוד לפני חקירה מקצועית ואובייקטיבית ולנתח באמוץ ובמקצועיות את המהל הזה ולהסיק מסקנות !!! אומץ ויושר !!!

כמה תרם צעד זה לחיזוק חיזבללה ? כמה הוא תרם למורל של חיזבלהה ולמוטיבציה של אירן? כמה הנסיגה חיסלה את התמיכה בנו ואת האמון בנו מצד תושבי לבנון ? יש לפתוח את הנושא ולהתחיל דיון ולאפשר גם לברק להסביר את צעדיו. לי נראה שזה היה צעד פזיז וחמור מאין כמוהו בו הפקרנו את בטחוננו ונכנענו לחבורת קשקשניות בצורת 4 אימהות שלא היה להן מושג על מה הן מדברות. זה היה חסר אחריות מוחלט לברוח כך, וההוכחה הנוספת היא הבריחה מעזה. על אהוד ברק לעמוד לפני חקירה מקצועית ואובייקטיבית ולנתח באמוץ ובמקצועיות את המהל הזה ולהסיק מסקנות !!! אומץ ויושר !!!

HIZBALAH IS EQUIPPED WITH TENS OF THOUSANDS OF MISSILES AND ROCKETS MANY OF WHICH ARE LONG RANGE AND CAN COVER ALL OF ISRAEL'S LAND TERRITORY AND REACH MOST OF IT'S AIR FORCE BASES AND SLOW DOWN ISRAEL'S AIR FORCE RESPONSE TO THEIR MISSILE ATTACKS. IN ADDITION, WITH THEIR LONG RANGE MISSILES THEY HAVE THE ABILITY TO SHUT DOWN ALL OF ISRAEL'S INTERNATIONAL AIR TRANSPORTATION, SEA CARGO SHIPPING, LAND TRANSPORTATION, AND ALSO CRIPPLE MOST OF ISRAEL'S ELECTRICITY PRODUCING POWER GENERATING PLANTS. IRON DOME - KIPAT BARZEL CAN ONLY BRING DOWN A VERY SMALL NUMBER OF ALL OF THESE HIZBALAH MISSILES AT THE VERY HIGH COST OF EACH AND EVERY SINGLE INTERCEPTING IRON DOME MISSILE. ON THE OTHER HAND, LASER GUNS CAN HIT ALL OF THESE INCOMING WITH MISSILES AT THE SPEED OF LIGHT FOR ZERO COST FOR ANY OF THESE EXTREMELY POWERFUL THE LASER BEAMS WHICH CAN ALSO BRING DOWN ENEMY AIR PLANES, AND CAN ALSO SET ON FIRE ALL OF THE ENEMY'S SEA VESSELS AND HIT MANY OF THE ENEMY'S LAND BASED TARGETS SUCH AS ARMORED VEHICLES, SUPPLY VEHICLES, AND FUEL TRUCK TO SAY THE LEAST. ISRAEL WAS ONE OF THE FIRST DEVELOPERS OF LASER GUNS AND AT THIS DANGEROUS POINT IN TIME IT SHOULD VERY QUICKLY SHIFT IT'S MAIN MISSILE DEFENSE SYSTEM TO LASER GUNS IN ORDER TO SAVE THE LIVES THOUSANDS OF ISRAELIS IN ADDITION TO PROVIDING ANTI-MISSILE PROTECTION TO MOST OF IT'S HIGHLY CRITICAL MILITARY BASES AND TO IT'S MOST CRITICAL LAND BASED CIVILIAN FACILITIES. TIME IS OF THE ESSENCE ESPECIALLY NOW THAT VARIOUS ARAB COUNTRIES ARE FALLING APART AND ARE BEING TAKEN OVER FROM WITHIN BY THE TOTALLY OUT-OF-CONTROL TERROR ORGANIZATION WHICH - ONCE IN CONTROL - WILL DO THEIR VERY BEST TO HARM ISRAEL AND UNLEASH ALL OF THESE VERY TERRIBLY HORRIFIC MISSILES AND ROCKETS ATTACKS UPON ISRAEL'S ENTIRE MILITARY AND CIVILIAN POPULATION

WHAT I HAD NEGLECTED TO ADD TO MY PREVIOUS COMMENT IS THE FACT THAT THE U.S., RUSSIANS, AND CHINESE ARE NOW VERY BUSILY TESTING ULTRA-SUPERSONIC MISSILES MANY OF WHICH CAN FLY FASTER THAN 20 TIMES THE SPEED OF SOUND. NO CURRENT CONVENTIONAL MISSILE DEFENSE SYSTEM CAN POSSIBLY BRING DOWN ANY OF THESE ULTRA-SUPERSONIC MISSILES OTHER THAN THE SYSTEM WHICH IS BASED ON LASER GUNS WHICH REACH THEIR TARGETS AT THE SPEED OF LIGHT. WHATEVER THE RUSSIANS AND THE CHINESE WILL PRODUCE WILL - BEFORE TOO LONG - END UP IN THE HANDS OF ISRAEL'S WORST ENEMIES AND IT IS ONLY A MATTER OF TIME BEFORE THESE ENEMIES WILL POSSES AND WILL START FIRING AGAINST ISRAEL THESE VERY EXTREMELY DANGEROUS ULTRA-SUPER-SONIC MISSILES AGAINST WHICH THE PRESENT COUNTER-MISSILE MISSILE-BASED DEFENSE SYSTEMS ARE TOTALLY INEFFECTIVE. AT THIS POINT IN TIME ALL OF MISSILE-BASED MISSILE DEFENSE SYSTEMS ARE INCAPABLE OF REACHING THE ULTRA-SUPERSONIC SPEEDS NECESSARY TO PROVIDE THE DEFENSE NEEDED AGAINST THE ULTRA-SUPERSONIC ULTRA FAST ATTACK MISSILES. THE ONLY EFFECTIVE MISSILE DEFENSE SYSTEM WHICH CAN VERY SUCCESSFULLY DEAL WITH THESE EXTREMELY DANGEROUS ULTRA-SUPERSONIC MISSILES ARE THE VERY POWERFUL SPEED-OF-LIGHT LASER GUNS. IT IS HIGH TIME FOR ISRAEL TO START BASING IT'S MAIN ANTI-MISSILE DEFENSE SYSTEMS ON THESE VERY HIGHLY POWERFUL FAST AND EFFECTIVE LASER GUNS WHICH ARE THE ONLY EFFECTIVE DEFENSE SYSTEM AGAINST THE HIGHLY DANGEROUS ULTRA-SUPERSONIC ATTACK MISSILES.