הרמטכ"ל שהתפטר, האלוף שהמשיך הלאה והקמ"ן שהתאבד

מלחמת לבנון השנייה השפיעה על רבים, אבל את חייהם של גיבורי המלחמה היא טלטלה לחלוטין. איפה הם חמש שנים אחרי? "ישראל דיפנס" סוקר

רב אלוף (מיל') דן חלוץ
במלחמה: רמטכ"ל. התחיל את הקרבות בפסגת האהדה הציבורית וסיים אותה במקום הכי נמוך שאפשר (כמעט). התפטר מתפקידו בינואר 2007, לאחר שסיים את תחקירי המלחמה הפנימיים בצה"ל.

היום: לאחר פרישתו מצה"ל נכנס לעולם העסקים ושימש בין היתר כיו"ר חברת הסטארט אפ "סטרלינג" וכמנכ"ל חברת "קמור מוטורס", יבואנית מכוניות BMW. בדצמבר 2010 הצהיר חלוץ כי הוא נכנס לפוליטיקה והתפקד למפלגת קדימה. פרסם את הספר "בגובה העיניים", שבו השיב על הטענות שעלו נגדו בנוגע לתפקודו במלחמת לבנון השנייה. 
                           עוד משהו: חלוץ ממשיך לשרת במילואים כמדריך בבית הספר לטיסה.

אלוף (מיל') משה קפלינסקי
במלחמה:
 סגן הרמטכ"ל.
היום: אחרי פרישתו מצה"ל, בסוף 2007, מונה קפלינסקי לתפקיד מנכ"ל חברת "בטר פלייס ישראל", המפתחת כלי רכב חשמליים.
עוד משהו: אלמלא המלחמה, דרכו של קפלינסקי לרמטכ"לות הייתה סלולה.

אלוף (מיל') אודי אדם
במלחמה:
מפקד פיקוד הצפון. בפועל, הודח ב־8 באוגוסט 2006 כאשר הרמטכ"ל דן חלוץ, שלח את סגנו, האלוף משה קפלינסקי, לפיקוד הצפון, לשמש כמתאם מטעם המטה הכללי, לצדו של האלוף אדם. חודש לאחר תום המלחמה ביקש אדם לסיים את תפקידו ופרש צה"ל.
היום: מנהל הקריה למחקר גרעיני (קמ"ג) מאז מאי 2008.
עוד משהו: אחד הבודדים מגיבורי המלחמה שלא התראיין לאחריה. מסך הברזל של הקריה למחקר גרעיני מתאים לו.

תא"ל גל הירש 
במלחמה: מפקד עוצבת הגליל האחראית על גבול הצפון. התחיל את המלחמה הכי נמוך שאפשר (בארוע החטיפה בגזרה שתחת אחריותו, שנמשך בקרב רצוף תקלות ועקוב מדם), וסיים אותה כמפקד האוגדה שהפגין הכי הרבה יצירתיות ורוח קרב. התפטר מן השירות למרות שחלוץ אמר און קאמרה ש"נעשה לגל עוול". ספג ביקורת נוקבת על שפת הפקודות הגבוהה שהנהיג.
היום: מנכ"ל ובעלים של חברת האחזקות "דיפנסיב שילד", בעלת עסקים ביטחוניים ואזרחיים חובקי עולם. כתב את הספר "סיפור אהבה - סיפור מלחמה"
עוד משהו: שותפו של יניב אדם, בן דודו של אלוף הפיקוד אודי אדם (וכנראה חשוב יותר- אביו של הזמר ילד הפלא עומר אדם)

רא"ל בני גנץ
במלחמה: מפקד זרוע היבשה. ללא תפקיד ישיר בהפעלת הכוח הצבאי, אך ממובילי התפיסה שהפחיתה בחשיבות התמרון היבשתי (ששונתה אחרי המלחמה, בתקופת אשכנזי)
היום: רמטכ"ל שנבחר לא בעדיפות ראשונה (לאור ביטול מינוי האלוף גלנט)
עוד משהו: גנץ כבר היה באזרחות והעניק ראיון פרישה ל"הארץ" לפני שנקרא לדגל במשרה הצבאית הרמה ביותר.

תא"ל גיא צור 
במלחמה: מפקד אוגדה 162, שהייתה אחראית על הגזרה המזרחית של דרום לבנון. בתחקירים שנערכו בתום המלחמה נמתחה ביקורת קשה על תפקודה של האוגדה בקרבות המרכזיים, בין היתר בקרב בוואדי סלוקי, שם נהרגו שבעה חיילי צה"ל. בנוסף נקבע כי האוגדה לא השלימה את משימותיה במתקפה הקרקעית שערכה במבצע "שינוי כיוון 11".
כיום: במהלך השנים האחרונות שימש כמפקד המרכז הלאומי לאימונים ביבשה ובמקביל כמפקד עוצבת סיני עד 2009, והשנה מונה לראש חטיבת התכנון באגף התכנון (אג"ת).
                            עוד משהו: למעשה, תנופת הקריירה של גיא צור נבלמה בקיץ 2006.

אלוף אייל אייזנברג 
במלחמה: מפקד "עוצבת האש" המובחרת. העוצבה ואייזנברג עצמו היו נתונים לביקורת של ועדת וינוגרד שקבעה כי "העוצבה לא השלימה את משימותיה, וחלק גדול של תכנוניה לא יצא כלל אל הפועל"‏‏. למעשה, הכוחות "טורטרו" שוב ושוב מבלי שקיבלו אישור לפעול עד לימים האחרונים של המלחמה. אייזנברג ניהל את מבצע החילוץ הכושל של הנפגעים מטיל של חיזבאללה בכפר דבל ב- 8 באוגוסט, 2006.
היום: ב"עופרת יצוקה" שימש כמפקד אוגדת עזה. בחודש שעבר קיבל דרגת אלוף (היחיד מבין מפקדי האוגדות במלחמה), ומונה למפקד פיקוד העורף.

תא"ל (מיל') ארז צוקרמן 
במלחמה: מפקד אוגדת המילואים המשוריינת (עוצבת "נתיב האש"), שהשתתפה בימים האחרונים של המלחמה בחודש אוגוסט (לאחר שצוקרמן "נדנד" לצמרת צה"ל בדרישה לשלב אותה בלחימה). בימי המלחמה הראשונים צוקרמן לקח חלק בתכנון והיגוי של כמה ממהלכי הקרבות והמבצעים המיוחדים במלחמה ובהם: מבצע "חד וחלק", שבמסגרתו פשטו לוחמי סיירת מטכ"ל ושלדג על העיירה בעלבק בליל 2 באוגוסט. עם זאת, האוגדה עליה פיקד לקראת סוף המלחמה ספגה ביקורת רבה ונקבע כי צוקרמן לא הוסמך לפקד על יחידה מסוגה, וכי האוגדה לא הייתה כשירה בשל מחסור באימונים וכי הפעלת הכוחות הייתה באופן שאינו תואם את תורת הלחימה. לאחר המלחמה ובתום תהליך הפקת הלקחים, התפטר צוקרמן מתפקידו כשהוא לוקח אחריות אישית על "הכישלון בתפקידו כמפקד האוגדה".
היום: תושב מושב עמיקם, עוסק בחקלאות ומגדל בעלי חיים.
עוד משהו: צוקרמן הוא חלק בלתי נפרד מן המושבה הצבאית בעמיקם, שעלתה לכותרות בפרשת הקרקעות של חברו לשייטת 13, האלוף יואב גלנט.

אל"מ אמנון אשל
במלחמה: מפקד חטיבה 7 של השריון, המוכר בעיקר בזכות הביקורת הפומבית הנוקבת שהשמיע נגד מפקד האוגדה שבה פעלו הטנקים שלו, גל הירש. אשל ביקש מהירש לדחות מבצע בו חש שהוא לא זוכה לגיבוי מספיק. בין היתר, אשל צוטט בחדשות 10 ואף אמר לפקודיו כי הירש הוא "אאוט לגמרי, לא מבין מה קורה בקרב". לאחר תקרית זו אשל קיבל הערה פיקודית חמורה וקידומו נעצר למשך שנתיים.
היום: משמש כקצין אג"ם בגיס הצפוני.
עוד משהו: הקריירה שלו נגמרה בעת ההתבטאות המתועדת.

תא"ל חגי מרדכי
במלחמה: מפקד חטיבת הצנחנים. נשלח למשימה לא חשובה (לתלות דגל סמלי בכפר בינת ג'ביל), ונאלץ לעסוק מרבית הזמן בחילוץ נפגעים מן השטח.
היום: מפקד עוצבת "עמוד האש".
עוד משהו: הקריירה של מרדכי לא בהכרח נפגעה עקב המלחמה.

תא"ל תמיר ידעי
במלחמה: מח"ט גולני, שניהל את הקרבות הקשים ביותר (למשל: קרב בינת ג'ביל). קיבל שנה נוספת כמפקד החטיבה בעקבות ארועי המלחמה.
היום: מפקד עוצבת "אדום" האחראית על הגבול המתחמם עם מצרים. עלה בדרגה.
עוד משהו: מהמפקדים שאכלו את הלב על כך שהיו מול הפלזמות ולא עם הכוחות בשטח בחלק הראשון של המלחמה.

אל"מ (מיל') מוטי כידור 
במלחמה: מפקד חטיבת השריון ("עקבות הברזל"), שנטלה חלק בקרב הסלוקי שהתרחש ממש בסוף המלחמה, ושם נאלצו כוחות השריון לחצות את ואדי נחל סלוקי ללא גיבוי, כשהם נתונים לתקיפות רבות מצד החיזבאללה שהשתמש בטילי נ"ט מסוג קורנט. שבעה חיילי צה"ל נהרגו בקרב.
היום: מנכ"ל התאחדות הקבלנים.
עוד משהו: דוגמא מובהקת לקצין שסיים את הקריירה הצבאית במלחמה.

אלוף טל רוסו
במלחמה:
 יועץ מיוחד לראש אגף המבצעים, גדי אייזנקוט, לענייני יחידות מיוחדות. יזם ותכנן מבצעים מיוחדים רבים במהלך המלחמה, שהבולט בהם הוא "מבצע חד וחלק" במסגרתו פשטו לוחמי סיירת מטכ"ל ושלדג על העיירה בעלבק בליל 2 באוגוסט.
היום: משמש כאלוף פיקוד דרום מאז אוקטובר 2010.
עוד משהו: העובדה שלא נשא תפקיד פיקודי רשמי במלחמה סייעה לו לתפוס מקום בצמרת המטכ"ל שהתרוקנה ממפקדים בכירים בעקבות המלחמה.

אלוף עמוס ידלין
במלחמה:
 ראש אגף מודיעין. ידלין נותר בתפקידו עד לאחרונה וכשנה לאחר המלחמה הופיע בועדת החוץ והביטחון בכנסת ואמר כי ההרתעה הישראלית שוקמה מאז מלחמת לבנון השנייה.
היום: בחופשת פרישה מצה"ל.
עוד משהו: דווקא איש חיל האוויר ידלין היה מהראשונים שהתעוררו מהקונספציה שחיל האוויר כמעט לבדו ימוטט את החיזבאללה.

אלוף עידו נחושתן
במלחמה:
 ראש אגף התכנון. בלי תפקיד רשמי בקבלת ההחלטות המבצעיות אבל בפועל בורג מרכזי במטה הכללי.
היום: מפקד חיל האוויר.
עוד משהו: בדיוק כמו הטייס הנוסף במטכ"ל, האלוף ידלין, התעורר מהר מהקונספציה ודחף לשילוב כוחות קרקעיים אחרי שבוע-שבועיים של לחימה (בלי שהקשיבו לו).

אלוף גדי אייזנקוט 
במלחמה: ראש אגף המבצעים. במבנה המטכ"ל של 2006 היה האיש מספר שלוש בהיררכיה, ואחראי להפעלת הכוח. חלוץ רמז שהיה מהיחידים במטה הכללי שהעיזו להתווכח עם דרך ניהול הלחימה שלו.
היום: בלימודים, בהמתנה לתפקיד סגן הרמטכ"ל הבא, לאחר ששימש כאלוף פיקוד הצפון, במקום האלוף אדם, במשך ארבע שנים.
עוד משהו: הקריירה שלו לא ניזוקה עקב המלחמה, להיפך.

אל"מ אבי ז"ל
במלחמה:
 קצין המודיעין של עוצבת הגליל. ביקר כמה פעמים במחנה יחידת ההאזנה של המודיעין בצפון, ולאחר המלחמה התלונן על כך שמידע שהיה קיים שם והיה יכול להצביע על הכנות חיזבאללה למלחמה – לא הועבר אליו. 
לאחר המלחמה: הועלה לדרגת אל"מ. שם קץ לחייו לפני כשנה.
עוד משהו: גורמים שהכירו את אבי ז"ל אומרים כי אין קשר ישיר בין אירועי המלחמה ובין התאבדותו.

אהוד אולמרט 
במלחמה: ראש ממשלת ישראל. אולמרט ספג ביקורת קשה על ניהול המלחמה. על אף שלא הטילה על אולמרט אחריות אישית, וועדת וינוגרד מצאה כשלים וליקויים שונים בהתנהלות הדרג המדיני והדרג הצבאי, וקבעה כי הדרג המדיני בראשותו של אולמרט, פעל בפזיזות, לא בחן את החלופות השונות ולא פעל נכון עם הדרג הצבאי במהלך המלחמה. בעקבות המלחמה ולאחר דו"ח וינוגרד, נשמעו קריאות רבות שדרשו מאולמרט לקחת אחריות לכשלי המלחמה ולהתפטר מתפקידו, אולם הוא נותר בתפקיד ראש הממשלה עד מרץ 2009, אז פרש בעקבות סדרת חקירות בחשד לפלילים.
היום: במקביל למשפט הפלילי שמתנהל נגדו, אולמרט עוסק בתחומים שונים וביניהם ייעוץ עסקי, נדל"ן, תעבורה ועוד. כמו כן, הוא נותן הרצאות ברחבי העולם.

ציפי לבני
במלחמה:
 שרת החוץ. הייתה נתונה לביקורת מסוימת על כך שדעתה נעדרה מהחלטות שונות שהתקבלו במהלך המלחמה. עם זאת, במסגרת תפקידה כשרת החוץ הייתה אמונה על גיבוש ההסדר המדיני, שאפשר את סיום המלחמה בהחלטת מועצת הביטחון מספר1701.
היום: יושבת ראש האופוזיציה.

 
עמיר פרץ

במלחמה:
 שר הביטחון עם אינטואיציות בריאות והבנה מינימאלית.
היום: חבר כנסת, מתמודד על ראשות מפלגת העבודה.
עוד משהו: תמונת המשקפת האטומה שבאמצעותה צפה היא מהמטאפורות הבולטות של תקופת המלחמה.

תמיר פרדו
במלחמה:
 יועץ בתחום המבצעים המיוחדים.
היום: ראש המוסד.

 

מאיר דגן
במלחמה:
 ראש המוסד. יחד עם ראש השב"כ יובל דיסקין היה אופוזיציה קבועה לרמטכ"ל חלוץ.
היום: יושב ראש חברת "גוליבר אנרג'י" העוסקת בחיפושי גז ונפט בים התיכון.

 

יובל דיסקין
במלחמה:
 ראש השב"כ.
היום: פרש לאחרונה מתפקידו כראש השב"כ. עדיין לא הודיע על המשך דרכו.

 

ניצב דן רונן
במלחמה:
 מפקד המחוז הצפוני במשטרה. בזמן המלחמה פיקד גם על הכוחות בעורף הצפוני וזכה לשבחים רבים, כולל ממבקר המדינה, על תפקודו ותפקוד כוחות המשטרה בהנהגתו.
לאחר המלחמה: פרש ממשטרת ישראל לאחר 35 שנות שירות.
היום: יו"ר מועצת המנהלים של קבוצת ח.א.ש שמתמחה בביטחון ואבטחה בישראל ובעולם.

אולי יעניין אותך גם

צילום: דו"צ

המלחמה הבאה

הסבב הבא בעזה, בכל עיתוי, לא יהיה דומה בהכרח לסבבים האחרונים מול חמאס. וגם – מה האפשרות של לחימה בשתי חזיתות? הטור השבועי של עמיר רפפורט על המאפיינים האפשריים עימות בדרום