דרגת שכר חדשה בצה"ל

רבי סרנים וותיקים צפויים להעלאה במשכורת
דרגת רב סרן (צילום: דובר צה"ל) דרגת רב סרן (צילום: דובר צה"ל)

בשורה לרבי הסרנים: צה"ל מתכנן דרגת שכר חדשה עבור רבי סרנים וותיקים. בנוסף, תגדל מכסת הזרועות השונות לדרגות סגן אלוף "אישיות" (מחוץ ל"תקן").

הרקע לצעדים החדשים הוא תהליך העלאת גיל הפרישה משירות הקבע, אשר גורם לכך שיותר ויותר משרתים יישארו בשנים הבאות בדרגת רב-סרן, ולא יזכו להגיע דרגת סגן אלוף עד לפרישה לאזרחות. על העלאת גיל הפרישה הוחלט לאחר דיונים ממושכים בין מערכת הביטחון ומשרד האוצר, במסגרת תקציב המדינה לשנת 2011.

על פי המתווה שסוכם, מועלה גיל הפרישה הממוצע של כלל אנשי הקבע מ-45.5 כיום ל-50 בשנת 2029. הגיל המינימאלי לפרישה לאנשי קבע שאינם לוחמים, למעט המערך הטכנולוגי ואוכלוסיות ייחודיות, יעלה ל-48 החל משנת 2020. גיל הפרישה המינימאלי ללוחמים יוותר ללא שינוי- 42. כיום, גיל הפרישה המינימאלי לכלל אנשי הקבע עומד על 42. בנוסף להעלאת גיל הפרישה, סוכם במסגרת תוכנית ההתייעלות של מערכת הביטחון, צה"ל כי יקדם אזרוח של 750 תפקידי מטה ועורף עד שנת 2020.

השינויים במודל השירות של צבא הקבע, והארכת גיל הפרישה שהחלה בפועל לפני כמה שנים, כבר גורמים לגידול במספר אנשי הקבע בדרגת רב סרן, דבר אשר יוצר אצל רבים מהם תחושת מרמור.

על מנת לצמצם את התסכול בחנו באגף כוח האדם שורה של צעדים. כך, הונהג בשנה החולפת קורס מיוחד בן שלושה שבועות לקצינים בדרגת רב סרן במסגרת המכללה לפיקוד ומטה (פו"ם). בנוסף, נבחנה אפשרות לקבוע דרגה חדשה בצה"ל, שתהיה בין רב סרן לסגן אלוף, ואולם הצעד שעליו הוחלט בסופו של דבר הוא להגביר את המוטביציה לשירות של רבי סרנים וותיקים באמצעות העלאת שכר. הכוונה היא לקבוע "דרגת שכר" חדשה שתוענק לרבי סרנים המכהנים בדרגה כשש שנים או יותר מכך (מספר השנים המדויק עדיין לא נקבע). גם גובה התוספת עדיין אינו.

מסתמן עוד כי יוגבר השימוש בצה"ל בשימוש ב"דרגות אישיות", הניתנות מחוץ לתקני הסא"ל הרגילים. ההחלטות הסופיות צפויות בשבועיים הקרובים.